in ,

Queer osobnosti sú na slovenských obrazovkách potrebné ako nikdy predtým

Adonxs / Foto: Kubo Krížo

Slovenskej spoločnosti je do hlavy často tlačené, že o queer osoby nie je v médiách a populárnej kultúre záujem. V posledných rokoch sa ale objavujú jedinci z LGBTI+ komunity, ktorí dokazujú, že sa opak stáva pravdou. Práve v súčasnosti sú na obrazovkách potrebnejší ako kedykoľvek predtým.

V minulosti sa objavilo v slovenských televíznych reláciách viacero gejov. Nikto ale nezanechal v divákoch takú stopu ako Adam Pavlovčin, ktorý vystupuje pod umeleckým menom Adonxs. V roku 2021 bola odvysielaná už siedma séria speváckej súťaže Česko Slovenská SuperStar. Finálovú desiatku najlepších spevákov vybrala porota. Pre siedmy ročník SuperStar boli naplánované štyri finálové kolá odvysielané naživo z Prahy. O osude súťažiacich rozhodovali už diváci prostredníctvom SMS hlasovania. V prvej finálovej epizóde zaspieval Pavlovčin populárnu pieseň Drivers License od Olivie Rodrigo a diváci ihneď vedeli, že to v súťaži dotiahne ďaleko. A tak aj bolo a stal sa víťazom celej súťaže.

Adam zaujal divákov nielen svojím jedinečným hlasom, ale aj štýlom obliekania a prezentovania. Nie je mu cudzie hovoriť o právach LGBTI+ komunity, ku ktorej sa otvorene hlási. Krátko po výhre v SuperStar vydal debutový singel Moving On. Tento rok taktiež vystúpil na Dúhovom Pride, vyhral v kategórii Objav roka na odovzdávaní hudobných cien Ruka Hore Awards a bol ocenený na zozname Forbes 30 pod 30. V súčasnosti je na turné po vydaní albumu.

Na Slovensku máme okrem talentových súťaží aj rôzne iné reality šou a tou najobľúbenejšou je Farma, ktorá tento rok vstúpila už do štrnástej série. Aj v jej histórii sa objavilo viacero queer súťažiacich, ako napríklad Viktor Matz v piatej sérii či Mário Rigó v dvanástom ročníku. Minulý rok ale zaujala divákov Eva Vajsová, šikovná stolárka, ktorá svojou zručnosťou schovala do vrecka všetkých ostatných farmárov. Od začiatku bola otvorená ohľadom svojej orientácie a diváci si ju aj vďaka tomu zamilovali. Aj v rozhovore pre Queer Slovakia sa vyjadrila, že chcela Slovensku ukázať, že LGBTI+ komunita nie sú ľudia s tromi hlavami a desiatimi rukami a nemusia sa na nás pozerať cez prsty. Išlo jej o to, aby reprezetovala či už samú seba alebo celú komunitu ako normálnych ľudí. To sa jej podarilo a dostala až do samotného finále.

Queer ľudia mali teda posledný rok v slovenských reláciách úspech. O obsadzovaní do týchto šou som sa rozprával s režisérom a kreatívnym producentom Farmy Lukášom Kodoňom. Spýtal som sa ho, či sa slovenskí diváci chcú pozerať na queer ľudí v reality šou. „Myslím si, že nie, ale treba sa posunúť vpred. Je na tvorcoch aby sa rozhodli, čo chcú presadiť, a queer ľudia sú zaujímaví a je to potom o tom, aké charaktery sa nájdu. Chceme mať čo najpestrejšiu skupinu ľudí, pretože tým vytvárame spoločnosť.“

Queer ľudia víťazia ale aj v iných sférach, ako napríklad sociálne siete. Na Slovensku neexistuje osoba, ktorá by nepoznala meno Fero Joke. Preslávil sa zverejňovaním vtipných videí na Instagrame, kde paroduje dedinskú alebo mestskú pani po šesťdesiatke, ktorá má zaužívané stereotypy v živote, slovenské či zahraničné influencerky, celebrity alebo modelky. Na minuloročnom ročníku Social Awards Slovakia vyhral v kategórii Entertainment a taktiež získal cenu diváka s absolútne najvyšším počtom hlasov v celej ankete. Týmto dokázal, že otvorene gejský muž sa môže stať najpopulárnejším komikom a zabávačom vo veľmi konzervatívnej krajine.

Pre mladšiu generáciu ľudí je zase najdôležitejšou influencerkou Slaytiiina. Na Instagrame má viac ako 91 tisíc sledovateľov a darí sa jej aj na YouTube, kde ju sleduje viac ako 81 tisíc ľudí. Práve jej videá na YouTube, v ktorých robí rôzne internetové hry aj so známymi hosťami, jej pridávajú na popularite a relevantnosti. Je známa aj vlastnou hudbou, ktorú mladí ľudia obľubujú.

Ak hovoríte o súčasnej slovenskej kinematografii, je nemožné nespomenúť Petra Bebjaka. Jeho prvé tri filmy – Marhuľový ostrov, Zlo a Čistič dokázali, že je nesmierne talentovaným filmárom, no jeho nasledujúce filmy Čiara a Trhlina prekonali všetky slovenské filmové rekordy a pritiahli do kín viac divákov ako kedykoľvek predtým. Bebjak dosiahol to, že Slovensko znovu preukázalo záujem o domácu tvorbu. A neprestáva ani v posledných rokoch s filmami ako Správa či Tieňohra. Napriek tomu, že vo svojich filmoch nezobrazuje queer témy, je veľmi potešujúce, že najúspešnejší slovenský filmový režisér otvorene hovorí o svojej gejskej identite.

Ako teda tieto fakty dokazujú, slovenským divákom nemusí vždy vadiť obsadenie pozostávajúce z členov LGBTI+ komunity. Ide o to, akí sú daní ľudia talentovaní, čo ponúkajú spoločnosti a čo chcú v živote dokázať. Televízia, relácie a seriály budujú spoločnosť. Ako krajina potrebujeme na obrazovkách mnoho ďalších queer osobností, aby diváci v celej republike videli, že sme tiež len ľudia.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk


Čo si myslíš o článku?