in ,

Tragédia, ktorá otriasla svetom. Od streľby v gejklube Pulse ubehlo päť rokov

Foto - Steve Nesius

LGBTI komunita dennodenne zažíva náročné situácie. No napriek tomu sa snaží byť silná a nedovolí, aby ju negatívne udalosti stiahli na dno. Pred piatimi rokmi sa ale musela vyrovnať s niečím, čo zasiahlo celý svet. Dnes si pripomíname teroristický útok v gejklube Pulse.

Streľba v gejklube Pulse v Orlande sa stala v skorých ranných hodinách 12. júna 2016. Vyžiadala si 49 obetí a viac ako 53 zranených. V roku 2016 išlo o najväčšie a najsmrteľnejšie masové strieľanie v histórii USA.

V deň útoku bola v klube Latinská noc. Tesne po druhej ráno bolo v klube viac ako 300 ľudí, keď útočník Omar Mateen spustil streľbu blízko vchodu. Ochrankár Adam Gruler sa ho snažil okamžite zastaviť, bohužiaľ, bol zastrelený. V priebehu ďalších minút dorazila na miesto policajná  posila a pohotovostní pracovníci. Všetci začali vynášať obete z klubu. 

Skupina špecializovaných policajtov vstúpila dnu a snažila sa útočníka zastaviť. Uplynulo asi 10 minút od začiatku strieľby. Hoci niekoľkým ľuďom sa podarilo uniknúť, desiatky ďalších boli mŕtvi alebo uväznení dnu. Polícia útočníka zastrelila.

Tragédia, ktorá otriasla svetom. Od streľby v gejklube Pulse ubehlo päť rokov
Phelan M. Ebenhack

V nasledujúcich dňoch viacero ľudí uviedlo, že útočníka poznali z rôznych gejských aplikácií a zoznamiek, no FBI nedokázala tieto tvrdenia potvrdiť. Neexistuje dôkaz o tom, že by išlo o teroristický útok Islamského štátu (ISIS). Túto informáciu totižto povedal samotný Mateen pri svojom telefonáte s 911.

Pulse bol až do tejto tragédie považovaný za útočisko queer ľudí na Floride. Od tejto tragickej noci klub nefunguje. NBC News informovali, že tri dni pred piatym výročím útoku prijal americký senát legislatívu, ktorá označila Pulse za národný pamätník. Snemovňa schválila svoju verziu návrhu zákona už minulý mesiac. Teraz sa čaká na podpísanie od prezidenta Joea Bidena, ktorý podporil viacero návrhov podporujúcich LGBTI komunitu. 

Streľbu si pripomíname aj po piatich rokoch, keďže násilie proti LGBTI ľuďom pretrváva dodnes. Transrodoví ľudia, najmä transrodové ženy čiernej pleti, musia znášať násilie v oveľa väčšej miere. V roku 2019 bolo zavraždených 331 transľudí a minulý rok dokonca 350. Napriek tomu, že situácia queer ľudí vo svete sa podľa všetkého zlepšuje, stále existujú ľudia, ktorí pohŕdajú našimi životmi. Preto musíme ako komunita stáť pri sebe a bojovať za svoje práva a bezpečnosť.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?