in ,

Homosexualita a viera patria k sebe. Presvedčíte sa o tom na dúhovej bohoslužbe

Na konci PRIDE týždňa si dáme znak zmierenia. Bohoslužba vás čaká v nedeľu vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave.

Viacerí konzervatívni politici, političky a predstavitelia cirkvi sa nám často snažia nahovoriť, že náboženstvo a iná sexuálna orientácia k sebe nepatria. Minulý týždeň sa napríklad ozvala Evanjelická cirkev augsburského vyznania k vyjadreniam bratislavskej farárky Anny Polckovej.

V rozhovore pre aktuality.sk Polcková totiž menšinu podporila. „Sú vystavovaní osočovaniu, posmievaniu a rôznym nenávistným komentárom,“ povedala a potom dodala, že nevidí dôvod, prečo by queer ľudia svoju sexualitu nemali rozvíjať a mali žiť v rozpore so sebou. Ako uviedla, ak by sa dnes Ježiš vrátil na svet, mohol by byť rómskou ženou, nechceným dieťaťom alebo práve gejom.

Cirkev na to reagovala, že Polckovej myšlienky sú vraj v rozpore s vieroukou a má zvážiť odchod. Homosexuálni ľudia by podľa nich mali radšej žiť v dobrovoľnom celibáte. 

Polcková sa zúčastnila aj otvorenia PRIDE týždňa, kde jej príhovor dojal prítomných. „Nesmierne si vážime jej podporu. Aj v týchto neľahkých časoch preukázala odvahu a jej pripomínanie nerovností v spoločnosti vo Veľkom evanjelickom kostole je pre komunitu veľmi silným posolstvom,“ hovorí predsedníčka Dúhového PRIDE Jana Mičeková.

vyjadreniam bratislavskej farárky Anny Polckovej - Homosexualita a viera patria k sebe. Pozerajte dúhovú bohoslužbu
Foto: Tomáš Halász

Ak niekoho nútime meniť sexualitu, je to mučenie

Odsudzuje však Biblia homosexualitu? Na to sa snažili odpovedať veriaci z organizácie SIGNUM – Dúhoví kresťania. Počas PRIDE týždňa prichystali dve podujatia. Najprv v stredu diskusiu s predstaviteľmi katolíkov aj evanjelikov. 

Evanjelický teológ Ondrej Prostredník apeloval na to, že mnoho princípov náboženstva vzniklo ešte počas reformácie a že starým textom treba rozumieť v kontexte. 

„To, čo vieme o homosexualite, je, že je to stav, ktorý si človek nevyberá a je nemenný. Ak ho nútime, aby menil svoju orientáciu, rovná sa to v podstate mučeniu.“ Záznam nájdete na facebookovej stránke organizácie.

Chceme otvoriť dialóg

PRIDE týždeň uzavrie SIGNUM ekumenickou dúhovou bohoslužbou vo Veľkom evanjelickom kostole. Začiatok je o 18.00.

„Podujatie má aj symbolický význam, keďže znak pokoja, ktorý je tradičnou súčasťou kresťanských bohoslužieb, si v tomto priestore metaforicky dávajú kresťanské cirkvi a komunita LGBT+, ktorá zo strany mnohých kresťanov a kresťanských inštitúcií dodnes čelí útokom,“ vysvetľuje Martin Kolenič zo SIGNUM. Verí, že podujatie otvorí dialóg, ktorý bude viesť k vzájomnému rešpektu na oboch stranách. 

„Kristus hovoril: Čo nechceš, aby robili tebe, nerob ani ty druhým. To je zlaté pravidlo. Majme viac otvorené srdcia, prejavujme viac súcitu a empatie, život nie je čiernobiely,“ dopĺňa Juraj Dovala z Cirkvi československej husitskej, ktorý bude mať na bohoslužbe kázeň.

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Dnes je PRIDE deň! Zapojte sa aj vy s dúhovou vlajkou

Dnes je PRIDE deň! Zapojte sa aj vy s dúhovou vlajkou

4 seriály, v ktorých o lesbické páry nie je núdza

4 seriály, v ktorých o lesbické páry nie je núdza