in

Oslobodený od limitov času a hmoty, slovenský queer spevák NaiKavols vydal novú skladbu

Foto: Katarína Ščasná

Na slovenskej hudobnej scéne sa objavil len nedávno, no už po pár skladbách nám bolo jasné, že je to talent, ktorý si zaslúži pozornosť. O to väčšiu máme radosť, že prišiel s novým singlom Nowlessness. 

NaiKavols je slovenský spevák, textár, performer a producent. Queer je nielen on sám, ale aj jeho tvorba. Svoju hudbu definuje s istým nadsadením ako „self-help pop s prvkami éterickosti“, čo možno počuť aj v novom singli Nowlessness. Jeho ústrednou myšlienkou je neprítomnosť terajška. Zaoberá sa ideou, ako sa ocitnúť mimo času či závislosti na hmote, no zastať stále človekom.

Skladba vznikla pre multimediálny projekt s názvom Nowlessness act iii: hot in here. Išlo o aktivitu viacerých umelcov a umelkýň, ktorí z rôznych uhlov (nový materializmus, queer teórie, špekulatívny dizajn) spochybňujú tradičné delenie prírody a kultúry. Projekt bol zasadený do protiatómového krytu pod Kunsthalle v Bratislave, čo umocňovalo celú postapokalyptickú atmosféru. Cieľom bolo vytvoriť situáciu, kde sa prepája analógové s digitálnym, organické s umelým, kultúra s prírodou, mužské so ženským. 

Skladba Nowlesness vznikla v spolupráci s ďalšími slovenskými umelcami a umelkyňami ako  Ľuboš Kotlár, Erik Vilím a Katarína K. Cvečková. Išlo o súčasť video-inštalácie, ktorá zachytávala ľudské telo. Text skladby je zložený zo známych songov, myšlienok a textov umelcov a umelkýň ako Marina Abramović, Björk, Michel Houellebecq, Madonna či Lana Del Rey.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?