in ,

Kto sú slovenské gej ikony?

Foto: Michal Hradský

LGBTI+ komunita (a špeciálne gejovia) je fascinovaná známymi speváčkami, herečkami či inými umelkyňami. Ak dotyčné hviezdy prejavia podporu dúhovej komunite, začíname ich milovať ešte viac a postupne ich považujeme za naše ikony. 

Najznámejšie prípady gej ikon sú speváčky Cher, Madonna a Lady Gaga. Ako je na tom ale Slovensko? Štát, kde sa väčšina známych osobností nevyjadruje k nefér podmienkam, s ktorými musia queer ľudia žiť. Napriek tomu sa aj v našom šoubiznise a spoločenskom živote nájde pár mien, ktoré sa dajú považovať za ikony gejov.

Eva Máziková

Naši starí rodičia ju poznajú ako známu slovenskú speváčku, no mladšia generácia ju eviduje  hlavne vďaka ikonickým videám na Instagrame. Eva dokáže nepochybne zaujať a pobaviť mnoho ľudí, no vďaka svojmu luxusnému životnému štýlu a temperamentnému prejavu sa stala  miláčikom gej komunity. Eva nedávno priznala, že si počas pandémie prešla rakovinou tváre, no napriek tomu stíhala vyčarovať úsmevy mnohým ľuďom.

Nora Mojsejová

Nie som si istý, kedy si gejovia privlastnili Noru za gej ikonu, no ani náhodou sa nesťažujem. Viacerí ju poznáme z reality šou Mojsejovci a následne z ďalších ikonických televíznych momentov (napríklad Nákupné maniačky). Do povedomia mladých ľudí sa dostala vďaka rôznym vtipným videám práve z týchto televíznych relácií. Nora je taktiež módna ikona, ktorá si nedáva servítku pred ústa a povie všetko narovinu! To je vlastnosť, ktorú gej komunita miluje. A nemôžeme taktiež zabudnúť na ikonickú pieseň Nedajte sa Ojeb*ť so Slaytiiinou.

Evelyn

Existuje na Slovensku gej, ktorý nemiluje Evelyn? Verní fanúšikovia ju poznajú od čias standup comedy, no väčšina si ju zamilovala vďaka legendárnym vtipným videám, ktoré mnohí ľudia citujú dodnes. Evelyn sa nikdy netajila blízkym vzťahom s LGBTI+ komunitou, vďaka čomu sa nám dostalo mnoho viditeľnosti. Čiže, či už sledujete Evelyn ako moderátorku reality šou Farma alebo počúvate jej skvelý podcast s Petrou Polnišovou, zhodneme sa všetci na jednom. Evelyn nemáme nikdy dosť!

Zuzana Kronerová

Legendárna herečka má bohatú kariéru už od 70. rokov a neoddychuje ani v súčasnosti. Fanúšikovia slovenského filmu si bez nej nevedia predstaviť dnešnú tvorbu. Ja osobne som si ju zamiloval v troch filmoch českého režiséra Bohdana Slámu – Divoké včely (2001), Štěstí (2005) a Venkovský učitel (2008). Práve v tom poslednom hrala matku homosexuála, ktorá si zvyká na synovu orientáciu. Zuzana Kronerová taktiež verejne podporuje queer komunitu a je dokonca patrónkou Filmového festivalu inakosti.

Richard Stanke

Obľúbený slovenský herec sa netají svojou orientáciou. Je jedným z mála dobrých vzorov pre slovenskú queer mládež, ktorá môže vidieť, že aj ľudia z komunity dokážu mať úspešnú kariéru. Fanúšikovia ho môžu vidieť v rôznych televíznych seriáloch, no aj na veľkom plátne. Podobne ako Zuzana Kronerová, aj Richard je patrónom Filmového festivalu inakosti.

Jana Kirschner

Moju obľúbenú slovenskú speváčku Janu Kirschner si LGBTI+ komunita obľúbila hlavne vďaka skvelej hudbe. Legendárne piesne Keby si bol môj či V cudzom meste pozná každý jeden z nás. Okrem hudby si ju fanúšikovia zamilovali vďaka úprimnému a slušnému prejavu. A navyše, pieseň Modrá má podľa mňa jeden z najlepších videoklipov v histórii slovenskej popovej hudby!

Zuzana Čaputová

Nie každá krajina môže tvrdiť, že má tak skvelú hlavu štátu ako my. Zuzana Čaputová si získala srdcia Slovákov vďaka progresívnemu prístupu k rôznym súčasným témam ako ekologická kríza či LGBTI+ komunita. Naša prezidentka si od začiatku otvorene zastávala našu komunitu a neprestáva s tým ani v súčasnosti. Podporuje taktiež queer umenie či queer rodičov a pre mnohých z nás je symbolom nádeje, že aj v politike to ide slušne.

Dara Rolins

Hovorte si čo chcete, no som si istý, že v stave opitosti si na párty vždy pustíte pieseň Čo o mne vieš. Ide predsa o jednu z najväčších gej hymien na Slovensku! Dara priniesla počas svojej kariéry viacero známych piesní, ktoré queer komunita miluje a vie naspäť dokonca aj texty. Koľkí z vás sa už krútili v Áčku okolo tyče pri skladbe Čo o mne vieš?

Fero Joke

Najvtipnejšia osoba na Slovensku a taktiež obrovský miláčik teplej komunity. Fero nás už roky baví ikonickými videami. Stačí si prejsť jeho Instagram a človeku sa perfektne zlepší nálada. Je taktiež hrdým členom LGBTI+ komunity a skvelým príkladom pre veľa mladých ľudí.

Martina Šindlerová

Okej, vypočujte ma. Martina bola v roku 2004 moje prvé stretnutie so slovenskou speváčkou, ktorá pre mňa predstavovala talent, silu, mladosť a krásu. Ak ste počas prvej Superstar fandili Martine Šindlerovej, je z vás dnes určite gej. Ak o tom neviete, pred dvoma rokmi sa vrátila na hudobnú scénu a v lete jej vyšiel hit Tanec. Martina je moja gej ikona!


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Gejské páry a ich deti: fotky dúhových rodín prináša výstava v Bratislave

Gejské páry a ich deti: fotky dúhových rodín prináša výstava v Bratislave

Nádej priniesol Filmový festival inakosti, pozrite si aftermovie z podujatia

Nádej priniesol Filmový festival inakosti, pozrite si aftermovie z podujatia