in

Modlitba za lepšiu budúcnosť sa dotýka lásky a zraniteľnosti queer ľudí

Foto z vernisáže výstavy / Foto: Adam Šakový

Projekt Modlitba za lepšiu budúcnosť slovenského vizuálneho umelca Kristiána Németha si môžete už od dnes pozrieť v Starom lýceu na Konventnej 15 v Bratislave. Výstava potrvá do 29. februára. 

Nová inštalácia výstavného projektu Oratio pro futuris melioribus/Modlitba za lepšiu budúcnosť, ktorý bol pôvodne realizovaný v Liptovskej galérie P. M. Bohúňa, je akýmsi hybridom spájajúcim výber Némethových emblematických diel so skicami Miloša Alexandra Bazovského (1899 – 1968) a Ladislava Mednyánszkeho (1852 –1919) zo zbierok Liptovskej galérie. Autor im však dáva nový kontext a aktuálnosť práve vďaka možnosti ich porovnávať v inom svetle. 

„Vybrané diela (v dialógu s dielami Bazovského a Mednyánszkeho) predstavujú prierez mojej 14 ročnej  tvorby. Vytvoril som ich a vypustil do sveta s nádejou, že prispejú k spoločenskej zmene a tak sa zlepší aj situácia a postavenie LGBTI+ ľudí. Nič sa ale nezmenilo, identity, požiadavky, túžby LGBTI+ ľudí sú na Slovensku neustále prehliadané a ich duše a telá zostávajú stigmatizované. Vytúžená lepšia budúcnosť na seba necháva ešte čakať,“ objasňuje Kristián Németh

Modlitba za lepšiu budúcnosť sa dotýka lásky a zraniteľnosti queer ľudí
Foto: Adam Šakový

Némethov experiment a selektívny výskum spája minulosť so súčasnosťou, pričom cielene reaguje na aktuálnu politicko-spoločenskú situáciu ovplyvnenú teroristickým útokom na LGBTI+ ľudí, ktorý sa odohral pred bratislavskou Teplárňou.

„Vražda na Zámockej ma prinútili vytriezvieť a vnímať skutočnú realitu okolo nás, mimo našej bubliny. Slovensko je silno katolícka krajina, kde medzi občanmi prevláda homofóbia, veľká časť politikov a političiek, ale aj cirkevní predstavitelia vnímajú LGBTI+ ľudí ako menejcenných, chorých, zdegradovaných. Táto rétorika sa udomácnila na pracoviskách, sociálnych sieťach, v uliciach, kostoloch, rodinách. Výsledok je smrť Matúša a Juraja,“ zhonotil Kristián Németh.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?