Ľuďom z LGBTI komunity si známa ako autorka vizuálov k festivalu Drama Queer. Ako vznikla táto spolupráca?
Začiatkom roka 2018 ma oslovil riaditeľ festivalu Róbert Pakan s myšlienkou vytvorenia celkom novej vizuálnej identity. Ak si dobre spomínam, spojila nás kniha Emil z Hôr spisovateľa Juraja Raýmana, ktorú som mala možnosť ilustrovať.
Róberta oslovil môj umelecký štýl a mňa predovšetkým myšlienka tohto festivalu – priniesť divákom témy, ktoré môžu pomôcť prekonať stereotypné vnímanie tejto komunity. Vďaka môjmu umeleckému vkladu môžem zároveň vyjadriť svoj názor a podporu LGBTI a tak malým kúskom prispieť k väčšej tolerancii na Slovensku, čo považujem za významnú príležitosť.
Na Facebooku uvádzaš, že je to tvoja srdcovka, prečo?
Veľmi si vážim, že môžem už druhý rok participovať na vizuálnej identite tohto festivalu. Naša krajina k téme LGBTI rozhodne potrebuje osvetu, preto je festival Drama Queer nesmierne dôležitý. Okrem toho moja spolupráca s tímom je niečo, na čo sa každý rok teším, pretože si rozumieme aj ľudsky. Je pre mňa mimoriadne podstatné, aby som cítila dôveru tímu v rámci môjho umeleckého vkladu.
Aj keď to dnes možno znie ako banalita, ako umelcovi mi práve toto poskytuje zázemie pri tvorbe. V tom momente začínam premýšľať nad umeleckým konceptom progresívnejšie, ľahšie sa mi odchádza zo “zabehaných ciest”.
Myslím si, že je nevyhnutné, aby umelec pociťoval naplnenie a posun vo svojej autorskej práci a tento festival mi to rozhodne poskytuje.
Prečo si sa rozhodla angažovať v rámci LGBTI komunity, keďže sama si hetero?
Vnímam ju viac ako pozitívne. Mám mnoho priateľov a známych z tejto komunity a nesmierne sa mi páči, že všetkých vystihuje akási autentickosť a úprimnosť, čo je dnes mimoriadne vzácne. Veľmi ma mrzí, aká atmosféra posledné roky vládne na Slovensku a úprimne si želám, aby sa naša spoločnosť začala akceptovať rozmanitosť ľudskej bytosti.
Jedným z highlightov tvojej ilustrátorskej (animátorskej) kariéry je prvý animovaný film, ktorý uvedú aj na Filmovom festivale inakosti. O čom je?
Film Divoké bytosti sú krátkometrážnym animovaným debutom, na ktorom som pracovala tri roky spolu s režisérom Michalom Blaškom. Na záhadnom ostrove sa odohrávajú tri príbehy, v ktorých hlavní hrdinovia čelia nástrahám dospievania, ale predovšetkým nástrahám samotnej spoločnosti.
Čo je pre teba takým veľkým ilustrátorským snom?
Moje sny sa rokmi obmieňajú asi v závislosti od toho, akým smerom sa uberá môj tvorivý život. Už od detstva ma lákala predovšetkým ilustrácia a grafika, ktorú som začala kombinovať spolu s príbehmi v animovanom filme. Snov mám mnoho, ale najväčší bude asi ten, aby som nikdy nestratila lásku k svojmu povolaniu a presvedčenie o tom, že moja práca má zmysel, nech budem robiť čokoľvek. Je to totiž krásny pocit.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk