in ,

Volebnú kampaň robil v podpätkoch, aj vďaka tomu sa stal poslancom

Foto: FB Tomas Vytautas Raskevičius

Politici budú musieť čeliť mojim schopnostiam a nie mojim vysokým opätkom, tvrdí Tomas Vytautas Raskevičius (31) z Litvy. V tejto krajine sa stal poslancom strany Sloboda. 

Svoj poslanecký mandát si zabezpečil už počas prvého kola volieb a to aj napriek tomu, že sa opakovane počas volebnej kampane objavoval v ženskom oblečení a vo vysokých opätkoch. 

„Myslím si, že bolo potrebné zvoliť drastický prístup, ako na seba upozorniť, aby si ľudia všimli problémy mojej komunity a začalo sa o nich viac hovoriť. V Litve sú totiž práva LGBTI ľudí tridsať rokov ignorované,“ hovorí Tomas. „Som rád, že som dostal podporu aj od svojej strany Sloboda. Ukázalo sa, že moje správanie bolo správne.“

Nejde o podpätky, ale o myšlienky a kvality

V jednom z rozhovorov vysvetľuje, že pri LGBTI komunite by si druhí nemali všímať len vzhľad. „Zabúda sa na naše myšlienky, schopnosti a intelektuálne kvality,“ pokračuje Tomas. „Je ironické, keď sa ma pýtajú, či prídem zložiť prísahu vo vysokých podpätkoch. Politici, ktorí sa boja môjho imidžu, budú musieť čeliť mojim schopnostiam a nie mojim vysokým opätkom.“

Jeho hlavným cieľom je šíriť osvetu a riešiť právne postavenie LGBTI komunity. Taktiež chce dokázať, že aj politik z LGBTI komunity môže mať  podporu širokej verejnosti. Tomas však neočakával pri voľbách taký úspech, aký dosiahol, takisto ani strana Sloboda. Teraz je spoločne so stranou v litovskom parlamente.

Nejde mi o politické posty, ale o priority

Počas predošlého pôsobenia poukazoval na diskrimináciu v krajine. Sám tvrdí, že sa osobne s priamou diskrimináciou nestretol, pretože žije vo veľkom meste a tým, že je verejná osoba, má istú ochranu. Iné je to na sociálnych sieťach, kde sa negatívnym komentárom nevyhne.

Svoje zvolenie do parlamentu považuje za veľký krok vpred pre LGBTI komunitu v Litve. Keď sa ho pred voľbami spýtali, či by chcel post ministra spravodlivosti, reagoval, že mu nejde o posty, ale o priority, s ktorými šiel do politiky. Drží sa preto toho, čo sľúbil: prevencia samovrážd, boj proti šikane na školách a zlepšovanie psychologickej pomoci pre LGBTI komunitu.

Tomas je litovský politik a právnik, LGBTI aktivista, člen mestskej rady mesta Vilnius a zakladateľ strany Sloboda. Vyštudoval politológiu na univerzite vo Vilniuse. Neskôr sa venoval aj otázke ľudských práv na Stredoeurópskej univerzite. Pracoval tiež ako koordinátor v litovskej queer organizácii LGL.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Konverzné terapie sú mučením LGBTI ľudí. Presadí Európska únia ich zákaz?

Konverzné terapie sú mučením LGBTI ľudí. Presadí Európska únia ich zákaz?

Osud gruzínskej drag queen zachytil slovenský kameraman

Osud gruzínskej drag queen zachytil slovenský kameraman