in ,

Upálený gej zdravotník z Lotyšska, podľa aktivistov šlo o homofóbny útok

Desivá správa prišla z Lotyšska. Hroznou smrťou zomrel 29-ročný Normunds Kindzulis, ktorý pracoval ako zdravotník v malom meste Tukums. Po incidente z 22. apríla mal popáleniny na 85 percentách tela. Napriek prevozu do nemocnice v Rige sa záchranárom homosexuálneho kolegu nepodarilo zachrániť, zomrel 28. apríla.

Jeho oblečenie bolo poliate benzínom, informuje portál Euronews. V plameňoch ho našiel pred domom jeho kolega a spolubývajúci Artis Jaunklavins. „Horel ako fakľa,“ opisuje desivé momenty Artis, ktorý skončil rovnako v nemocnici po tom, ako sa ho snažil uhasiť.

Podľa jeho slov mali Normundsa napadnúť po ceste domov. V minulosti čelil viacerým homofóbnym utokom, pre ktoré sa presťahoval z hlavného mesta Riga do Tukumsu. Žiaľ, bezpečie nenašiel ani tam. Podľa portálu PinkNews ho tam fyzicky napadli aspoň štyrikrát. Fyzické a verbálne útoky mali prichádzať zo strany suseda. Artis sa vyjadril pre lokálne noviny, že hoci napadnutie a vyhrážky hlásili polícii, tá nič nespravila. „To musíme čakať, kým niekto bude zmrzačený alebo zabitý?“ pýta sa Artis.

Upálený gej zdravotník z Lotyšska, podľa aktivistov šlo o homofóbny útok

Miestna polícia prvé dni po hrôzostrašnom čine pracovala s verziou, že išlo o pokus o samovraždu, po smrti Normundsa a na nátlak aktivistov začali skúmať aj ďalšie možné príčiny tragickej udalosti. „Dohnať niekoho k samovražde je takisto zločin,“ uviedol podľa Euronews vo štvrtok Andrejs Grishins z lotyšskej polície. Prípad pobúril aj lotyšského prezidenta Egilsa Levitsa: „V Lotyšsku nie je miesto pre nenávisť.“ Premiér Arturs Krišjānis Kariņš sa zasa vyjadril, že tento ohavný čin musí byť dôsledne vyšetrený.

Upálený gej zdravotník z Lotyšska, podľa aktivistov šlo o homofóbny útok

V roku 2006 lotyšský parlament pretlačil do ústavy zákaz manželstiev rovnakopohlavných párov. V krajine nie sú povolené ani životné partnerstvá. V rebríčku krajín EÚ, ktorý skúmal, ako sa žije LGBTI ľuďom v únii, skončili Lotyšsko v roku 2016 úplne na konci. Aj tento prípad svedčí o tom, kam vedie nenávistná rétorika. Aj mnohí naši politici a političky môžu mať pre svoje štvanie na rukách krv nevinných ľudí.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?