in ,

„Vieme, že láska je tým, čo robí rodinu,“ odkazuje občianske združenie Dúhové rodiny, ktoré získalo Cenu Inakosti

Zakladajúci členovia Dúhových rodín

Občianske združenie Dúhové rodiny je hlasom LGBTI+ rodičov a ich detí na Slovensku. Cenu Inakosti získalo za rozvoj teplej komunity, konkrétne za komunitné aktivity pre páry rovnakého pohlavia, ktoré vychovávajú alebo plánujú mať deti, a verejné vystupovanie s cieľom meniť postoje verejnosti.

OZ Dúhové rodiny sa už niekoľko rokov snaží prispieť k rovnosti, bezpečiu a prijatiu existujúcich alebo budúcich dúhových rodín v slovenskej spoločnosti. Je aktívnou a živou komunitou, ktorá sa snaží vytvárať inkluzívny a bezpečný priestor, taký potrebný pre dúhové rodiny. Združenie spája LGBTI+ ľudí, ktorí tvoria alebo túžia tvoriť rodinu. Organizuje pre nich stretnutia a víkendové pobyty. Taktiež pomáha budúcim rodičom z LGBTI+ komunity zistiť, aké sú možnosti, keď sa rozhodnú založiť si rodinu. Dúhové rodiny bojujú proti systémovej diskriminácii láskou a spolupatričnosťou.

Ako organizácia zameraná na rovnosť sa zaoberá aj politikou a ovplyvňovaním verejnej mienky. Svojimi aktivitami sa snaží napraviť akútny nedostatok osvety o dúhových rodinách.  Zapája sa do verejných diskusií. Približuje svoje životy v médiách. Na sociálnych sieťach prináša inšpiratívne príbehy rodičov a detí z dúhových rodín žijúcich na Slovensku i vo svete. Neustále sa verejne snaží pripomínať, že láska je tým, čo robí rodinu, a že na každej rodine záleží. 

Medzi zakladajúcich členov a členky patria učiteľka, manažérka a aktivistka za rovnosť šancí vo vzdelávaní Anna Symington-Maar, architekt Majo Čurilla, manažér Ľubomír Šimášek, advokátka, ľudskoprávna aktivistka a progresívna politička Lucia Plaváková, teológ, publicista a progresívny politik Ondrej Prostrednik a farmárky a vinárky Agnes a Andrea Lovecké.

„Ak by sme zostali len jednotlivcami, oveľa ľahšie v tom veľkom svete zanikneme. A keď niekto začne rozprávať o tom, ako si ‚buzeranti‘ chodia kupovať deti do Bruselu, tak sa zrazu nemá kto ozvať,“ vysvetľoval pre Denník N spoluzakladateľ Marián Čurilla dôvod existencie združenia. „Všetkých nás však spája túžba prispieť k tomu, aby sme žili v krajine a v spoločnosti, v ktorej sa každá rodina cíti prijato a v bezpečí a v ktorej každé dieťa má plnú právnu ochranu, ktorá mu prináleží,“ vyjadrila sa pre Queer Slovakia spoluzakladateľka Lucia Plaváková.

Zoznam všetkých nominovaných na Ceny Inakosti nájdete tu. 

Čo si myslíš o článku?

List poslancom od rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí označila Inakosť za počin roka

List poslancom od rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí označila Inakosť za počin roka

Vďaka jej odhodlaniu a láskavosti mnohí queer ľudia na východnom Slovensku nachádzajú sami seba – Zara Kromková

Vďaka jej odhodlaniu a láskavosti mnohí queer ľudia na východnom Slovensku nachádzajú sami seba – Zara Kromková