in

„Najlepší pocit je, keď sa vďaka hudbe spojí celý parket v jeden organizmus,“ hovorí DJ Leia Drex

„Nepoznám lepší žáner na vyjadrenie celej palety emócií, od šťastia, melanchólie až po šialenstvo. V techne neexistujú hranice, možné je všetko,“ prezradila DJ-ka, ktorú budete počuť hrať už v sobotu na párty Shame v Radosti. 

Leia Drex yrastala na prelome milénia v bratislavskej Petržalke. Jedného dňa narazila na festivale na techno stage, kde hral práve Chris Liebling a už nebolo cesty späť. Síce sa motala už predtým okolo elektronickej hudby, stretnutie s tvrdými rovnými beatmi opisuje ako lásku na prvé počutie: „Neboli to len obyčajné údery bez rozmyslu, ale tá emócia a energia, dnes tomu hovorím aj „message“ z jeho setu, boli šialené.“

Všetko nabralo následne rýchly spád. Očarená novým zvukom si s kamošmi v pivnici spravili provizórne štúdio – stačil jednoduchý mix a prehrávače, len aby sa celé dni mohla ponárať do hlbokých vôd techna. Jej štýl zásadne ovplyvnil legendárny bratislavský Subclub, v ktorom sa zrodila slovenská tanečná scéna. Leia Drex je rázne dievča z východného bloku, kde sa to techno rúbe tvrdo, nekompromisne a pekne old school. Silne ju však zasiahla aj holandská techno scéna.

Jej sety sú ako silný prúd, z ktorého sa nedostanete, kým vás ona nepustí. Smelo jej však môžete dôverovať, lebo ako DJ-ka je veľmi vnímavá a má chuť prežívať svoju hudbu s publikom: „Najlepší pocit je, keď sa vďaka hudbe spojí celý parket v jeden organizmus a celá tá energia prúdi klubom. Je to taký rituálny proces, niečo ako meditácia, nechávaš sa viesť svojim publikom, nastavuješ tak atmosféru noci.“

Leia Drex očarila ľudí vo všetkých dobrých bratislavských kluboch, objavila sa na line-upe najväčších slovenských festivalov Pohoda a Grape a za mixom stála na parties a festivaloch v Česku, Nemecku, Holandsku a Poľsku. Aktuálne sa na scéne objavuje tiež v rámci projektu Disordered Kind, čo je hybrid live performance. Tvorí ho spolu s rakúskym DJ a producentom FNX. V roku 2018 vydali platňu Fatum vo vydavateľstve Mai Lei Bel. A keďže sa jej dostal skvelý ohlas, pracujú už na ďalšej.

Lístky na sobotný Shame si môžete kúpiť cez Tootoot.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?