in ,

A dosť! Je načase, aby bolo počuť aj náš hnev!

Rainbow fist

Do kedy si necháme skákať po hlavách? Do kedy sa nás budú snažiť vymazať? A prečo to dovolíme? 

Dnes pred 31 rokmi vyškrtla Medzinárodná zdravotnícka organizácia zo zoznamu chorôb homosexualitu. Odvtedy si pripomíname 17. máj ako Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii, transfóbii a intersexfóbii, známy aj pod anglickou skratkou IDAHOBIT. 

Radi by sme hovorili o tom, koľko sa toho na Slovensku zmenilo… Lenže tu tmári neustále verklíkujú, že homosexualita je choroba, verejná debata sa za 31 rokov neposunula nikam. Neustále LGBTI ľudí nazývajú chorými, úchylmi, deviantami, a čo horšie, prajú nám preto smrť.

Výrazná väčšina spoločnosti si podľa prieskumov myslí, že by sme ani nemali mať rovnaké práva ako hetero ľudia, že sme vlastne čosi menej. V parlamente si o nás utierajú huby podvodníci a zlodeji. 

A zatiaľ v Dánsku ubehlo už 32 rokov od schválenia registrovaných partnerstiev, v Česku už 15 rokov a na spadnutie sú tam aj manželstvá pre všetkých. Prečo je to teda u nás inak? Jedným z kľúčových dôvodov je, že LGBTI ľudia mlčia, že sa nechajú ponižovať a urážať. Neustále skrývanie a strach podrážajú nohy celej dúhovej komunite. A pritom na teplých appkách nájdete desaťtisíce anonymných profilov… A medzi nimi aj tí, čo verejne burcujú proti nám. 

A dosť! Je načase to zmeniť. Dosť bolo strachu! Už žiadne sklopené uši, žiaden ohnutý chrbát. Žiadne prosíkanie majority, či môžeme existovať a plnohodnotne žiť. My nepotrebujeme nikoho dovolenie, my máme právo na dôstojný život ako všetci ostatní. A nie krok za krokom, ale hneď teraz! 

A dosť! Je načase, aby nás bolo vidieť. Je na čase, aby bolo počuť aj náš hnev!

Poď s farbou von

Keďže dnes sa toho deje habadej, tak vám prinášame prehľad, ako môžete dať o sebe vedieť a ako si môžete zastať sám seba alebo svojich blízkych a blízke z LGBTI komunity.

A dosť! Je načase, aby bolo počuť aj náš hnev!

Zapojte sa do kampane Dúhová stužka. Tú svoju si môžete objednať online na webe projektu. Podporíte tak Prizmu, momentálne jediné poradenské centrum pre LGBTI ľudí na Slovensku. Ak by ste ju chceli mať ešte dnes a ste z Bratislavy, tak získať ju môžete aj v Teplárni na Zámockej 30. A ak nás chcete podporiť pri písaní ďalších článkov, v Teplárni si môžete kúpiť aj náš merch. 

Bratislavská InPoradňa je momentálne síce zatvorená, ale aj vy môžete prispieť k tomu, aby bolo poradenstvo pre queer komunitu aj v hlavnom meste. Ak skočíte do IKEA, môžete si kúpiť dúhovú tašku Storstomma. Výťažok z jej predaja pôjde práve na fungovanie InPoradne. IKEA však toho pripravila viac, aj dúhovú izbu a na webe zverejnila aj praktické rady, ako možno podporiť LGBTI komunitu.

Dúhová taška IKEA: Jej kúpou podporíš Inakosť
Dúhová taška IKEA: Jej kúpou podporíš Inakosť

Využite nielen dnes naplno sociálne siete. Čo tak spraviť verejný comingout? Alebo si dať ako profilovku dúhu? Alebo zdieľať na stene niektorý z našich článkov? Dajte jasne najavo, že ste queer, alebo že jednoznačne stojíte za LGBTI komunitou. Odkaz môžete poslať aj cez portál, ktorý pripravila sociálna sieť Dúhy. Vytvorte si odkaz, kde poviete svetu: sme teplí a sme na to hrdí!

A dosť! Je načase, aby bolo počuť aj náš hnev!

Dnešný deň môžete oslavovať aj s Teplou vlnou, ktorá prichystala bohatý program. Sledovať ho môžete online a časť dokonca aj naživo v Novej Cvernovke. Čaká vás podcast, webinár aj diskusia. Hovoriť sa bude aj o slovenskej teplej hudbe. Celý program nájdete v udalosti na Facebooku

Dnes beží aj LGBTI Business Forum, za ktorým stojí organizácia Diversity Pro. Zúčastniť sa ho môžete aj vy veľmi jednoducho, bude totiž online. Štart je o 15.00, vystúpi viacero odborníkov a odborníčok, ktorí budú rozoberať diskrimináciu a obťažovanie LGBTI ľudi na pracovisku. Účasť prisľúbila aj ombudsmanka Mária Patakyová. Viac sa dozviete v tomto článku.

Ak ste stále nenabrali odvahu vyjsť s farbou von, tak sú aj ďalšie možnosti ako pomôcť komunite. Sila dúhového hnutia závisí aj od peňazí. Organizácie a iniciatívy sú finančne podvýživené. A hoci vzniká množstvo skvelých nápadov, bez zdrojov zostanú len vzdialeným snom alebo jednorazovým výstrelom do tmy. Mnohé sa však môžu stať realitou a to vďaka Fondu pre podporu LGBT+ komunity v Nadácii Pontis, kam môže prispieť každý z vás alebo dokonca aj vaša firma. Na webe fondu nájdete viac informácií aj kontakt.

Fond LGBT+
Fond LGBT+

Zmena, to sme my. Každý náš čin sa ráta. Každý comingout! Každé podporné slovo. Povedzte aj vy dnes strachu a nenávisti jasné a nahnevané: A dosť! Dnes je čas pre dúhové Slovensko!


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Transrodová raperka, alternatívny rocker či skladateľská legenda. Vypočujte si queer spevákov a speváčky

Transrodová raperka, alternatívny rocker či skladateľská legenda. Vypočujte si queer spevákov a speváčky

Neznáme seriálové klenoty, ktoré sa venujú LGBTI témam a postavám

Neznáme seriálové klenoty, ktoré sa venujú LGBTI témam a postavám