Maďarská aktivistka Viktória Sulyok počula mnoho mýtov o asexualite. Viacero z nich šíria poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.
Mnohí asexuáli a asexuálky zažili v Maďarsku rovnaký príbeh: prišli na terapiu, začali o sebe rozprávať a psychológ, psychologička ich začal presviedčať, že majú chorobu alebo len nejakú nevyriešenú traumu. Viktória Sulyok sa preto proti týmto mýtom rozhodla šíriť osvetu a napísala príručku Asexuality Not An Illness (asexualita, nie choroba).
„Samozrejme, existuje veľa ľudí, ktorí sú traumatizovaní zo sexu a malo by sa im dostať pomoci, no je rozdiel medzi tým a typom sexuálnej orientácie, akým je asexualita,“ vysvetľuje.
„Keď v puberte niekto povie, že sa mu páči opačné pohlavie, nikto ho nespochybňuje a nepýta sa ho, či je v poriadku. Prečo to musia zažívať kvír ľudia? Človek by sa mal zamyslieť. Ak sa mu zdá, že naňho nálepka asexuality sedí, mal by ju prijať a netrápiť sa. Ak o päť rokov zistí, že je to inak, môže nálepku zmeniť. Nálepky by nám mali pomáhať, nie nás obmedzovať.“
Bez informácií je cesta k pochopeniu seba kľukatá
Viktória si svoju identitu uvedomila, keď mala 36 rokov. Keď vyrastala, niekde v jej okolí sa síce šepkalo, že existujú nejakí gejovia, no to bolo všetko, čo sa o téme kvír identít dozvedela. Neskôr, keď si uvedomila, že ju muži nepriťahujú, predpokladala, že je lesba, lebo o žiadnej inej voľbe nevedela. Potom si myslela, dobre, možno som bisexuálna, len som prílíš vyberavá, nepriťahuje ma len tak hocikto. Možno musím nájsť správneho človeka, uvažovala.
Nakoniec, keď pred pár rokmi začala skúmať pojem asexuality, že ide o nedostatok sexuálnej príťažlivosti, našla sa. Práve kvôli kľukatej ceste k pochopeniu samej seba sa rozhodla zaoberať šírením osvety.
„Všetky informácie o asexualite sú v angličtine a Maďari a Maďarky nie sú až takí dobrí v cudzích jazykoch. Naša organizácia Magyar Aszexuális Közösség teda začala písať vlastné brožúry, najprv pre verejnosť a minulý rok nám napadlo zamerať sa viac na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ vraví Viktória.
Mala k tomu dosť podkladov, lebo k téme napísala dve magisterské práce. V príručke sa môžu ľudia dozvedieť, čo asexualita je, čo je to romantická orientácia, či asexuáli a asexuálky môžu mať libido a či môžu mať chuť na sex.
Mnohí odborníci na LGBT+ ľudí sa zastavujú pri písmene T
Brožúra vychádza jednak z výskumov, ale aj z osobných príbehov. Jedno dievča v organizácii napríklad chodilo predtým s partnerom, ktorý ju stále presviedčal, aby mali sex. Keď vravela svojmu terapeutovi, že na to nemá chuť, dopočula sa: ženy by sa mali prinútiť a zniesť ho.
Jedna významná maďarská psychologička zas nakrútila video na sociálne siete, kde vravela, že asexuáli sú ľudia s potlačenými túžbami, ktorí si len nedokážu užiť sex. Spolok síce na jej hanlivé tvrdenia reagoval otvoreným listom, no nikdy naň neodpovedala.
Spätná väzba na príručku je však zatiaľ veľmi pozitívna, hoci Viktória vníma, že sa o ňu zaujímajú mladší terapeuti a takí, ktorí sú otvorení o téme uvažovať. Organizujú okrem toho aj workshopy vo viacerých maďarských mestách, napríklad v Budapešti či Szegede. V menších mestách na stretnutia chodia mnohí nevyautovaní.
Osveta o kvír ľuďoch v Maďarsku je dôležitá aj kvôli nenávistnej politickej atmosfére. Zakázaná je legálna zmena pohlavia aj mena aj adopcie pre nezadaných. Hoci situácia pôsobí skľučujúco, Viktórii sa zdá, že zmeny zákonov vyvolali aj spätnú reakciu. Na protest vychádzajú do ulíc aj tí a tie, čo dovtedy mlčali.
A čo chystá organizácia Magyar Aszexuális Közösség v budúcnosti? Viac workshopov, ďalšiu distribúciu brožúr a kontaktovať aj tých psychológov a psychologičky, ktorí boli nedostupní. Viktórii sa totiž zdá, že aj viacerí odborníci a odborníčky na tému života LGBT+ ľudí sa zastavia pri písmenku T, pričom asexualita práve patrí do všeobjímajúceho +. Najbližšie sa chystá pripraviť brožúru o téme aromantizmu a plánuje assexuálny Pride, ktorý by sa mal konať v apríli. Náročné je to aj tým, že peniaze z verejných prostriedkov v Maďarsku určite dostať nevedia, organizácia závisí od súkromných darov.
Viac o asexualite sa dozviete aj v tomto článku.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk