in ,

Nie som žena ani muž, v rodnom liste by som privítal(-a) kolónku pre tretie pohlavie

Intersex ľudia na londýnskom Pride | Foto: FB Queer as Fact

Pri skratke LGBTI sa mnohí a mnohé pýtajú, čo vlastne to „I“ znamená. Písmenko patrí intersexuálnym ľuďom. 

Keď povedala Emily blízkym, že chce robiť na Youtube osvetu o intersex téme, odvetili jej, že to chce gule. „Ešteže ich mám, a to myslím naozaj,“ zareagovala s úsmevom. Emily Quinn patrí k intersexuálnym ľuďom a rozhodla sa o tom verejne hovoriť. 

Intersexuálni ľudia sú tí, ktorých biológiu nie je možné priradiť k bežnej definícii ženského ani mužského pohlavia. Ako nám vysvetlil Martin Macko z Iniciatívy Inakosť, rodia sa totiž so znakmi oboch pohlaví. „Zvonku môžu vyzerať ako chlapčenské alebo dievčenské, ale zároveň môžu mať z hľadiska pohlavia iné reprodukčné orgány vnútri tela vrátane chromozómov, pohlavných žliaz a genitálií. Patria sem rôznorodé biologické varianty a niektorí ani nemusia poznať svoj intersexuálny status,“ objasňuje Macko.

Youtuberka Emily sa vo svojich videách zdôverila, že jej vonkajšie pohlavné orgány sú typické pre jedno pohlavie, vnútorné však pre druhé. Má chromozóm XY, ktorý je charakteristický pre mužov, nemá vaječníky a maternicu, čiže ani menštruáciu.

1 človek z 2 000 

Intersexuálni ľudia nie sú ani zďaleka takou zriedkavosťou, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Podľa údajov InterACT sa jeden človek z 2 000 rodí s genitáliami, ktoré nie sú jednoznačne ani ženské a ani mužské, to je približne 0,05 populácie. Keďže definícia intersexuality zahŕňa aj ďalšie charakteriky (pohlavné žľazy, zmeny chromozómov, atď.), číslo je podstatne vyššie, štúdie odhadujú až 1,7 percenta populácie. Nie je to vôbec malé číslo, keď si uvedomíme, že ľudí s homosexuálnou orientáciou je okolo 4 %. Medicína sa touto oblasťou intenzívnejšie zaoberá od 19. storočia. V minulosti používali lekári výraz „hermafrodit“, ten je však nepresný a už od neho upustili, korektné je použitie označenia „intersex“. 

Emily si svoju odlišnosť neuvedomovala, kým bola dieťa. U gynekológa bola prvý raz, keď mala 10 rokov, vtedy jej oznámil, že je intersexuálna. „Doktor mi povedal, aby som to nikomu nehovorila, štuchal do mňa, ako keby som bola vedecký pokus. Cítila som sa osamelo, zahanbene, nemala som sa na koho obrátiť,“ spomína Emily pre TedX. Neskôr, keď mala 12 rokov, v škole sa učili, že chromozómy XY sa vyskytujú u chlapcov. Doma sa potom rodičov pýtala, prečo jej nikdy nepovedali, že je chlapec.

V moci lekárov

Necitlivý prístup lekárov je častým problémom, s ktorým sa stretávajú intersexuálni ľudia. V snahe zapísať do rodného listu mužské alebo ženské pohlavie robia unáhlené rozhodnutia, ktoré ovplyvnia celý život jedinca. Potvrdzuje to aj Martin Macko z Inakosti: „Ak sa neurčitosť týka vonkajších pohlavných znakov, lekári často odporúčajú rodičom už tesne po narodení operačné zmeny (a teda aj doživotnú hormonálnu terapiu) a výchovu v súlade s vytvorenými genitáliami. Tá nemusí byť v súlade s rodovou identitou dieťaťa, ktorá sa prejaví najčastejšie v puberte,“ komentuje Macko. Zlé rozhodnutia lekárov tak vážne poznačia identitu, intimitu aj osobné šťastie intersexuálnych ľudí, mnohí trpia depresiami, pretože sa nevedia stotožniť s určeným pohlavím. 

Ako uvádza Macko, hlavným advokačným cieľom Inakosti v tejto oblasti je prijatie pravidiel, ktoré by zaručili odklad týchto nezvratných lekárskych zákrokov na čas, kedy k nim môže intersexuálne dieťa dať, prípadne aj nedať, informovaný a slobodný súhlas. „Viaceré štáty prijali aj legislatívu, ktorá umožňuje intersexuálnym ľuďom nemať zapísané konkrétne pohlavie v dokladoch. To tiež znižuje tlak, aby podstúpili operačné zákroky s doživotnými následkami,“ dodal Macko. Medzi krajiny, ktoré uznávajú tretie pohlavie, patrí napríklad Austrália, Nemecko alebo India. 

Aj v prípade intersexuálnej témy sa ukazuje, aké dôležité sú vedomosti a osveta. Emily sa dnes stala hlasom tejto komunity. Nie je to totiž o štatistikách a lekárskych termínoch, ale hlavne o živote ľudí a ich túžbe žiť šťastne a byť rešpektovaný(-á). Intersexuálni ľudia majú od roku 2013 aj svoju Pride vlajku. Fialový kruh má symbolizovať, že nie sú pokazení ani chybní, ale naopak, celiství, a majú právo rozhodovať o vlastnom tele.

Nie som žena ani muž, v rodnom liste by som privítal(-a) kolónku pre tretie pohlavie intersex
Intersex

Intersex téme sa budeme venovať naďalej, pripravujeme aj ďalší článok.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?