in

10 videoklipov dôležitých pre LGBTI komunitu

Alien Alien - Sambaca

Desať rokov späť nastúpila silná queer generácia v svetovej hudbe. Popri sexistických prasačinách, kde ženy museli byť sexy kurvičky a muži nasratí a loviaci samci, sa zrazu začal objavovať úplne iný prúd. Oveľa láskavejší, oveľa slobodnejší, prinášal svet, kde neboli len dve stereotypné role, ale naopak pestrosť a množstvo identít. 

Už sú to roky, keď som prvý raz objavil tieto tracky. V slovenskom kontexte to bolo pre mňa niečo úplne fascinujúce. Tepláreň bola ešte len v plienkach a tento pestrý svet z videoklipov ma očaril. Vravel som si, je čas, aby táto teplá revolúcia prišla aj do našich klubov. Namiesto Heleny Vondráčkovej nech club kids tancujú na Grimes alebo Kim Ann Foxman. Namiesto kopírovania figurín zo Zary, nech si radšej vytvárajú svoj vlastný štýl. A najmä, nech sami seba nechytajú do pasce domnelých vzorcov rodu či krásy, ale nech si žijú slobodne a sebavedomo.

Princezná feministka Grimes

Osudovo krásna, jemná a subtílna, ale zároveň Amazonka. Hrá to akože na pop, ale beaty má tvrdé.

Queer revolucionár Mykki Blanco

Na rod veľmi neberie ohľady, je vášnivý, súrový a jednou nohou v budúcnosti. Mali ste vidieť jeho koncert na Pohode.

Alien Alien v štekloch

V tomto klipe som prvý raz videl mužov tancovať na podpätkoch s úplnou samozrejmosťou a ľahkosťou. Ach, čo sme sa na afterkách povytáčali na Sambacu.

Austra a jej esencia ženskosti 

Toto bol obraz ženy, ktorý má úplne ohúril. Je to fascinujúca kombinácia na jednej strane jemnosti a zmyselnosti, na druhej stranej istej živočíšnosti a divokosti.

Azari & III v ohni

Toto bol veľký hit svojho času v barcelonskych gej kluboch. Ani sa nečudujem, má to taký ten súloživý rytmus. A na tých chalanov v klipe sa nedá vynadívať, ako sa pekne hýbu.

Hravý a farebný AB Soto

Ach, to bolo radosti, keď som objavil tento videoklip. Je to celé také rozkošné, plné farieb a má to štavnatý a naliehavý cool beat. Inak, AB Sota sa počas turné v Európe podarilo dostať aj do Bratislavy, vystupoval v HSC.

Chlapčica Kim Ann Foxman

Veľmi osviežujúci klip do našich patriarchálnych končín, najmä pred 8 rokmi. Všetci ľudia vo videu sú rodovo tak nejako uprostred, hlavnú rolu hrá sloboda a blízkosť.

Prebudená sexualita vďaka Scissor Sisters

Kapela urobila veľký kus v práce v tom, aby bol svet ešte viacej teplý. Tento track však bol ešte väčším posunom, namiesto rozkokošených veselostí sledujeme dôsledné postmoderné rozprávanie o prebúdzaní sexuality.

Aérea Negrot a manifest generácie

Berlínska queer kráľovná vedela trafiť na správnu strunu. Žila budúcnosť, keď si mnohí mysleli, že ružová je pre baby a modrá pre chalanov. Jasne povedala, že čiernobiely svet je na konci a odteraz všetko platí súčasne.

Discodromo & Massimiliano Pagliara pre radosť z noci

Klip je čistou nočnou motanicou, keď je všetko akési popletené a nezmyselné, každý a každá môže byť kýmkoľvek… A uvidíme, čo prinesie nový deň.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Elton John & David Furnish

Slávne gejské páry a ich príbehy lásky (1. časť)

K sledovaniu gej porna sa vracal, aj keď mal z toho pocit viny

K sledovaniu gej porna sa vracal, aj keď mal z toho pocit viny