Eva Šušková ponúka hlasový koučing. Vysvetľuje, akými technikami pomáha transrodovým klientom a klientkám.
Operná speváčka Eva Šušková sa už roky venuje hlasovému koučingu, v praxi radí napríklad talentovaným umelcom a umelkyniam, ako kultivovať ich prejav. Raz ju oslovila transrodová žena, aby jej pomohla nájsť novú hlasovú identitu.
„V procese tranzície je to veľmi dôležitý faktor, avšak málokto sa tomuto fenoménu u nás seriózne venuje,“ vysvetľuje Eva. „Nemala som s týmto druhom spolupráce žiadnu skúsenosť, pre mňa to bola celkom neznáma, no súčasne veľmi obohacujúca skúsenosť. Musela som si veľa nového študovať, hľadať, kombinovať.“
Dnes sa jej už noví záujemci a záujemkyne ozývajú bežne. Sama ich nevyhľadáva, nakoľko je pracovne vyťažená, ale kto chce, môže sa jej vždy ozvať na email: evasuskova@gmail.com.
Hľadáme ideálny prienik vo zvuku a v pocite
Transrodoví klienti a klientky sa učia svoj hlas používať, hľadať jeho správnu polohu a tón a starať sa oň. Ich prípady sú veľmi individuálne. „Práve preto nie je možné držať sa nejakých všeobecných tutoriálov na internete. Každý hlas, každý človek je jedinečný a tak je potrebné k nemu pristupovať. Okrem hlasu ide aj o temperament, osobnostné vlastnosti, vek, obdobie tranzície a ďalšie faktory, ktoré sú dôležité pre správny koučing na mieru.“
Keďže sa intenzívne venuje spevu a hudobnej pedagogike, dovoľuje si tvrdiť, že hlasu po rokoch praxe rozumie. Veľa pracuje napríklad s dychom, rytmickými modelmi, rozšírenými hlasovými technikami a konverzáciou.
„Dobre vycvičeným uchom rozoznám rôzne úskalia, ktorými hlasivkové svaly prechádzajú a ktoré ich ľahko môžu poškodiť. Pracujem s rôznymi činnosťami: od rozcvičenia hemisfér až po hľadanie ideálnej hlasovej polohy pomocou takzvaného polospevu – v nemčine na to poznáme výraz Sprechgesang. Tento polospievaný tón potom usádzame do rozličných polôh a hlasových registrov a hľadáme ideálny prienik vo zvuku a v pocite.“
Za svoj hlas sa najprv zvyknú ospravedlňovať
Výrazná zmena v používaní hlasu však môže trvať dlho, dokonca aj celý život. „Premena nemôže byť otázkou dvoch-troch sedení. Nerobím zázraky na počkanie a na to upozorňujem každého vopred. Hlas je citlivý nástroj, mení sa a starne spolu s telom, pri nesprávnom používaní ho môžeme až chronicky poškodiť,“ upozorňuje.
Snaží sa žiakov a žiačky naučiť, ako správne rozumieť vlastnému hlasu – dýchaniu, tvoreniu tónu, hlasových registrov. Jej transrodoví klienti a klientky sú často nesmelí a nesmelé, vopred sa ospravedlňujú za svoj hlas. „Niekedy ma písomne upozornia, aby som sa im nesmiala, keď ich budem počuť. Mnohí z nich sa napokon neodvážia prísť ani na prvú hodinu. Je mi to veľmi ľúto, pretože cítiť z nich osobnú skúsenosť, ktorá negatívne ovplyvnila ich vzťah k vlastnému hlasu. Pritom hlas je mimoriadne dôležitou súčasťou sebadôvery a sebaprezentácie transrodových ľudí,“ dodáva Eva.