in ,

Chcela vidieť spln, no jeden zlý krok ju stál život, zomrela transrodová hudobníčka Sophie

Nehoda sa stala osudnou 34-ročnej umelkyni Sophie. Producentka a hudobníčka sa podľa svojho vydavateľstva chcela iba lepšie pozrieť na spln v Aténach, keď sa pošmykla a spadla. Rodáčka zo škótskeho Glasgowu rada vstupovala na neznáme územia, prekračovala žánrové hranice a pevný krok mala aj vtedy, keď išlo o búranie stereotypných predstáv o transrodových ženách.

„Bola priekopníčkou nového zvuku, jednou z najvplyvnejších umelkýň poslednej dekády. Nielen svojou vynaliezavou produkciou či kreativitou, ale aj odkazom, ktorý po sebe zanechávala, a viditeľnosťou, ktorú dosiahla. Ikona oslobodenia,“ píše v oficiálnom vyhlásení vydavateľstvo Transgressive, ktoré zastupovalo Sophie. Fanúšikov prosí o úctu a citlivosť v týchto ťažkých časoch.

Zrodená pre hudbu

Sophie Xeon sa k hudbe dostala vďaka svojmu otcovi. Už v útlom detstve jej púšťal z kaziet elektronickú hudbu… A brával na rave. Keď mala desať, vyhlásila, že odmieta chodiť do školy a radšej chce byť hudobnou producentkou. Samozrejme, že rodičia nesúhlasili. Podpora však prišla v podobe klávesov ako narodeninového darčeku.

Kariérne začala rásť len niečo pred dekádou. Skladala hudbu pre krátkometrážny holandský film Dear Mr./Mrs. Po stretnutí s projektom Dux Kidz sa viac spájala so značkou vydavateľstva PC Music. Charakteristické bolo prehnanými popovými aranžmánmi, vysokými tónmi a ostrými syntetizátormi. Pre predstavu, pod jeho hlavičkou tvoril aj Tommy Cash.

Vizionárka

Vlastný debutový singel predstavila širšej verejnosti v roku 2013. Niesol názov Nothing More to Say. O pár mesiacov nasledoval Bipp a Sophie sa postupňe udomácňovala na popredných miestach hudobných rebríčkov. O dva roky neskôr vydala kompiláciu singlov s názvom Product, ktorej hudobní recenzenti z celého sveta dávali tie najlepšie hodnotenia.

Koncoročné rebríčky kritikov aj poslucháčov doslova rozbila debutovým albumom Oil of Every Pearl´s Un-Insides v roku 2018. Nahrávka získala nomináciu na prestížnu cenu Grammy v kategórii Najlepší tanečný/elektronický album roka. Magazín Pitchfork, ktorý sa primárne orientuje na žánre mimo mainstreamu, ocenil jej inovatívny opus s tým, že síce sleduje všetky popové vzorce, no až dokonalým spôsobom. „Sophie vytvorila skutočne originálny zvuk a používa ho, aby objavila extrémy teroru, smútku a potešenia,“ povedal zas mienkotvorný Guardian.

Zosnulá 34-ročná Škótka svojou tvorbou oslovila aj kráľovnú popu Madonnu. Spolupracovali na singli Bitch, I´m Madonna z albumu Rebel Heart (2015). Sophie tiež možno nájsť aj ako producentku na Vroom Vroom, EP od čoraz väčšej popovej hviezdy Charli XCX. Okrem toho produkovala piesne aj pre MØ a Nicki Minaj.

Svoju identitu, tvár aj hlas starostlivo skrývala, až kým sa neobjavila vo videoklipe k svojej skladbe It´s Okay to Cry v roku 2017. Odvtedy sa vyjadrovala aj k svojej transrodovosti. „Byť trans znamená mať pod kontrolou to, ako sa dostane vaše telo do súladu s vašou dušou a duchom, aby neviedli medzi sebou boj o prežitie… Znamená to, že nie ste matka alebo otec – ste jednotlivec, ktorý sa pozerá na svet a cíti ho,“ povedala pre magazín Paper.

Rok po odhalení identity precestovala so svojou elektronickou šou viaceré krajiny. Sophie sa predstavila aj slovenskému publiku, jej koncert na Pohode 2018 bol pre mnohých nezabudnuteľným zážitkom.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?