in ,

Ľubomír Lábaj

Zakladajúci člen LGBT športového klubu Lotosové kvety

Ako vznikol športový klub Lotosové kvety? 

Športový klub Lotosové kvety vznikol v roku 2011 z veľmi prostých dôvodov. Okrem známeho diskotékového klubu “Á-čka”, vtedy veľmi administratívne pôsobiacej organizácie Inakosť, Filmového festivalu Inakosti a v tom čase populárnej zoznamky iboys.cz neexistovali žiadne platformy, kde by sa gejovia mohli stretnúť na základe svojich spoločných záľub.

Keďže som v komunite nepoznal veľa ľudí a nebavilo ma spoznávať nových známych iba cez stretnutia na diskotéke či virtuálne, hľadal som iné možnosti a evidentne som nebol sám. Kedysi som hrával volejbal, môj partner ma zoznámil so svojím známym, ktorý sa tiež trochu venoval volejbalu, ten oslovil ďalších a tí ďalších…

Rezervovali sme si telocvičňu, spočiatku iba každú sobotu, neskôr sa z toho stali pravidelné tréningy, najprv raz, potom dvakrát týždenne. Okrem volejbalovej sekcie je momentálne silnou časťou florbalová a nedávno vznikla aj bežecká.

Nemyslíš si, že príliš “ružový” názov môže niekoho odrádzať?

Vznikol na jednej chate počas výletu vo Veľkej Fatre, keď jeden z účastníkov – tanečník – často opakoval figúru lotosový kvet. Či taká existuje, dodnes neviem. Pod jeho hlavičkou nás už poznajú v celej Európe. Vďaka inšpirácii zo zahraničia každoročne organizujeme LGBTI turnaj Lotos Cup Bratislava, ktorý sa bude konať aj tento rok v polovici novembra a na ktorý ste pozvaní.

Kto všetko môže byť súčasťou športového klubu Lotosové kvety?

Členom klubu môže byť ktokoľvek. Bývalý profesionál, amatér, nadšenec, úplný začiatočník s chuťou naučiť sa hrať. Nemusí to byť len gej, lesba, transrodový človek. Aj heteráci občas prídu. K florbalistom chodia pravidelne. Nevytvárame nejaké tajné zoskupenia. Členstvo vás len zvýhodňuje pri platbe za telocvičňu. Pokojne k nám môžete chodiť príležitostne aj pravidelne bez toho, aby ste boli členom. Snažíme sa, samozrejme, vytvárať členskú základňu, ale povinné to nie je.

Nie je spoločné prezliekanie sa toľkých gejov v jednej šatni len ďalší Grindr naživo?

Môžem ubezpečiť všetkých, ktorí snívajú o zakotúľanom mydle, spoločných umývaniach chrbtov a upotených “nadržaných” športovcoch, že ani jedno z toho sa u nás nekoná a boli by veľmi sklamaní. Žiaľ zväčša tieto reči šíria ľudia, ktorí by boli radi, aby to tak vyzeralo. Nepoteším ich. Musia si nájsť na “mydlenie” inú predstavu. Verte mi, že často ledva od vyčerpania  lezieme do šatne z ihriska, v ktorej je celkom slušný zápach a občas neuveriteľný hluk, hnev za prehru alebo málo zasmečovaných lôpt, radosť z výhry či apatia z nezdaru hry.

Okrem športu majú Lotosové kvety aj spoločenský rozmer, to je samozrejmé. Je to alternatívne miesto stretávania sa LGBTI ľudí. Vznikli tu aj mnohé vzťahy alebo sa tu stretli ľudia, ktorí kedysi tvorili pár. Vznikli priateľstvá, za ktoré som napr. ja veľmi vďačný. Ľudia sa u nás hýbu, rozprávajú, smejú, sú nahnevaní, hádžu sa po lopte alebo ju nestihnú, chodia neskoro či načas, dokonca sa zmenia k lepšiemu, prestanú sa za seba hanbiť.

Sme lepší ako Grindr :), pretože tu spoznáte človeka naozaj takého, aký je, nielen dôsledne vybranú fotku z tisíc nevydarených. Je na každom človeku, čo si vyberie. Naša ponuka je realita a živý človek v tričku, kraťasoch a teniskách.

Vieš si predstaviť, že by sa slovenský vrcholový športovec netajil svojou homosexualitou?

Ja si viem predstaviť veľa vecí. Ak máte za sebou sebaprijatie a coming out, máte šťastie na takú tolerantnú rodinu a okruh známych ako ja a bývate vo väčšom meste, kde som, našťastie, nebol dosiaľ atakovaný pre svoju orientáciu, začnete žiť v bubline, v ktorej mi vaša otázka príde absolútne smiešna. Ja si viem predstaviť, že by sa touto informáciou netajili nielen športovci, ale ani vrcholoví politici.

Ak máme najlepšieho športovca 20. storočia homosexuála, ja v tom nevidím problém. Verím, že sa dožijem čias, keď informácia, že muž má partnera a žena partnerku, bude taká praobyčajná a nezaujímavá ako že si muž našiel ženu svojho života a naopak.

Coming out politikov, hercov a športovcov by tejto spoločnosti pomohol, rovnako aj menej škandalózny prístup médií k tejto téme a hlavne citlivý prístup politickej elity a hlavne neelity.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Kylie – Tvár mesiaca júl

Kylie – Tvár mesiaca júl

Stojí inak aj za združením Inokraj, ktoré organizuje PRIDE BB.

Milan – Tvár mesiaca august