in ,

Dúhu a toleranciu v Banskej Bystrici šíri Inokraj

Foto: Jan Kostaa

Združenie Inokraj vzniklo počas búrlivej atmosféry po bolestivom referende „za rodinu“ v máji 2015. „Povedali sme si, že by bolo dobré ‘teplú’ bublinu rozšíriť a vyslať jasný signál, že sme otvorení dialógu, a že nedovolíme, aby nás niekto urážal a súdil, navyše z úrovne inštitúcie a cirkvi,“ hovorí jeden zo zakladateľov združenia Milan Zvada.

Inokraj založilo 10 ľudí z Banskej Bystrice a Zvolena, stály tím dnes tvoria 4 ľudia. „Impulzom bolo zviditeľniť LGBTI komunitu v Banskobystrickom kraji, najmä po tom nešťastnom referende, ktoré na Slovensku rozpútalo ‘názorovú’ vojnu, a nie serióznu spoločenskú a odbornú debatu,“ vysvetľuje Milan. Podľa jeho slov homofóbiu vnímali aj predtým, no až v čase referenda získala obrovský mediálny priestor. „Pocítili sme občiansku povinnosť sa aspoň takto podieľať na zlepšovaní situácie pre LGBTI ľudí v kraji,“ dodáva. 

Za hlavnú úlohu si zvolili vytvoriť bezpečný priestor pre queer komunitu a podporovať rôznorodosť vo všetkých jej podobách. Veria, že sa im tak podarí znížiť diskrimináciu a spájať LGBTI ľudí so svetom a svet s nimi. Snažia sa o to pomocou umeleckých a komunitných aktivít a ako užitočný nástroj sa im osvedčili aj sociálne siete.

Dúhu a toleranciu v Banskej Bystrici šíri Inokraj - Milan zvada
Milan Zvada

Inokraj z pesničky

Keď vymýšľali názov združenia, tak Tomáš, jeden zo zakladateľov, si všimol, že slovo inokraj použili ako názov skladby hudobníci z Košíc. Zhodou okolností bol jeden z nich Tomášov kamarát. Zavolal mu, či môžu tento názov použiť aj pre ich organizáciu. Odvtedy sa združenie volá Inokraj.

„Inokraj odkazuje na našu snahu žiť v inom ‘kraji’, resp. krajine, ktorá by bola pre všetkých a férová voči všetkým, a v ktorej by boli jasne stanovené hranice sekulárneho štátu, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo,“ tvrdí Milan. 

Dúhová vlajka v uliciach Banskej Bystrice

Ich najviditeľnejšou aktivitou je #PRIDE #BB, ktorý má za sebou už tri ročníky. Pravidelne hosťujú aj Filmový festival inakosti a každý rok si pripomínajú aj Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii, ktorý vychádza na 17. mája.

Jeden rok zorganizovali „prieskum“, v rámci ktorého navštívili desať podnikov v centre mesta a požiadali ich, či by nevyvesili na znak solidarity s LGBTI komunitou dúhovú vlajku na viditeľné miesto. Deväť z desiatich prevádzok s tým nemalo problém, len v jednej sa vyjadrili, že nechcú byť politickí, ale inak „nie sú rasisti“. To, že väčšina súhlasila, združenie potešilo.

Momentálne pripravujú #PRIDE #BB na jún 2021. Aj tento rok mali v pláne priniesť do Banskej Bystrice Filmový festival inakosti, no prekazila to pandémia. V súčasnej situácii sa teda snažia udržiavať komunikáciu cez Facebook Inokraja, kde upozorňujú na aktivity slovenských teplých organizácií a prinášajú aj správy o vývoji situácie v okolitých krajinách a vo svete.

LGBTI organizácie sú majákom

„Je viacero spoločenských úloh, ktoré takéto organizácie či združenia plnia. Od komunitných, poradensko-psychologických až po kultúrne a umelecké,“ pokračuje Milan. „To, čo LGBTI aktivizmus v našich končinách vystihuje, je často len virtuálna mobilizácia a rezistentná reakcia voči diskriminačným tendenciám v spoločnosti.“

Dúhu a toleranciu v Banskej Bystrici šíri Inokraj

Podľa neho je stále potrebná osveta, vzdelávanie, budovanie komunity, pocit spolupatričnosti, a predovšetkým komunikácia naprieč minoritami a hľadanie spojencov z iných oblastí.

„LGBTI organizácie sú majákom pre mnohých, ktorí žijú v prostredí, kde o comingoute nemôžu ani uvažovať. Vnútorný strach z ‘odhalenia’ niekoho orientácie či rodovej identity na verejnosti je naďalej vyživovaný spoločenským tlakom, prevládajúcimi predsudkami či náboženskými predstavami o ľudskej sexualite,“ dodáva Milan. „Takýto pocit hraničí s úzkosťou, a v niektorých prípadoch aj so strachom o vlastnú existenciu. To všetko spôsobuje značnú psychickú nepohodu a my v takom svete žiť nechceme. Inokraj sa chce venovať oslave rôznorodosti a reálnym problémom, ktorým LGBTI ľudia čelia, nie zaoberať sa krízou identity heteronormatívnej a konzervatívnej spoločnosti.“

Okrem ich Facebooku nájde Inokraj aj na Instagrame.

Počuli ste o združení Saplinq? Venuje sa najmä LGBTI komunite na východnom Slovensku, prečítajte si o nich článok.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

LGBTI filmy k vám domov, dnes sa začína FFi online

LGBTI filmy k vám domov, dnes sa začína FFi online

Dotyky, ktoré vás poznačia na celý život! Nový film otvára tému sexuality detí

Dotyky, ktoré vás poznačia na celý život! Nový film otvára tému sexuality detí