in

O svojej láske otvorene hovoria aj na pracovisku

Foto: Roman Stráňai

Iniciatíva Inakosť zverejnila video, v ktorom približujú svoj coming-out v práci Tibor a Daniel. Pripravila aj praktického sprievodcu, ako povedať kolegom a kolegyniam o svojej identite. 

Tibor a Daniel sa vzájomne spoznali tesne pred pandémiou. Keď bol Tibor v karanténe a museli byť od seba odlúčení, tak Daniel ho každý deň prišiel romanticky pozdraviť pod balkón. Odvtedy sú spolu. Obaja rozprávajú vo videu o tom, aké majú skúsenosti s prijatím ich identity na pracovisku. Potvrdzujú, že coming-out je dôležitý, aby mohli byť v práci uvoľnení a otvorene hovoriť o bežných veciach, ako napríklad s kým trávili víkend. 

Podobne sa vyjadril aj Richard, ktorý sa tiež objavil vo videu Iniciatívy Inakosť. Podľa jeho slov je dôležité pri bežných rozhovoroch nezahmlievať o vlastných partneroch či partnerkách, ale byť úprimný.  

„Rešpekt, prijatie a rovnosť sú základné hodnoty pre pracovné prostredie,“ pripomína Iniciatíva Inakosť. Ako ďalej uvádza, páry rovnakého pohlavia sa delia o rovnaké povinnosti ako zosobášené páry. Bez právneho uznania štátom však nedostávajú rovnaké uznanie a ochranu pre svoje rodiny ako zosobášené páry. Našťastie, dnes už viacerí zamestnávatelia na Slovensku poskytujú rovnaké podmienky a benefity pre všetky rodiny a čiastočne tak pomáhajú tam, kde štát zlyháva. 

Iniciatíva Inakosť v spolupráci s InPoradňou pripravila aj praktického sprievodcu coming-outom na pracovisku. „Nemusíte urobiť hneď úplný coming-out, ale len takpovediac vykuknúť zo svojho bezpečného priestoru. Coming-out neznamená, že musíte napochodovať do kancelárie so sirénou. Môžete začať tým, že to poviete len kolegom, ktorým dôverujete a ktorí sú vám najbližší, môže to posilniť vaše vzťahy s nimi,“ radí InPoradňa. Ďalšie rady nájdete tu.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?