Braňo Fidler z Lotosiek by rád myšlienku športových klubov, otvorených a bezpečných pre queer ľudí, rozšíril aj mimo hlavného mesta.
Zhromažďujú okolo seba aktívnych LGBTI+ ľudí a stále rozširujú svoje aktivity. Športový klub Lotosové kvety počas októbra a novembra zorganizoval niekoľko víkendových podujatí. Medzi nimi už po desiatykrát aj multi športové podujatie, na ktoré prišli účastníci a účastníčky z 12 krajín.
Súčasťou športových víkendov v Banskej Bystrici a v Košiciach boli tréningy, diskusie, kvíz a ďalšie komunitné aktivity. Lotosky sa nimi snažili povzbudiť queer ľudí k športovému aktivizmu a k vzniku podobných tímov či klubov mimo hlavného mesta. Počas Lotos Cup Bratislava sa súťažilo v štyroch disciplínach: volejbale, florbale, bedmintone a v behu. Spolu 222 športovcov a športovkýň, viacerí z nich im po víkende od 11. do 13. novembra zanechali nadšené reakcie.
O projekte, ktorá má názov Športuj s nami: Spájame komunitu!, sme sa rozprávali s Braňom Fidlerom. Projekt bol čiastočne podporený z Fondu na podporu LGBTI+ komunity v Nadácii Pontis. Týmito aktivitami Lotosové kvety zároveň napĺňajú prísľub v programe Európskej komisie #healthylifestyle4all.
Projekt mal podporiť aj vznik podobných športových klubov v Banskej Bystrici a v Košiciach. Ako tam vyzerá teplá športová scéna? Aká bola atmosféra na týchto podujatiach?
Zámerom bolo spoznať a prepojiť LGBTI+ ľudí, ktorí v týchto regionálnych centrách žijú a športujú. Miestna účasť, žiaľ, nedosiahla naše očakávania. Pravdepodobne kvôli pracovnému a študentskému presídleniu, keďže tieto podujatia sa konali už počas školského roka. Celkom určite bol dôvodom aj strach alebo nezáujem o zviditeľnovanie sa LGBTI+ ľudí žijúcich mimo Bratislavy. Či jednoducho preto, že o športových víkendoch nevedeli alebo si nenašli voľný čas.
Na druhej strane, tí a tie ktorých sme mali možnosť stretnúť na športoviskách aj v diskusiách, boli skvelým obohatením projektu. Prišli hlavne preto, aby spoznali ďalších športujúcich ľudí z LGBTI+ komunity. Životné príbehy a zážitky, ktoré sme mali možnosť navzájom zdieľať, boli veľkou inšpiráciou pre všetkých. Bolo by úžasné, ak by sa tieto naše aktivity odzrkadlili aj v naštartovaní nových komunitných tímov a športových klubov. Ukáže čas, zostávame v kontakte!
Hovorilo sa na dvoch diskusiách aj o športovom aktivizme. Čo znamená pre teba?
Športujem, lebo pohyb mi prináša telesnú aj duševnú silu a rovnováhu. Ale aj vôľu a cestu na vyrovnanie sa so zraneniami, čo je môj akútny prípad. A potom je tu športový aktivizmus v prospech LGBTI+ ľudí, ktorým dokážem pomôcť ostatným. Základom je vytvárať bezpečné a prijímajúce prostredie na športovisku. Prostredie, v ktorom sa nemusíš báť vystupovať otvorene pokiaľ ide o sexuálnu orientáciu a rodovú identitu. Kde môžeš bez obáv chytiť za ruku, objať alebo pobozkať svojho spoluhráča a spoluhráčku, partnera či partnerku. Kde sa môžeš slobodne rozprávať o našich témach. Kde ťa ostatní ľudia z komunity vypočujú, potešia a poradia ti. Kde nájdeš útechu po rozchode a príležitosť na nové známosti. A podobne. Ďalšou úrovňou aktivizmu je pre nás v Lotoskách zužitkovanie športu ako nástroja na vysvetľovanie postavenia LGBTI+ ľudí, zjemňovanie zakorenených predsudkov v spoločnosti a požadovanie rovnakých práv aj mimo športovísk.
Ovplyvnila organizáciu a atmosféru aj situácia po vraždách pred Teplárňou?
Prirodzene, že ovplyvnila. Teroristický útok na Tepláreň sa odohral len mesiac pred 10. ročníkom podujatia Lotos Cup Bratislava. Predovšetkým slovenskí hráči a hráčky zdôrazňovali potrebu posilenia bezpečnosti podujatia. Strach LGBTI+ ľudí je tu naozaj citeľný. Niektorí, vrátane zahraničných, nám zasa kládli otázky, ako by mohli pomôcť a vyjadriť podporu komunite.Vzhľadom na rizikovú atmosféru sme požiadali zložky mestskej aj štátnej polície o pripravenosť. Som rád, že žiadny zásah nebol nutný a ďakujem kriminálnej polícii v Bratislave aj mestskej policii hlavneho mesta za prijaté opatrenia.
Lotos Cup Bratislava bol, je a zostane súčasťou Slovenskej Teplárne. Vyjadrili sme spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení z nenávisti. Vyzvali sme účastníkov a účastníčky o podpis a zdieľanie petície Ide nám o život a požiadali o šírenie informácií o situácii LGBTI+ ľudí aj za hranicami Slovenska.
Lotos Cupu sa zúčastnil rekordný počet prihlásených. Aké športy sú medzi queer ľuďmi najpopulárnejšie?
V prípade Lotos Cup Bratislava, kde sme po druhýkrát usporiadali súťaže v štyroch rôznych športoch, je najpopulárnejší jednoznačne volejbal. Tento rok s účasťou 150 osôb, florbal 30, bedminton 31, beh 12. V súčasnosti sa tieto počty odzrkadľujú aj na pravidelných tréningoch Lotosových kvetov. Hoci florbal u nás volejbalu úspešne sekunduje a jednoznačne vyhráva v zastúpení žien.
Z vlastných skúseností z Eurogames môžem povedať, že volejbal a bedminton sú turnaje so štandardne najvyššou participáciou. Veľa ľudí tu tiež súťaží v bežeckých a plaveckých disciplínach. Eurogames sú celoeurópske športové hry pre LGBTI+ ľudí, ktorých sa zúčastňujeme ako členský klub Európskej gej a lesbickej športovej federácie. Najbližšie nás čakajú budúci rok v Berne aj s florbalom v programe, čo nebýva samozrejmosťou. Inak, dôležitejšie než vo veľkom počte je športovať slobodne, hrdo a láskou!
Viac fotografií z podujatia si môžete pozrieť na odkaze.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk