in ,

Kto sú súčasné gej ikony?

Ariana Grande / Foto: AP

S novou generáciou queer ľudí prichádza aj ďalšia generácia gej ikon! Dnešná mládež obľubuje rôzne speváčky, herečky a influencerky nielen v ich veku, ale aj staršie ročníky. V tomto článku však nebudem hovoriť o starých známych teplých ikonách ako Lady Gaga, Britney Spears či Beyoncé, ale predstavím ďalšie mená.

Jennifer Coolidge

Americká herečka Jennifer Coolidge je na scéne už od začiatku deväťdesiatych rokov. Užila si ju aj generácia gej mileniálov, ktorí si ju obľúbili v ikonických filmoch ako Prci, prci, prcičky (1999), Pravá blondínka (2001) či Moderná Popoluška (2004). Súčasná generácia si ju všimla vďaka mladším celebritám, ako napríklad Ariana Grande. Tá ju totiž obsadila do videoklipu k piesni Thank U, Next, kde si zahrala scénku z filmu Pravá blondínka. Sama Jennifer Coolidge sa vyjadrila, že tento moment oživil jej kariéru. Len minulý rok sme ju mohli vidieť v seriáli The White Lotus a vianočnej gej komédii Single All the Way. V oboch projektoch pritiahla na seba pozornosť svojim humorom, za ktorý ju queer komunita zbožňuje.

Ariana Grande

Podľa môjho názoru najpopulárnejšia a najtalentovanejšia speváčka súčasnosti. Nemyslím si, že je na svete osoba, ktorá nepozná Arianu Grande. A či ju už milujete alebo nenávidíte, nemôžete zaprieť fakt, že je pre queer komunitu veľmi dôležitá. Pravidelne do svojich klipov a koncertov obsadzuje queer tanečníkov a hercov, dokonca jej nevlastný brat je gej! Vždy bola spojencom našej komunity a taktiež nám priniesla také hity ako Side to Side, no tears left to cry a samozrejme gej hymnu Into You!

Kim Petras

Mladá transrodová speváčka bola teplej komunite vždy veľmi blízka, ale posledné dva roky jej popularita rastie a momentálne ju považujeme za našu kráľovnú. Nehladiac na to, že sama patrí do LGBTI+ komunity, často spolupracuje s inými queer hudobníkmi, producentami a tanečníkmi. Úprimne, kto z nás nemá od decembra minulého roku v playliste jej sexy hit Coconuts?! Vo februári vydala nové EP s názvom Slut Pop. Názov by vám mal povedať všetko, čo potrebujete, ale ide o neuveriteľne sexy album plný expresívnych piesní o sexe. Týmto albumom dala gejom a dievčatám všetko, čo potrebovali!

Wendy Williams

Kariéru začala ako moderátorka v rádiu a v roku 2008 dostala vlastnú televíznu talkšou. Wendy je známa tým, že si nekladie servítku pred ústa, čo ju už viackrát dostalo do problémov s viacerými celebritami (na YouTube si môžete nájsť jej známe telefonáty s Mariah Carey či Whitney Houston), ale párkrát mala spor už aj s gej komunitou. Napriek tomu nám veľakrát vyjadrila podporu vo svojej šou, ale aj v súkromnom živote. Mladšia generácia si ju obľúbila hlavne vďaka jej vtipným hláškam a memes s jej osobou, ktoré fanúšikovia používajú v každodennom živote. Hláška od Wendy, ktorú používam denne je: She’s got a point. She’s an icon, she is a legend, and she is the moment. Now, come on, now!

Kardashians

Či sa vám to páči alebo nie, Kardashians sú najznámejšia rodina na svete. Všetko sa začalo jedným domácim erotickým videom a momentálne sú všetky ženy z rodiny najväčšími celebritami na planéte. Ja osobne obľubujem mamu Kris Jenner, ktorá vedie ich kariéry správnym smerom. Gejovia ale obľubujú všetky ostatné – Kourtney je typická svojím chill prístupom, najznámejšiu z nich Kim poznajú ľudia vďaka jej mejkapovému impériu, Khloe je momentálne známa tým, že odpúšťa svojmu partnerovi všetky jeho nevery, Kendall prerazila ako modelka a Kylie vlastní taktiež mejkapové impérium. Nebudem tvrdiť, že sú skvelým príkladom pre mladých ľudí, ale ja sám si rád občas pozriem pre pobavenie ich reality šou a zaujímam sa o to, čo robia.

Miley Cyrus

Queer ľudia v mojom veku vyrastali na seriáli Hannah Montana a už vtedy sa do Miley zamilovali. V súčasnosti počúvame jej skladby ako Party in the USA alebo The Climb z nostalgie a stále si ich dokážeme naplno vychutnať. V súčasnosti nemám o jej kariére taký prehľad ako pred pár rokmi, ale to čo viem, je, že všetci moji gej kamaráti ju neuveriteľne zbožňujú. Robí stále relevantnú hudbu, coveruje známe rockové piesne, vyzerá perfektne a netají sa ani tým, že je pansexuálka. Roky podporuje queer komunitu, často spolupracuje s drag queens a to sú dôvody, prečo je pre nás ikonou.

Charli XCX

Charli sa síce stále nedočkala takej mainstremovej pozornosti, akú si zaslúži, no jej fanúšikom to vôbec neprekáža a podporujú svoju kráľovnú v dobrom aj v zlom. Do jej hudby som sa dostal iba nedávno a bol som prekvapený, v akej obrovskej miere rezonuje medzi LGBTI+ komunitou. Má s nami veľmi blízky vzťah, uvedomuje si, že sme jej hlavné publikum a mám pocit, že je jednou z tých celebrít, ktorá by pre nás urobili všetko. Nedávno som videl jej dokument Alone Together z minulého roku, ktorý sa venuje tvorbe albumu počas karantény.

Nicki Minaj, Doja Cat, Cardi B a Megan Thee Stallion

Nevedel som, ktorú zo súčasných hlavných rapových dievčat mám do tohto rebríčku pridať, tak som sa rozhodol pre všetky. Nicki je moja obľúbenkyňa už 10 rokov a jej pozitívny prínos pre rapovú scénu, ale aj LGBTI+ komunitu je zrejmý. Doju Cat síce veľmi dobre nepoznám, ale viem, že vďaka hudbe aj sociálnym sieťam sa stala okamžitým miláčikom gejov. Megan otvorene podporuje gej a transrodovú komunitu od začiatku kariéry. Je dokonca jednou z porotkýň vogue-ovej tanečnej reality show Legendary. A spoločne s Cardi B nám dali podľa môjho názoru zatiaľ najviac ikonický song tejto dekády.

Dua Lipa

Súčasné zlatíčko tanečnej popovej hudby. Ja rád prirovnávam Dua Lipu k mladej Britney Spears. Je talentovaná speváčka, robí skvelú tanečnú hudbu, skvelo tancuje a získala si srdcia všetkých dievčat a gejov na celom svete. Svetovú superstar z nej určite spravil jej dokonalý druhý album Future Nostalgia, ktorý určite aj všetkým vám hrá v ušiach už dva roky. Neprestáva robiť kvalitnú hudbu, stojí pevne za LGBTI+ komunitou a dokonca odstránila rapera DaBaby zo svojej skladby Levitating po tom, čo sa ignorantsky a nevhodne vyjadril proti HIV/AIDS a gej mužom. Plus vydala duet s legendárnym teplým spevákom Eltonom Johnom!

Rihanna

Na scéne je už viac ako dekádu a podľa môjho názoru je na rovnakej úrovni ako napríklad Beyoncé či Adele. Nepoznám osobu, ktorá by nebola posadnutá Rihannou. Jej skladby rezonujú hlavne medzi gejmi a dievčatami. Skúste na hocijakej párty pustiť ktorúkoľvek jej pesničku a som si istý, že na parkete sa objaví každá jedna osoba. Áno, samozrejme čakáme na jej nový album, no momentálne jej držíme palce v tehotenstve a materstve.

Čo si myslíš o článku?

Autor David Benedek

Vyštudoval filmovú réžiu na FTF VŠMU. Jeho film Spolu (2018) sa premietal na rôznych svetových festivaloch, medzi inými aj na významnom queer festivale Inside Out v Toronte. Vo svojej tvorbe sa venuje mladým ľuďom a ich dospievaniu v Bratislave a taktiež LGBTI komunite. Od roku 2019 je členom tímu Filmového festivalu inakosti, na ktorom sa stará o sekcie krátkych filmov.

Lesbické príbehy a postavy v súčasných seriáloch: Prinášame vám ďalšie tipy, čo pozerať

Lesbické príbehy a postavy v súčasných seriáloch: Prinášame vám ďalšie tipy, čo pozerať

Noc plná zážitkov už v sobotu v Radosti. Na programe je tam queer techno párty Shame

Noc plná zážitkov už v sobotu v Radosti. Na programe je tam queer techno párty Shame