in ,

Spoznajte queer stand-up komikov a komičky, ktorí a ktoré vás určite rozosmejú

Matteo Lane / Foto: Netflix

Svet komédie je miesto, kde sa nekladú servítky pred ústa. Komédia často dovoľuje ľuďom zasmiať sa na veciach, ktoré pochádzajú z vnútorných neistôt alebo svetových problémov. LGBTI+ komunita je v stand-up komédii reprezentovaná mnohými rôznorodými komikmi a komičkami. V tomto článku vám predstavím svoju obľúbenú desiatku.

Bowen Yang

Súčasné zlatíčko americkej komediálnej scény. Bowen Yang sa prvýkrát zviditeľnil vďaka popkultúrnemu podcastu Las Culturistas. Neskôr sa začal objavovať v seriáloch ako Broad City či High Maintenance. Je známy taktiež lip-sync videami, v ktorých reprodukuje dialógy známych ženských filmových postáv. Od roku 2018 začal pracovať ako scenárista v Saturday Night Live a rok na to sa stal priamo vystupujúcim, čím sa stal tretím otvoreným gejským mužom a iba šiestym LGBTI+ členom obsadenia v 47-ročnej histórii šou. Stal sa okamžitým obľúbencom divákov a jeho komediálne skeče sú často hitom internetu.

Benito Skinner

Tento komik, nazývaný aj Benny Drama, začal komediálnu kariéru na Instagrame, kde sa stal známym parodovaním rôznych postáv. V jeho videách nájdete paródie na znamenia zverokruhu, stereotypné správanie bielych heterosexuálnych dievčat, ale aj mnoho vtipných videí o gejskom živote a kultúre. Najznámejšie sú pravdepodobne jeho paródie na sestry Kardashianové, ktoré si často púšťam na pobavenie.

Matteo Lane

Tohto fešáckeho komika talianskeho pôvodu si diváci mohli prvýkrát všimnúť vo viacerých reality šou stanice MTV. Jeho komediálny talent neskôr postrehli moderátori nočných televíznych relácií, v ktorých viackrát predstavil stand-up číslo. Neskôr sa stal súčasťou šou The Comedy Lineup od Netflixu. V stand-upoch sa často venuje životu gejského jednotlivca, s ktorým sa dá veľmi ľahko stotožniť.

Sabrina Jalees

Kanadská komička Sabrina Jalees píše vlastnú týždennú rubriku do denníka Toronto Star. Pracovala aj ako scenáristka v šou Canada’s Got Talent a účinkovala v prvej sérii Roast Battle Canada. Sabrina je vydatá a má malého syna, takže sa v mnohých stand-upoch venuje rodinnému životu lesbického páru, ale rada žartuje aj o svojom moslimskom pôvode.

Megan Stalter

Začínala taktiež ako internetová komička. Vo videách sa špecializovala na zúfalé postavy, ktoré majú sklony k teatrálnosti, nesprávnym výslovnostiam a zbabraným pokusom o samovraždu. Veľký internetový ošiaľ v queer komunite vyvolala v júni tohto roku, keď zverejnila paródiu na veľké značky a podniky, ktoré počas Pride mesiaca predstierajú podporu LGBTI+ komunity. Momentálne hrá veľmi vtipnú vedľajšiu postavu v HBO Max komédii Hacks.

Julio Torres

Tak ako mnohí talentovaní komici, aj Julio začínal ako scenárista v Saturday Night Live. To mu dopomohlo až k vlastnému HBO seriálu Los Espookys. V posledných rokoch si zahral vo viacerých filmoch a seriáloch, ako napríklad Shrill a Together Together. Stále sa však venuje najmä stand-up komédii. Rozoberá témy vlastnej sexuality, vtipne zosmiešňuje heterosexuálov a má aj vtipné postrehy o popkultúre.

Sam Jay

V Amerike veľmi uznávaná stand-up komička a na Emmy nominovaná scenáristka. Objavila sa v rôznych nočných talkšou a sitcomoch. Jej talent si všimol dokonca aj Netflix, pre ktorý natočila hodinový komediálny stand-up s názvom 3 in the Morning. V máji tohto roku mal na HBO premiéru jej vlastný komediálny seriál PAUSE with Sam Jay, ktorý bol dokonca rozšírený o druhú sériu.

Bob The Drag Queen

Bob sa preslávil vďaka účinkovaniu v ôsmej sérii RuPaul’s Drag Race. Do dnešného dňa je jednou z najúspešnejších drag queens, ktoré sa tejto šou zúčastnili. Okrem stand-upu sa venuje viacerým projektom, má dokonca vlastnú televíznou šou na HBO – We’re Here. Ak jeho humor obľubujete tak veľmi ako ja, určite sledujte jeho YouTube kanál a počúvajte jeho podcasty. Žartuje o queer ľuďoch, Drag Race, ale zaoberá sa aj vážnejšími vecami, ako sú politika a rasové problémy v USA.

Patti Harrison

Moja najobľúbenejšia komička súčasnosti, Patti Harrison, je hrdá transrodová žena vietnamského a amerického pôvodu. Širšie zviditeľnenie získala vďaka stand-upom v televíznych šou, kde si robila žarty zo zákazu pôsobenia transrodových ľudí v armáde, ktorý vydal Donald Trump. Zahrala si vedľajšiu úlohu v seriáli Shrill, v ktorom si získala srdcia mnohých fanúšikov. Tento rok hrá hlavnú úlohu v skvelom filme Together Together, ktorý rozhodne každému odporúčam. Ak sa potrebujete presvedčiť o jej humore, stačí keď si prejdete jej Instagram, nad ktorým sa ja osobne denne bavím.

Joel Kim Booster

Joel nepatrí len k najvtipnejším, ale aj k najatraktívnejším, mužom komediálneho sveta. Komediálne sety predviedol vo viacerých televíznych šou a je aj scenáristom prominentných seriálov ako Big Mouth a The Other Two. V roku 2019 spoločne s Patti Harrison moderoval na Comedy Central digitálny seriál s názvom Undend. V stand-upoch sa venuje témam homosexuality, milostným vzťahom, ale aj svojmu ázijskému pôvodu.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Čile uzákonilo manželstvá pre gejov a lesby. U nás stále nič…

Čile uzákonilo manželstvá pre gejov a lesby. U nás stále nič…

Kľúčová postava LGBTI+ hnutia na Slovensku: Mariána Vojteka uviedli do teplej Siene slávy

Kľúčová postava LGBTI+ hnutia na Slovensku: Mariána Vojteka uviedli do teplej Siene slávy