Hrdina dokumentu Zákon lásky, Czeslaw Walek, rozpráva o úradných problémoch, ktorým v Česku čelí.
V mladosti nad sobášom nerozmýšľal. Český aktivista a právnik poľského pôvodu Czeslaw Walek vraví, že jeho coming-out prebehol neskôr, než by si želal. Jeho prvý vzťah skončil po štyroch rokoch a krátko na to spoznal svojho súčasného partnera, Holanďana Willema.
Keď spolu neskôr rozmýšľali, ako formalizovať svoj vzťah, automaticky sa rozhodli pre svadbu v zahraničí. „V Holandsku môžu gejovia uzatvárať registrované partnerstvá aj manželstvá. V týchto typoch zväzkov sú isté právne rozdiely, napríklad vo vzťahu k deťom. Keď sa iba registrujete, nestávate sa automaticky rodičom dieťaťa vášho partnera, partnerky. Dlho sme to však neriešili, hneď sme si vybrali manželstvo,“ vysvetľuje.
Czeslaw sa stal hlavným hrdinom dokumentu Zákon lásky, ktorý otvorí Filmový festival inakosti. Režisérka Barbora Chalupová, ktorá nedávno zaujala aj filmom V síti, teraz sledovala boj českých aktivistov a aktivistiek pri presadzovaní zákona o manželstvách pre všetkých. Téme sa venovala niekoľko rokov, a asi veľa neprezradíme, keď skonštatujeme, že rokovanie o zákone politici a političky dlho odkladali, a návrh zákona ešte stále úplne neprešiel.
Buď sa báli rozhodnúť alebo ich to vôbec nezaujímalo
Czeslaw najprv nepočítal s tým, že dostane takú veľkú rolu. „Režisérka nás oslovila s tým, že bude dokumentovať cestu k prijatiu zákona o manželstvách. Mysleli sme si, že ho skôr či neskôr parlament schváli alebo nie. Nepočítali sme s tým, že ho bude neustále odkladať. Barbora postupne prichádzala s nápadom, že príbeh filmu postaví na mne, nakrútila napríklad Willema a ako behám.“
Hoci to mohlo byť stresujúce, so smiechom dodáva, že tak neskoro počas príprav filmu už nemohol ponuku odmietnuť. „Zdá sa mi to typicky české, že politici a političky rozhodnutie o zákone odkladali. Tretina z nich je za prijatie, tretina proti a zvyšok sa nerozhodol. V zásade všetko stálo a padalo na nich. Buď sa báli rozhodnúť, povedať svoj názor alebo len žiadny nemali a vôbec ich to nezaujímalo – neviem.“
Tému aktivisti a aktivistky prvý raz otvorili pred piatimi rokmi a až v apríli ho český parlament schválil v prvom čítaní. Čo pôsobí ešte absurdnejšie, v rovnaký deň rokoval aj o protinávrhu, že by ústava pevne zakotvila manželstvo ako zväzok muža a ženy. To síce neprešlo, ale ani queer komunita nevyhrala. Ďalšie rokovanie o manželstvách sa odkladá až do volieb, ktoré môže snahy úplne zvrátiť.
Z Bratislavy to pôsobí zvláštne. Na Slovensku totiž našich západných susedov vnímame ako tých pokrokovejších, aj v porovnaní s ďalšími krajinami strednej Európy. Czeslaw namieta: „U vás aspoň parlament návrh za rovnoprávnosť v manželstvách pred pár rokmi jasne odmietol. Ani jedna z našich vládnych strán to nevníma ako prioritu a ani premiér Babiš sa k téme nevie jasne vyjadriť. Tak, ako sa atmosféra zhoršuje v Poľsku a Maďarsku, zmráka sa aj u nás. Cítime snahy tému LGBTI+ ľudí otočiť horším smerom, ale zatiaľ sa to nedarí. U nás debata o manželstvách trvala štyri roky, tušil som, že to rýchlo nepôjde. Ľudia majú v hlavách zakonzervované, že manželstvo je vzťah muža a ženy.“
Mladá Holanďanka bola v šoku, že sa v zahraničí gejovia nemôžu brať
Czeslaw je rád, že žijú s manželom v krajine, kde cirkev nemá taký veľký vplyv ako v Maďarsku alebo u nás. Preto ani necíti znepokojenie z nedávnych výrokov pápeža o posvätnosti manželstva. Vníma, že pražský arcibiskup Dominik Duka téme určite nepomohol.
Svadba bola pre Czeslawa dôležitým dňom, keď s Willemom oslávili svoj vzťah pred priateľmi a rodinou. Czeslaw musel ako cudzinec v Holandsku dodať rôzne úradné dokumenty preložené do cudzieho jazyka. „Nikto neriešil, že sa idú brať dvaja muži. Práve naopak. Willemova sesternica, tínedžerka, bola v šoku, že v Česku by sme manželstvo uzavrieť nemohli. V Holandsku ho totiž majú zrovnoprávnené už viac než 20 rokov.“
Dnes žijú v Česku, kde ich právny zväzok nie je oficiálne uznaný, čo im sťažuje napríklad vlastníctvo bytu. Mnohé právne ťažkosti súvisiace so vzťahom sa dajú vyriešiť, no vyžaduje si to o niekoľko krokov viac v porovnaní so situáciou, keby by ich manželstvo bolo uznané. „Keby museli heteráci riešiť toľko úradných nezmyslov, bola by tu revolúcia.“
Počas zhoršujúcej sa spoločenskej situácie mnohí queer ľudia zvažujú, či zostať v strednej Európe. Czeslaw vníma nenávistné nálady citlivo. „Zvažovali sme, či zostať v Česku a občas to stále zvažujeme. Človek nevie, kedy to vybuchne a stane sa niečo podobné ako v Poľsku. Rozmýšľame, či to tu má zmysel.“
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk