in ,

Pápež podporil gejské a lesbické páry! Čo na to slovenskí katolíci?

Foto: Mazurcatholicnews.org.uk

„Homosexuáli sú Božie deti a majú právo na rodinu,“ tvrdí pápež František v novom dokumente. Tieto slová museli katolícku cirkev v našich končinách zaskočiť. Mnohí zrazu zostali len mlčať, no predsa sa našli aj takí, ktorí vyhlásili, že sa treba modliť za samotného pápeža.

V Ríme mal premiéru dokumentárny film Francesco. Ten zachytáva pápežov život a jeho vyjadrenia k rôznym sociálnym či etickým témam. Ide o otázky migrácie, postavenia žien v spoločnosti a prišla reč aj na LGBTI komunitu.
„Homosexuáli majú právo byť súčasťou rodiny. Sú Božie deti a majú právo na rodinu,“ povedal pápež v dokumente. Ako uvádza The New York Times, vo svojom vyjadrení podpory pokračoval: „Čo musíme vytvoriť je zákon o civilnom zväzku. To je spôsob, ako budú aj právne krytí.“

Boh ťa urobil gejom a miluje ťa takého, aký si

Priateľský prístup pápeža voči gejom a lesbám je známy už dlhšiu dobu. Prvý raz zaskočil mnohých katolíkov už pár mesiacov po tom, ako zasadol v roku 2013 na pápežský stolec. František vtedy naliehal na ústretovejší postoj cirkvi voči LGBTI komunite: „Ak je niekto gej, nasleduje Boha, má dobrú vôľu, kto som ja, aby som súdil?“ Neskôr vyzval rodičov homosexuálnych detí, aby ich milovali najviac, ako môžu. Stretol sa tiež s katolíkmi z LGBTI komunity a opakovane vyzýval ostatných veriacich, aby sa pri tejto téme zamerali predovšetkým na ľudskosť. 


Juan Carlos Cruz, ktorý bol obeťou sexuálneho obťažovania kňazmi, sa stretol s vedúcimi osobnosťami cirkvi práve vďaka pápežovi. Nadviazal s ním dokonca aj priateľstvo. V dokumente Cruz hovorí, že diskutoval o svojej sexualite s pápežom, ktorý mu povedal: „Boh ťa urobil gejom. Boh ťa miluje takého, aký si a musíš milovať seba samého. “

“Dúha nezvíťazí!” Vitajte na Slovensku

Zaujímalo nás, ako na pápežovu podporu registrovaným partnerstvám zareagujú slovenskí katolíci. Na svoje reakciu dlho nenechala čakať Aliancia za rodinu. Na Facebooku a blogu uverejnili príspevok s titulkom Dúha nezvíťazí, víťazstvo je naše. „Bude to koniec sveta, keď budú registrované partnerstvá prijaté? Nie, ale priblíži sa katastrofa a svojím spôsobom aj koniec nášho sveta,“ tvrdí predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík. „Registrované partnerstvá nemôžeme schváliť preto, lebo ubližujú  rodinám, ubližujú deťom a ubližujú aj ľuďom, ktorí pociťujú príťažlivosť  k rovnakému pohlaviu.“ Dodávajú, že za pápeža sa modlia. 

Konzervatívny denník Postoj v kategórií Svet kresťanstva uverejnil dva články, kde sa venujú aktuálnemu vyjadreniu pápeža. „Po pápežoch, ktorí ponúkali jasné odpovede, vedie katolíkov človek, ktorý vyvoláva stále nové otázky,“ píšu v jednom z článkov autori. Na záver druhého článku doplnili odstavec z Katechizmu Katolíckej cirkvi:

„Katechizmus Katolíckej cirkvi (čl. 2357 – 2359)  uvádza, že homosexuálne úkony sú svojou vnútornou povahou nezriadené, sú proti prirodzenému zákonu a v nijakom prípade ich nemožno schvaľovať. ‘Homosexuálne osoby sú povolané k čistote,’ píše sa v katechizme, ktorý zároveň zdôrazňuje, že osoby s homosexuálnymi sklonmi treba prijímať s úctou, súcitom a vyhýbať sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie.“ Ďalej pokračovali v spochybňovaní pápeža a uviedli, že ak nemá byť dedičstvom Františkovho pontifikátu chaos či dokonca polarizácia vnútri cirkvi, mal by sa podľa autorov začať správať viac ako pápež a menej ako politický líder. Ešte ráznejšie reagovali ľudia v diskusií pod článkom.

Reakcií na pápežove slová medzi slovenskými katolíkmi však boli ako šafránu. Konferencia biskupov Slovenska na Facebooku či webe na túto tému nereagovala, ostatní na sociálnych sieťach zväčši riešili interupcie alebo si spomínali na Jána Pavla II.  
Na tému naopak reagovala na Facebooku Iniciatíva Inakosť: „Z výroku pápeža Františka vyplýva, že štát má prijať zákon a vytvoriť právny rámec pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny.“ A ako dodali, dúfajú, že katolícka cirkev prestane diktovať štátu čo má robiť a organizovať kampane, referendá a pod. proti uznaniu párov rovnakého pohlavia a ich rodín.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Dotyky, ktoré vás poznačia na celý život! Nový film otvára tému sexuality detí

Dotyky, ktoré vás poznačia na celý život! Nový film otvára tému sexuality detí

Mýty a fakty o HIV/AIDS

Mýty a fakty o HIV/AIDS