in ,

Dúhové darčeky pod stromček: Máme pre teba tipy, čím potešiť ľudí z LGBTI+ komunity

Foto: Dedoles

Čas je neúprosný a zdá sa, že aj počas pandémie beží rovnako rýchlo. A tak tu máme po roku opäť vianočné sviatky na dosah. Ak sa zamýšlaš, čo dať svojim blízkym pod stromček, tak mrkni na naše tipy, ktoré by ťa mohli nasmerovať tým správnym smerom.

Teplé príbehy

Či už sú to tie na papieri alebo na obrazovke, pomôcť s výberom vie Martinus. Spomedzi knižných titulov nás zaujala napríklad kniha David Bowie made me gay, ide o zaujímavý prierez queer hudbou za posledných sto rokov. Ak sa ti však žiada podporiť domácich queer autorov, tak ti dávame do pozornosti knižný debut Mareka Majzona s názvom Do sto slov alebo vášnivý príbeh dvoch žien od Daniely Slávik – Láska je láska. Z filmov vyberáme drámu Boy erased o mladom Lucasovi, ktorý to v konzervatívnej rodine pastora nemal kvôli svojej orientácii vôbec ľahké a musel si prejsť peklom konverznej terapie.

Pestrosť nielen v ponožkách

Súčasťou firemných hodnôt Dedoles je snaha, aby v našej spoločnosti mala priestor aj pestrosť a inklúzia. Dlhodobo a verejne sa snaží odstraňovať bariéry a predsudky voči marginalizovaným komunitám. Pri svojich kolekciách preto zobrazuje „nedokonalé“ tvary, plnoštíhle modelky, seniorov, ľudí s Downovým syndrómom či predstaviteľov LGBTI+ komunity. Veľmi sa nám ráta, že gejský pár sa objavil aj v ich vianočnej kampani. Potešiť svojho blízkeho alebo blízku vieš klasikou, akou sú ponožky, spodná bielizeň, ale aj čiapkou, svetrom a inými darčekmi.

Darček pre komunitu (a pre seba)

Je dôležité obdarovávať svojich blízkych. Čo ale v prípade, ak chceš darovať čosi viac ako len nejakú materiálnu vec? Prispieť môžeš ľubovoľným príspevkom napríklad komunitnému a poradenskému centru PRIZMA v Košiciach alebo inPoradni v Bratislave, tvoje peniaze tak pomôžu viacerým ľuďom, ktorí to potrebujú a celkovo prispejú k lepšiemu životnému štandardu queer ľudí na Slovensku. Dobrý pocit na duši je pridanou hodnotou.

Dúhové darčeky pod stromček: Máme pre teba tipy, čím potešiť ľudí z LGBTI+ komunity
Foto: Prizma

Kus umenia

Ak si tvoja milovaná osoba potrpí na diela queer umelcov, tak určite neváhaj mrknúť na vecičky od tých našich slovenských. Za nás určite vyberáme printy a nálepky od talentovanej Wormbus, skvelé kvetináče či iné produkty dennej potreby s názorom a s prsiami od Cicky_drzimespolu alebo rôzne misky, sošky či plastiky od Art.bakbak. Vrelo odporúčame aj album Utópia od queer speváka Erika Žigmunda alebo album Woke od NaiKavolsa.

Niečo pre gaymerov a gaymerky

Na vlnu zobrazovania zaujímavých a uveriteľných queer hrdinov a hrdiniek naskočil aj herný sektor. Hra Last of Us II. uviedla prvého transrodového muža vo veľkorozpočtovej videohre od známeho štúdia Naughty Dog (stoja za titulmi ako Crash Bandicoot a Uncharted) a je možné ju hrať na platforme Playstation. 

Séria Life is Strange pokračuje už svojou štvrtou časťou s názvom True Colors, a tak ako aj v predošlých troch častiach, aj v tejto je ústrednou postavou osoba z LGBTI+ komunity. Hra je vonku len pár mesiacov a ohlasy kritikov sú viac než chvályhodné. Je možné si ju zahrať na každej platforme už od vydania v septembri a siedmeho decembra vyjde aj pre Nintendo Switch.

Vzrušujúce Vianoce

Ak si myslíš, že tvoj partner alebo partnerka ocení skôr niečo odvážnejšie, tak sa vôbec nemusíš strachovať, kde to zohnať bez nejakého humbuku. Isexshop.sk posiela svoj tovar diskrétne a pri výbere hračiek na dlhé zimné večery ti aj radi poradia. Ďalšou možnosťou, ako si trošku okoreniť vianočný lockdown, môže byť značková sexy bielizeň, my sme zatiaľ veľmi spokojní s výberom na Attractiv.sk.

Dúhové darčeky pod stromček: Máme pre teba tipy, čím potešiť ľudí z LGBTI+ komunity
Foto: Isexshop

Booster imunity

Pre niekoho, kto sa stará o svoj zovňajšok a pevné zdravie, je Zeen kolagén ideálny darček pod stromček. Najmä teraz počas pandémie, kedy je naša obranyschopnosť ťažko skúšaná, je dôležité, aby sme čo najviac boostli našu imunitu. Kolagén od Zeen obsahuje vitamín C, ktorý pomáha vstrebávaniu kolagénu a je kľúčovou zložkou imunity. Zinok v ňom zase spevní vlasy, nechty a najmä je veľmi osožný ako prevencia respiračných ochorení. Kolagén zasa zvyšuje elasticitu pokožky, vyhladzuje vrásky, pomáha s pohyblivosťou a výživou kĺbov. K tomu ti Zeen pribalí ešte dve extra balenia vitamínu C a balenie antioxidantu pre pokožku.

Dúhové darčeky pod stromček: Máme pre teba tipy, čím potešiť ľudí z LGBTI+ komunity
Zeen Collagen

Na záver treba dodať, že rozdávanie darčekov svojim blízkym je určite fajn, no netreba zabúdať na to podstatné – dobre strávený spoločný čas. Počas sviatkov teda pamätajte, aby ste si vzájomne užili jeden druhého v pohode a pokoji!


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Gejovia a lesby ako rodičia v detskej knihe, ktorá sa čoskoro objaví na našom trhu

Gejovia a lesby ako rodičia v detskej knihe, ktorá sa čoskoro objaví na našom trhu

Čile uzákonilo manželstvá pre gejov a lesby. U nás stále nič…

Čile uzákonilo manželstvá pre gejov a lesby. U nás stále nič…