in ,

Dúhová prechádzka Bratislavou: Komentovaná prehliadka chce ukázať, kde sa písala teplá história

Foto: Dúhový PRIDE Bratislava

Ak sa chcete dozvedieť viac o slovenskom dúhovom hnutí, tak potom si nenechajte ujsť dúhovú prechádzku, ktorá bude už tento piatok v Bratislave. 

Organizuje ju študenský spolok Light* FiF UK. Štart je 21. januára o 15.30 pred vchodom do Filozofickej fakulty na Gondovej ulici. Ľudia zo združenia budú mať na sebe dúhový šál, aby ste ich mohli ľahšie spoznať. Prechádzka potrvá takmer hodinu a pol a bude v režime OP.

O študentskom združení a aj plánovanej prechádzke nám prezradila viac jeho členka Júlia Sirotiaková. 

Ako by si opísala LIGHT* FiF UK a jeho aktivity?

Sme študentský kvír spolok na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Naše členstvo pozostáva zo študentstva rôznych fakúlt univerzity. Každý mesiac organizujeme približne dve komunitné stretnutia, ktoré sú otvorené aj ľuďom mimo univerzity. Na našich sociálnych sieťach zverejňujeme vzdelávacie príspevky o rôznych témach týkajúcich sa LGBTI+ ľudí. Vo februári nás čaká nábor, takže ak študujete na jednej z fakúlt Univerzity Komenského a premýšľate, že by ste sa k nám pridali, sledujte naše sociálne siete pre bližšie informácie.

Prečo ste sa rozhodli vôbec takúto prechádzku spraviť?

Náš spolok pravidelne organizuje komunitné stretnutia v priestoroch aj mimo priestorov Filozofickej fakulty UK. Kvôli šíriacemu sa omikronu sme chceli, aby sa najbližšie stretnutie konalo vonku, aby to bolo bezpečnejšie. A tak nám napadla dúhová prechádzka ako spojenie príjemného s užitočným: ľudia sa stretnú, niečo nové sa dozvedia a zároveň sa veľká časť z nás po mesiaci skúškového konečne prejde na čerstvom vzduchu. Vo všeobecnosti je pre nás dôležité robiť podujatia v meste, v podnikoch, na verejných miestach. Bezpečný priestor pre kvír ľudí by sa nemal nachádzať len za zatvorenými dverami. Chceme svetu ukázať, že Bratislava a mnohé jej priestory, ulice a ľudia vždy boli kvír a aj vždy budú.

Dúhová prechádzka Bratislavou: Komentovaná prehliadka chce ukázať, kde sa písala teplá história

Prečo je podľa vás dôležité spoznávať históriu komunity?

Skúmanie vývoja situácie LGBTI+ ľudí nám môže poskytnúť užitočné informácie a lepšiu perspektívu na posúdenie stavu, v ktorom sa nachádzame. Dejiny nám tiež veľa hovoria o tom, čo vedie k zmene a ako ju dosiahnuť. A koniec koncov, históriu netvoria úpravy zákonov, ale príbehy ľudí, ktorí boli aktérmi týchto zmien. Nejde len o najvýraznejších aktivistov a najvýraznejšie aktivistky, ale aj o jednotlivcov a jednotlivkyne, ktoré robili neviditeľnú, ale veľmi potrebnú prácu. Hnutie za práva kvír ľudí na Slovensku má veľa výziev pred sebou. Spoznávajme príbehy týchto ľudí, aby sme nezabudli, že každý a každá z nás môže byť aktérkou zmeny v spoločnosti.

Kto bude robiť výklad v rámci prechádzky a ktoré miesta určite zahrniete?

Výklad budú robiť dvaja ľudia zo spolku. V rámci prechádzky navštívime miesta týkajúce sa súčasného LGBTI+ aktivizmu, ale aj kvír kultúry a histórie. Dúfame, že každý a každá zo zúčastnených sa dozvie o dúhovej stránke Bratislavy niečo viac. Prechádzku zakončíme pred Teplárňou, takže tí a tie, ktoré budú mať záujem, sa budú môcť zahriať pri teplom čajíku a viesť diskusiu o tom, čo sa práve dozvedeli.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Duševné zdravie ľudí z dúhovej komunity ničí predovšetkým homofóbia či transfóbia, upozorňuje psychiatrička

Duševné zdravie ľudí z dúhovej komunity ničí predovšetkým homofóbia či transfóbia, upozorňuje psychiatrička

Teplý TikTok: Týchto 10 gejských profilov sa oplatí sledovať

Teplý TikTok: Týchto 10 gejských profilov sa oplatí sledovať