in

O láske k ženám spieva slovenská speváčka Baby Bourgeoisie

Moja hudba sú útržky mňa!“ hovorí Baby Bourgeoisie. Vo svojich piesňach sa na nič nehrá, otvorene hovorí aj o svojej queer identite.

Hudbou sa snaží reagovať na to, čo aktuálne prežíva. Nemá rada mantinely, slobodná sa chce cítiť aj vo svojej tvorbe. Namiesto jedného žánru sa radšej pohybuje medzi viacerými prúdmi. Hudbe sa venuje celý život, posunúť ju o úroveň vyššie sa však rozhodla až vlani, kedy zverejnila album Blue.

„Robím takú hudbu, aká zo mňa prirodzene plynie. Je to vidieť aj na spomínanom albume. Obsahuje napríklad elektronický track The Underworld v tempe 140 bpm, s ktorým kontrastuje intímnejšia gitarovka Drop by Drop. Tento kontrast sme sa snažili zachytiť aj v novom videoklipe. Skladba Sick je elektropunk a Ella No Em Vol je asi najpopovejšia z piesní. Rada sa pohrávam aj s orchestrálnym aranžmá, čo je počuť na skladbách Casually Depressed a Blue,“ vysvetľuje Baby Bourgeoisie.

Hudobne ju ovplyvnila Amanda Palmer. Páči sa jej, ako komunikuje s fanúšikmi a ako dokázala uspieť aj bez veľkého vydavateľstva. „Jej texty sú veľakrát drsné, pravdivé, priame, bez kvetnatých metafor. To sa mi páči,“ prezrádila Baby. Tvorbou sú jej blízki aj The Libertines či Pete Doherty. Naposledy sa namotala na song od Jessie Ware s názvom What´s Your Pleasure. Vymenovať všetky obľúbené piesne by vraj bolo nadlho. Hudba je pre ňu veľkou vášňou. Jej predstava ideálneho večera je jasná: púšťať si dlhé hodiny dobrú hudbu.

Baby Bourgeoisie

Vo vlastných songoch zachýtava, čo prežila. Nevyhne sa ani hnevu. „Často riešim, čo ma práve v tom momente rozčuľuje, ako napríklad v skladbe Sick všadeprítomný mačizmus a predsudky, ale taktiež, že mám ako žena v noci strach kráčať po ulici. V skladbe Blue hovorím o sklamaní z toho, že po všetkom, čím sme si v Európe prešli, sa spoločnosť pomaly opäť uchyľuje k fašizmu. Potom mám aj osobnejšie piesne, porozchodovú Drop by Drop a existencialistickú Casually Depressed.“

Témou je aj LGBTI identita a láska k ženám: „Moja hudba sú útržky mňa. Nie je to kompletný obraz, ale o ničom z toho sa nedá povedať, že by to nebolo súčasťou mňa. Ešte som nenapísala text, ktorý by som v tom momente tak necítila, aj keď mi to príde teraz miestami smiešne, ako napríklad Ella No Em Vol (v preklade z katalánčiny: Ona ma nemiluje).“

Baby Bourgeoisie pochádza zo Slovenska, no aktuálne žije v Barcelone. Mesto má na ňu silný vplyv. Cíti sa tam slobodnejšie ako u nás, zároveň však vníma, že jej aj súčasťou istej komunity. „Akoby bolo viac ok vymykať sa normálu.Tiež ale treba povedať, že aj Barcelona má svoje štvrte a určite je viac ok byť iná v Ravale ako napr. v Sant Andreu,“ dodáva.

V najbližších mesiacoch má v pláne predstaviť ďalší videoklip a do leta aj nový singel. Dúfa, že povolia aj obmedzenia okolo pandémie, aby mohla začať aj koncertovať. Sledovať ju môžete na Youtube aj Instagrame.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Chmáry zaženieš športom! Tieto videá ťa rozpumpujú

Chmáry zaženieš športom! Tieto videá ťa rozpumpujú

Drag queens dnes menia svet! Ich príbehy môžeš spoznať vďaka týmto online programom

Drag queens dnes menia svet! Ich príbehy môžeš spoznať vďaka týmto online programom