in ,

Banská Bystrica bude v sobotu dúhová

Titulná foto: Štefan Polák

Určite utekajte v sobotu do Banskej Bystrice, čaká vás tam teplý deň. PRIDE BB bude aj s pochodom cez mesto. A k tomu popoludnie plné stretnutí, rozhovorov, prednášok, hudby a najmä rešpektu.

Akciu organizuje queer združenie Inokraj v spolupráci s kultúrnym centrom Záhrada. Začiatok PRIDE BB naplánovali na 13.00. Vyráža sa od Huštáku (Dolná 62) cez mesto smerom k Beniczkého pasáži a následne do Záhrady. Tam je v pláne program až do noci.  

14.00 Príhovory z Inokraja a iných teritórií

14.30 Diskusia: Rodina, domov a „tí druhí“

15.30 Queer Art Performance

16.00 Prednáška: Hotel Zem (Petr Doubravský & Fridays For Future Česká republika)

17.00 Živá knižnica Amnesty International Slovakia (Tri jedinečné príbehy, ktoré zbavujú predsudkov a prinášajú poznanie o tom, že ako ľudia sme si všetci rovní.)

17.00 online DJ Stream / snacks & drinks

20.00 B-Complex LIVE

PRIDE BB má tento rok podtitul „Cudzincom vo vlastnej krajine“. Ako organizátori a organizátorky informovali, chcú tak pripomenúť, že Slovensko stále nie je krajinou pre všetkých, aj keď je pestré a rôznorodé. “Niektorí ľudia sú naďalej stigmatizovaní, k ich ľudským a občianskym právam pristupuje naša legislatíva a spoločnosť selektívne. Nálepkujeme sa, sme cudzinci… aj vo vlastnej krajine. Chceme ďalej viesť dialóg o spravodlivosti a rovnosti. Pre ľudí aj životné prostredie. Lebo len vďaka starostlivosti máme šancu zmierniť dopady nášho odcudzenia… Buď sa stretneme alebo obídeme – tretia možnosť neexistuje. A aj keď sa nepoznáme, vieme sa rozprávať.”

Užiť si popoludnie s podujatím PRIDE BB môžete, aj keď nebudete v Banskej Bystrici. PRIDE tím sa rozhodol streamovať program zo Záhrady aj na internete.

Dúhový deň bude mať veselé finále na After Covid Party, ktorú bude hostiť Národný Disco Bar. Za akciou stojí drag skupina Action Sisters, takže akcie bude habadej. Avizovali, že vás budú na párty sprevádzať ako zdravotné sestry.

Ako vyzerá teplá Banská Bystrica? Porozprávali sme sa s Milanom z podujatia PRIDE BB
Banská Bystrica bude v sobotu dúhová

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Foto report z júnového Homomatu

Foto report z júnového Homomatu

Mal byť farárom, namiesto toho hrá ako DJ aj na teplých akciách

Mal byť farárom, namiesto toho hrá ako DJ aj na teplých akciách