in ,

Nová vytočená značka na Slovensku, Identities sú oslavou pestrosti

Najprv chcela spraviť pár tričiek pre kamarátky a kamarátov, pre veľký úspech nakoniec spustila vlastný e-shop. Matka slovenskej vogue scény Monika Prikkelová predstavila vlastnú kolekciu oblečenia. 

„Ako tanečnica som objavila slobodu vo svojom ženskom prejave práve vďaka vogue. Dnes sa snažím šíriť povedomie o ženskej sile a zvyšovať sebavedomie ženám aj mužom,“ vysvetľuje Monika. V teplej komunite je veľmi dobre známa. Je základateľkou ballroomovej scény na Slovenku, práve vďaka nej sa naučilo tancovať vogue množstvo LGBTI ľudí. Spolu s Monikou organizujeme raz ročne aj nezabudnuteľný Ball of Shame (tento rok je v pláne na september). 

Ten minuloročný bol žiaľ zrušený, pre nariadenia sa nemohol konať ani v náhradnom termíne. Práve na bále chcela Monika predstaviť plánovanú novinku: tričká s jej obľúbeným výrokom z ballroomového sveta – Pussy is a feeling. „Pre každého to znamená niečo trošku iné. Na jednej strane je to prijatie ženského princípu v každom z nás, bez ohľadu na rod, ktorý nám určili pri narodení. Na druhej strane je to označenie sebavedomia, odvahy postaviť sa za seba a tiež úcty k druhým,“ objasňuje Monika. Keď spustila promo tričiek na Instagrame, okamžite sa vypredali. Úspech ju veľmi zaskočil, dopyt bol veľký a musela robiť viackrát dotlač, na jeseň dokonca pridala aj mikiny.

„Keďže som profesionálnou tanečnicou a karanténa mi vzala možnosť akéhokoľvek zárobku, predaj týchto vecí ma podržal v najhorších časoch. Podporila ma najmä slovenská a česká queer komunita. A tak som si začiatkom roka 2021 povedala, že to chcem komunite vrátiť,“ vysvetľuje Monika.

Predstavila novú značku Identities (čítaj ako slovnú hračku Iden-tities) a dokonca spustila aj vlastný e-shop, kde je viacero kolekcií. Z každého predaja daruje 1 € na vybranú slovenskú LGBTI organizáciu. V mesiaci máj a jún je to košická PRIZMA, v júli a auguste to bude Dúhový PRIDE Bratislava, neskôr Iniciatíva Inakosť. „Týmto organizáciám venujem nielen finančné príspevky, ale chcela som aj upriamiť pozornosť na ne a priblížiť ich prácu ďalším ľuďom,“ prezradila Monika.

Nová vytočená značka na Slovensku, Identities sú oslavou pestrosti
Foto: Michal Jakubec

Pestrosť identít chcela zdôrazniť aj na fotkách kolekcie. Na fotenie teda zavolala svojich študentov a študentky vogue a tiež kamarátov. Ako prezradila, jej tričká nosia ženy, muži, nebinárni ľudia, queer ľudia aj heteráci, ktorí si prajú otvorenú spoločnosť. Chcela teda, aby aj fotky boli oslavou rozmanitosti. 

„Akí sme, keď sa nikto nepozerá? Kým by sme boli, keby nám spoločnosť nedávala najavo to, ako by sme mali vyzerať a čo by sme mali cítiť? Verím, že je nás viac takých, čo túžime po slobodnej a otvorenej spoločnosti, ktorá prejavuje úctu voči všetkým individualitám bez ohľadu na ich rodovú a rasovú príslušnosť, sexuálnu orientáciu a vzhľad,“ dodáva Monika.

Nová vytočená značka na Slovensku, Identities sú oslavou pestrosti
Foto: Michal Jakubec

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Deti, ktoré majú smolu! Prečo im politici nechcú dopriať rovnaké šance na šťastný život?

Deti, ktoré majú smolu! Prečo im politici nechcú dopriať rovnaké šance na šťastný život?

Pre nevinnú poznámku na adresu údržbára dostal takmer po papuli

Pre nevinnú poznámku na adresu údržbára dostal takmer po papuli