in ,

Čo je cancel kultúra a ako ovplyvňuje LGBTI+ komunitu?

Foto: Pixabay

Problematické správanie celebrít a iných známych osobností nie je žiadnou novinkou. Nová generácia fanúšikov ale začala toto správanie vnímať novým spôsobom a odmieta podporovať ľudí, ktorí majú homofóbne, rasistické či iné problematické správanie. Tu prichádza na scénu cancel kultúra.

Cancel kultúra (v slovenčine kultúra zrušenia) má počiatky v 80. rokoch minulého storočia, no do povedomia širšej verejnosti sa dostala až v roku 2014 s hnutím #MeToo. Ako čo najjednoduchšie vysvetliť, v čom kultúra zrušenia spočíva? Webová stránka Dictionary.com ju definuje ako ukončenie podpory verejným činiteľom a spoločnostiam po tom, ako urobili alebo povedali niečo, čo sa považuje za nevhodné alebo urážlivé.

V súčasnosti ide o veľmi populárny akt, hlavne v prípade generácie Gen Z, ktorá má na fungovanie sveta progresívne názory. Nič však nie je tak jednoduché, ako to vyzerá. Na jednej strane cancel kultúra naozaj pomáha zabezpečiť, aby problematické osobnosti nedostávali mediálny priestor a dobre platené kšefty, na druhej strane však existuje nebezpečenstvo, že verejný bojkot zničí reputáciu aj pri menej závažných, či dokonca falošných obvineniach. Ja osobne som bol ešte donedávna radikálnym zástancom cancel kultúry a bol som pripravený zrušiť kohokoľvek, kto sa správal problematicky. V súčasnosti už uvažujem nad vecami hlbšie a snažím sa nezrušiť osobu za drobnosti, ktoré sú jednoducho riešiteľné. 

Sexuálni predátori verzus nevhodné poznámky z detstva

Ľudia ako Bill Cosby či Harvey Weinstein sú za svoje predátorské sexuálne správanie zrušené v mediálnom priestore oprávnene. Ich neprijateľné činy voči ženám sa nedajú vyriešiť ospravedlnením alebo pozitívnym gestom. Existujú však aj príklady, pri ktorých cancel kultúra zachádza do extrémov. 

Minulý mesiac na internet unikli krátke videá, v ktorých populárna speváčka Billie Eilish použila necitlivé slová voči inej rase. Áno, je to neprijateľné a problematické. Treba ale brať ohľad na to, že videá boli natočené, keď mala Billie iba 13 alebo 14 rokov, čiže v období, keď sa človek ešte len učí, čo je správne a čo nie. Billie sa za dané video úprimne ospravedlnila, a keďže okrem tohto nemá žiadne väčšie škandály, väčšina fanúšikov sa jej rozhodla odpustiť.

Čo je cancel kultúra a ako ovplyvňuje LGBTI+ komunitu?
Billie ospravedlnenie – instagram

V podobných prípadoch sa nad situáciou treba zamyslieť a zvážiť, či išlo o prešľap z minulosti alebo o dlhodobo nevhodné správanie. Cancel kultúra môže byť totiž v rukách internetových trolov nebezpečným nástrojom, o čom sa presvedčila aj Billie Eilish. A je teda lepšie neunáhliť sa s vynášaním súdov, ale skúsiť získať dostatok informácií a sledovať aj reakcie danej osobnosti.

Slová, ktoré zraňujú

V posledných rokoch sa stalo viacero incidentov, pri ktorých boli známe osobnosti zrušené kvôli homofóbnemu alebo transfóbnemu správaniu. Niektoré prípady boli vážnejšie ako ostatné. Prichádza teda otázka: Pomáha cancel kultúra pri odhaľovaní celebrít, ktoré sú nebezpečenstvom pre LGBTI+ komunitu? Prejdime si pár známych prípadov.

V decembri 2019 zažili fanúšikovia knižnej a filmovej série Harry Potter šok. Autorka J. K. Rowling vyvolala rozruch po tom, čo na sociálnej sieti Twitter vyjadrila podporu britskej výskumníčke Mayai Forstater, ktorá bola prepustená zo zamestnania pre transfóbne komentáre na internete. Rowling priliala olej do ohňa, keď sa vyjadrila, že pre ňu transrodové ženy nie sú ženami: „Obliekajte sa ako chcete. Nazývajte sa, ako sa vám páči. Spite s akýmkoľvek dospelým človekom, ktorý s vami chce spať. Žite svoj život v mieri a bezpečí najlepšie, ako viete. Ale vyhodiť ženu zo zamestnania pre vyjadrenie, že pohlavie je skutočné?“

Osobne som bol veľmi šokovaný z toho, že Rowling odmieta hovoriť o transrodových ženách ako o ženách. Hoci pre mňa to bola úplná novinka, následne som zistil, že o jej transfóbnom správaní sa hovorilo už v minulosti. Kauza pokračovala v júni 2020, keď sa vyjadrila, že ženami sú iba osoby, ktoré menštruujú. 

Tieto transfóbne vyjadrenia pokračovali aj ďalej. Rowling sa začala stavať do pozície obete a svoje problematické vyjadrenia obhajovala slobodou prejavu. Mohla pri tom počas celej kauzy zvážiť, ako naloží so svojou slávou, vplyvom a mocou, a či naozaj je nevyhnutné takýmto spôsobom komentovať marginalizovanú menšinu, ktorá už aj tak denne čelí množstvu útokov a ponižovaniu. 

Milióny fanúšikov sa jej otočili chrbtom a prestali ju podporovať. Kariéra J. K. Rowling sa však úplne neskončila, istá skupina ľudí pri nej stojí ďalej aj napriek kontroverziám. Na jednej strane môžu súhlasiť s jej názormi, no druhej môže ísť o ľudí, ktorí odmietajú prijať, že ich obľúbená známa osobnosť vážne pochybila. Rovnako ako v prípade Michaela Jacksona alebo Woodyho Allena. Ľudia ich nechcú zatratiť, pretože sú ich obľúbencami a radšej neveria tvrdeniam, ktoré boli proti nim vyslovené. Osobne ma potešil fakt, že všetci traja hlavní protagonisti z Harry Potter filmov (Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint) prejavili podporu transrodovej komunite.

Dobrý alebo zlý hrdina? 

Máte radi marvelovky? Ja tiež, ale bohužiaľ aj v superhrdinskom filmovom vesmíre sa nájdu problematické osobnosti. Herec Chris Pratt známy z filmovej série Strážcovia galaxie sa verejne hlási ku kresťanskej viere. Na tom samozrejme nie je nič zlé. Pratt sa ale verejne hlási k cirkvi Zoe Church, ktorá otvorene útočí na LGBTI+ komunitu. Na tento fakt upozornil transrodový herec Elliot Page, ktorý sa vyjadril nasledovne: „Ak ste slávni herci a patríte k organizácii, ktorá nenávidí istú skupinu ľudí, nečudujte sa, ak sa niekto pýta na to, prečo o tom daní herci nehovoria. Byť proti LGBTI+ ľuďom je zlé, neexistujú dve strany. Škody, ktoré to spôsobuje, sú vážne.“

Chris Pratt toto obvinenie verejne odmietol a naďalej stojí za svojou kresťanskou skupinou. Existujú ale dôkazy, že v Zoe Church bolo a je množstvo pastorov a veriacich, ktorí slovne útočili na queer komunitu. Náboženstvo Zoe Church vychádza z Hillsong Church, ktorého hlavný predstaviteľ Brian Houston povedal: „Verím, že Božie slovo je jasné a manželstvo existuje medzi mužom a ženou. Náš kostol víta všetkých, ale neschvaľuje LGBTI+ životný štýl.“ V tomto kontexte teda vyvstáva otázka, do akej miery Chris Pratt členstvom v danej organizácii aj schvaľuje nenávistnú rétoriku, ktorú systematicky šíri daná cirkev.

Sila slov 

Mnoho celebrít bolo v minulosti zrušených pre urážlivé slová na teplú komunitu. V niektorých prípadoch je to vhodné, no teraz predstavím prípad, v ktorom podľa môjho názoru nešlo o oprávnené zrušenie. Azealia Banks je jednou z najkontroverznejších hudobníčok vo svete. Mala spor hádam s každým v Hollywoode, spomeniem napríklad Lanu Del Rey, Nicki Minaj či RuPaula. 

V roku 2015 bol natočený incident, pri ktorom použila urážlivé slovo „faggot“ (buzerant) na pasažiera, ktorý s ňou cestoval v lietadle. Neskôr sa vyjadrila nasledovne: „Je mi to jedno. Používam to slovo celý život a budem ho používať ďalej.“ Ľudia na internete sa ju snažili zrušiť, čo sa im v podstate aj podarilo. V rovnakom roku ale oznámila, že už nikdy nepoužije žiadnu homosexuálnu nadávku. Na Facebook napísala: „Úprimne, uvedomujem si, že slová bolia. Ja síce môžem byť voči slovám imúnna, ale to neznamená, že môžem urážať iných.“ Azealia v minulosti viackrát podporila LGBTI+ komunitu a taktiež si uvedomuje, že veľká časť jej publika je queer. Pred troma rokmi odpovedala na poznámku, že robí hudbu pre gejov nasledovne: „Áno, robím. Čo je na tom zlé?“

Buzerant je urážka?  

Sú tu ale aj prípady, pri ktorých sa človek iba čuduje. Herec Matt Damon tento mesiac prezradil, že len nedávno prestal používať homofóbnu nadávku pre homosexuálov. Napomenula ho jeho dcéra, ktorá mu vysvetlila, že dané slovo je ofenzívne a nemôže ho používať. Damon sa obraňoval tvrdením, že keď bol dieťa, danú urážku používali ľudia bežne. Takže si to ujasnime… 50-ročný chlap si ešte pred pár mesiacmi neuvedomoval, že slovo „buzerant“ z úst heterosexuála je pre gejskú komunitu urážkou, a musela ho na to upozorniť jeho 15-ročná dcéra? A ešte k tomu túto historku povie v rozhovore, pretože si myslí, že ide o milý príbeh, ktorý ukáže ľuďom, aký je progresívny? 

Ide o ďalší príklad hererosexuála, ktorý vyvinie najmenšie možné úsilie a očakáva za to ovácie. Internet ale reagoval najmä negatívne a toto chovanie odsúdil. Vyslal jasný signál, že aj známy a mocný biely heterosexuálny herec by mal zvážiť, čo je dobré hovoriť a čo nie.

Svätí nie sú ani ľudia z dúhovej komunity

Ani členovia LGBTI+ komunity pred cancel kultúrou neuniknú. Viacero teplých osobností má rovnako problematické správanie ako heterosexuáli. Americký herec Kevin Spacey bol v roku 2017 obvinený so sexuálneho obťažovania Anthonyho Rappa, ktoré sa udialo v roku 1986, keď mal Anthony iba 14 rokov. Spacey, ktorý do tohto momentu nebol oficiálne vyautovaný, využil svoje verejné ospravedlnenie na coming-out. Ľudia ho obvinili z toho, že sa snaží otočiť situáciu vo svoj prospech, takže mu to neprešlo. Od tohto škandálu bol obvinený z ďalších pätnástich incidentov sexuálneho obťažovania. Dovolím si povedať, že v tomto prípade spravila cancel kultúra dobre.

Keď v roku 2015 Caitlyn Jenner oznámila, že je transrodová žena, celý svet stál pri nej a od LGBTI+ komunity sa jej dostalo obrovskej podpory. Po tranzícii navštívila televíznu reláciu The Ellen Show, kde porozprávala o inšpiratívnom rozhodnutí zmeniť svoj život. Keď ale prišlo na otázku manželstva medzi pármi rovnakého pohlavia, Caitlyn nereagovala tak, ako by človek od členky queer komunity čakal. 

V nasledujúcich rokoch sa objavilo viacero ďalších sťažností na jej kontroverzný prístup k transtematike, ako aj na verejnú podporu Donalda Trumpa, známeho homofóba a transfóba. Caitlyn podľa mňa oprávnene bojkotovala (nielen) LGBTI+ komunita.

To, že je Ellen DeGeneres priekopníčkou celej teplej komunity, už zostane nemennou pravdou. Bola jednou z prvých známych lesieb, ktorá spravila verejný coming-out, čím otvorila dvere mnohým ďalším queer umelcom. Posledných 19 rokov moderovala vlastnú televíznu šou, no všetko sa pokazilo minulý rok, keď bola obvinená z vytvárania toxického pracovného prostredia plného rasizmu a mikroagresií. O Ellen sa okrem toho už dlhé roky hovorilo, že láskavosť iba predstiera a že je jednou z najnepríjemnejších celebrít v Hollywoode. Pre tieto obvinenia bola zrušená nielen ona, ale aj jej televízna šou.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?