in ,

Neznášanlivosť na Grindri vážne škodí teplej komunite

Ilustrácia od Poppy Malby

Zoznamovacia aplikácia pre gejov, Grindr, sa v ostatných rokoch stala ústredným prvkom gejského života. Niekto ju využíva na naplnenie sexuálnych túžob, iný na hľadanie kamarátov v komunite, ale zostáva aj pár takých, ktorí čakajú, že spoznajú toho pravého. Všetky tieto prípady sú samozrejme relevantné a pochopiteľné. Čo nie je pochopiteľné, je, že sa z Grindru stalo ideálne miesto pre rasizmus, transfóbiu, internalizovanú homofóbiu, a dokonca zneužívanie mladistvých.

Nie som z tých, ktorí sa potrebujú za každú cenu sťažovať, že Grindr je odpad. Sám ho často používam na zoznamovanie s novými ľuďmi. Mám vo svojom profile fotky tváre, stanovené základné informácie o sebe a čo od aplikácie očakávam. V poslednom čase som si však začal všímať, že profily niektorých používateľov prekračujú všetky hranice slušného správania. Rozhodol som sa teda istý čas pozornejšie skúmať profily, ktoré majú pocit, že na apke je dovolené snáď všetko.

Každodenný rasizmus pretrváva

LGBTI+ ľudia sú marginalizovanou skupinou, a to nielen na Slovensku, ale na celom svete. Udivuje ma, že jedna marginalizovaná skupina dokáže byť útočná a neznášanlivá k inej marginalizovanej skupine. Nie som samozrejme včerajší a som si vedomý toho, že rasizmus sa skrýva vo väčšine ľudí, či sú queer alebo nie. Celý tento článok som začal pripravovať, keď som zbadal nasledovný profil s alarmujúcim popisom:

Neznášanlivosť na Grindri vážne škodí teplej komunite

Na Slovensku neexistuje až taká veľká komunita ľudí čiernej pleti. Slovenskí Rómovia však takmer denne čelia rasizmu, ktorý zažívajú ľudia inej ako bielej farby pleti na celom svete. Najprv som si nebol istý tým, respektíve som skôr nechceli uveriť tomu, čo daná osoba myslí pod označením slovenské „latino“. Netrvalo ale dlho a došlo mi, že naráža práve na rómsku komunitu. Ja sám som Róm, ale nemám tmavú pleť, čiže som sa s rasizmom osobne nikdy nestretol. Napriek tomu sa ma tento popis neuveriteľne dotkol a ide o absolútne nevhodné verejné šikanovanie istej komunity. Neviem si predstaviť, ako sa musí cítiť mladá rómska osoba, ktorá prechádza Grindrom a uvidí tento profil. Z takýchto prejavov vo vlastnej komunite vznikajú neistoty, nízke sebavedomie a pocit, že vlastná farba pleti nie je pre zvyšok komunity dosť dobrá. Nezostáva ale iba pri Rómoch.

Neznášanlivosť na Grindri vážne škodí teplej komunite

Je rok 2023. Neexistuje dôvod, prečo by mal mať niekto v profile napísané, že nepreferuje istú rasu. Je prirodzené mať preferencie, čo sa týka výzoru, ale ak je vaša preferencia odmietnuť celú rasu ľudí, nejde o preferenciu, ale o rasizmus. Je pochopiteľné mať preferencie, nie je pochopiteľné nenávidieť. Nie je vôbec v poriadku vyhlasovať zovšeobecnenia typu „nikto z tejto konkrétnej rasy mi nepíšte“ alebo tvrdiť, že všetci príslušníci niektorej rasy sú škaredí. Všetko sa dá vyriešiť slušným odpísaním – prepáč, nie si môj typ, a posunúť sa v živote ďalej. Je to o tom, aby sa hneď z fleku neodpisovali celé skupiny ľudí. Človek, ktorý dokáže takto zhodiť ostatných, by mal popremýšľať o svojich hodnotách. 

Lov na zajačikov na Grindri

Na Slovensku občas akoby neexistoval problém s vekovými rozdielmi. Tiež som s nimi nemal problém, keď som bol tínedžer, a obľuboval som spoločnosť starších mužov. Až v dospelosti mi ale došlo, ako ma daní muži využívali a fetišizovali pre môj mladý vek a výzor. Je prirodzené, že mladí chlapci chcú skúšať nové veci a chcú, aby im s tým pomohli starší muži. Sú však často nezrelí, a tak aj ich rozhodnutia nemusia byť práve v ich skutočnom záujme. Na to sú tu však tí starší, aby mali rozum. Keď dospelý chlap vyhľadáva tínedžerov na sexuálne praktiky alebo dlhodobé vzťahy, ide o problém. A ako som si v posledných mesiacoch na Grindri všimol, ide o bežnú vec.

Neznášanlivosť na Grindri vážne škodí teplej komunite

Starší chlapi hľadajúci mladých chlapcov na každom kroku. Ako vyzerá vzťah medzi osobou v polovici v života a ledva dospelým chlapcom? Čo spája tieto osoby spoločensky, sociálne či psychicky? Ide o spôsob manipulácie staršími mužmi, ktorí si hľadajú mladých zajačikov, aby si ich mohli „vychovávať“. Nemyslím si samozrejme, že problematický je každý vzťah, kde je medzi partnermi väčší vekový rozdiel. Skôr chcem upozorniť na to, že až priveľa jedincov poľuje na výrazne mladších na Grindri. Veľa ľudí vyrastalo tak, že aj oni sami boli zneužívaní tymito staršími mužmi, a preto si myslia, že je to normálne a dáva im to nárok chodiť s tínedžermi. 

Opýtal som sa na danú tému môjho kamaráta, ktorý sa identifikuje ako homosexuálny muž a má 19 rokov. Na otázku, či bol niekedy na Grindri fetišizovaný pre svoj vek alebo či sa k nemu starší muži správali nevhodne, mi odpovedal: „Veľa ľudí sa doslova nadchýnalo, že som mladší. Píšu mi veľmi často muži, ktorí majú v profile napísané, že hľadajú vyslovene len mladších. Keď som si písal s jedným starším chlapom, povedal mi, že by veľmi rád učil 15 a 16-ročných chlapcov, ako sa bozkávať.“ Bol som z tohto vyjadrenia znechutený, ale nie prekvapený. Ak vám stále nedochádza, prečo je tento problém dôležitý, skúste si predstaviť, ako by ste sa cítili, keby 44-ročný muž balil 18-ročné dievča. Tu je vaša odpoveď.

Rodové zámená: trans/fóbny

Grindr samozrejme nie je iba pre cisrodových mužov, ale pre všetky queer osoby, ktoré majú pocit, že im aplikácia pomôže stretnúť správneho človeka. Osobne okrem mužov vidím najčastejšie profily transrodových žien. Transrodoví ľudia sú menšina v menšine a ich život na Slovensku nie je vôbec jednoduchý. Cisrodoví heterosexuálni ľudia im hádžu polená pod nohy a znemožňujú im kvalitný život. Človek by očakával, že sa im dostane podpory aspoň od LGBTI+ komunity, no na Grindri je pravdou opak.

Ja sám nie som transrodová žena, preto neviem, ako sa musia cítiť v komunite, ktorú ovládajú hlavne muži. Spýtal som sa veľmi blízkej kamarátky, ktorá sa identifikuje ako transrodová žena, aké má skúsenosti s touto aplikáciou. „Sú tu tri možnosti. Prvá – keď zistia, že im píše transosoba, automaticky ju bloknú. Druhá – používajú na vás mužský rod napriek tomu, že ich upozorníte, že ste žena. Pýtajú sa na vaše genitálie a majú nevhodné otázky, ako keby ste boli nejaký objekt. Tretia – muži, ktorí transrodové ženy fetišizujú a chcú skúsiť sex s nimi. Často sa stáva, že sú to nevyautovaní homosexuáli, ktorí nás vo svojej hlave aj tak považujú za mužov, ale je to takto pre nich prijateľnejšie.“ Tento fakt ma veľmi zarmútil, pretože sa ňou nezaobchádza s rešpektom. Sme jedna komunita, prestaňme z identity ľudských bytostí robiť fetiš.

Ako som spomínal, ja osobne nie som transrodová žena, ale minulý rok som objavil, že som nebinárna osoba. Všetci moji blízki ma veľmi podporili a povedal by som, že nešlo ani o veľmi náročný prechod. Stále používam mužské zámená a fyzicky pôsobím mužsky. Bol som veľmi hrdý, keď som si na Grindri menil v položke pohlavie na nebinárny a zdalo sa mi, že ľudia tomu ani veľmi nevenujú pozornosť. Nedávno som sa ale stretol s týmto zaujímavým príkladom:

Neznášanlivosť na Grindri vážne škodí teplej komunite

Naša konverzácia s daným tradičným gejom bola veľmi príjemná. Mali sme sympatie, zistili sme, že pracujeme v rovnakom odvetví, a dokonca sme sa začali dohadovať na stretnutí. Problém prišiel v momente, keď zistil, že som nebinárny. Začal o sebe tvrdiť, že nebinárne osoby neodsudzuje, hoci je mimo komunity. Po týchto správach sme si slušne napísali, že nebude mať zmysel, aby sme sa stretli, pretože sme očividne obaja inak nadstavení a rozlúčili sme sa. Bolo samozrejmé, že stratil záujem v momente, keď zistil, že podľa jeho teórie nie som normálny chlap. Keďže mu bol pojem nebinárnosti očividne absolútne neznámy, zľakol sa, pretože očakával, že moje správanie a výzor budú zodpovedať jeho predsudkom, podľa ktorých asi nie som dostatočne normálny alebo maskulínny. Táto konverzácia mi otvorila oči a došlo mi, ako veľmi transóbna gejská komunita naozaj je. Ak som sa stretol s takouto reakciou ako nebinárna osoba, ktorá ale vyzerá ako muž, neviem si predstaviť, aký desivý musí byť Grindr pre transrodové ženy a transrodových mužov.

No fat, no femme

Predchádzajúca konverzácia s tradičným gejom upozorňuje na ďalší dôležitý problém, a tým je internalizovaná homofóbia. Tento druh homofóbie nevznikol na Grindri, ale Grindr dáva takýmto gejom priestor na šírenie stereotypných predstáv o tom, ako by sa mal gej správať a vyzerať. Na vysvetlenie, podľa stránky The Rainbow Project internalizovanú homofóbiu cítia a šíria gejovia, lesby a bisexuálne osoby, ktorí prevzali za svoje, že heterosexualita je normou a jediným správnym spôsobom existencie. Všetky tie negatívne zobrazenia LGB ľudí nás môžu totiž priviesť k tomu, že nakoniec uveríme týmto predsudkom a prijmeme ich za vlastné. Z môjho pozorovania je internalizovaná homofóbia na Grindri najčastejším problémom, ktorý sa väčšinou objavuje v staršej generácii gejov.

Neznášanlivosť na Grindri vážne škodí teplej komunite

Desiatky profilov, v ktorých sa uvádza, že nemajú záujem o princezné, a ďalšie desiatky, ktoré hľadajú niekoho s heterovýzorom a mimo gejskú komunitu. Z týchto profilov som naozaj zhrozený. Kto sú teda tieto princezné, ktorým sa toľko gejov vyhýba? Ide o gejov, ktorí sa nedokážu zaradiť do klasického heteronormatívneho ideálu o tom, ako má vyzerať muž. Čiže ide o mužov, ktorí sa neboja svojej feminínnej stránky, záleží im na výzore a obľubujú veci, ktoré podľa spoločnosti nie sú chlapské. Zjednodušene – niekto, na kom je podľa stereotypov vidieť, že je gej.

V prípadovej štúdii s názvom Digitalizovaná a internalizovaná homofóbia: Prípad Grindr píše autor Anaq Duanaiko: „Príkladom internalizovanej homofóbie, ktorá sa stáva bežne, je diskurz no fat, no fem, čo na Grindri znamená nezáujem o tučných a zženštilých mužov. Do tohto diskurzu o neprijatí v gejskej spoločnosti sa premieta nenávisť voči homosexuálom, ktorí nespĺňajú požiadavky považované za normu.“ A presne toto je súčasťou aj slovenského Grindru, kde sa s tučnými mužmi zaobchádza ako s odpadom. Ak preferujete chudých mužov, stačí, ak si nebudete písať s tými, ktorí vás nepriťahujú.  Nemá žiaden zmysel písať si do Grindru problémové popisy, ktoré vytvárajú obraz toho, že ľudia nemajú záujem o istý typ postavy.

Neznášanlivosť na Grindri vážne škodí teplej komunite

Žijeme v dobe, v ktorej ako komunita čelíme nenávisti, posmeškom, a dokonca teroristickým útokom. Našou nádejou by mal byť fakt, že stojíme ako komunita pri sebe. Toto ale nefunguje na najznámejšej a najväčšej gejskej zoznamke na svete, na ktorej ľudia môžu byť anonymní a vynášať svoju nenávisť do sveta. Ak robíme toto, nie sme o nič lepší ako ľudia mimo komunity, ktorí nám chcú ublížiť.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?