in ,

Rebel bez príčiny James Dean: Teplá ikona bez nálepky

James Dean je jednou z filmových legiend 20. storočia, a to aj napriek tomu, že za svoju krátku kariéru nakrútil len tri filmy, v ktorých hral hlavnú úlohu. Po smrti bol nominovaný na Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo filme Obor. A práve vtedy sa začalo vo veľkom špekulovať o jeho sexualite. 

Jeho spolubývajúci z vysokej školy prehovoril o ich sexuálnom vzťahu a herečka Elizabeth Taylor o veľa rokov neskôr prezradila, že bol gej rovnako ako Nicholas Ray, režisér filmu Rebel bez príčiny.

Popkultúra si Jamesa Deana privlastnila od chvíle jeho smrti. Bol heterosexuál? Bisexuál? Gej? Nepochopený či manipulatívny? Agresívny či citlivý? V súčasnosti je podľa magazínu Esquire vidieť, ako predchádzajúce generácie silno cenzurovali to, kým v skutočnosti bol, a ako sa snažili „skrotiť“ jeho odkaz.

Bez nálepky

Narodil sa v Marione v Indiane 8. februára 1931. Jeho otec Winton zanechal farmárstvo,  stal sa zubárom a presťahoval sa s rodinou do Santa Monicy v Kalifornii. Po smrti matky na rakovinu krčka maternice sa však rodina rozpadla. Otec ho poslal späť do Indiany na farmu tety a strýka, čo bol začiatok ich vzájomného odcudzenia, ktoré pretrvalo až do Jamesovej smrti.

James prežil niekoľko krátkych, intenzívnych a búrlivých vzťahov so ženami, ktoré boli zväčša viac emocionálne ako sexuálne. Na druhej strane mal tajné stretnutia s mužmi, ktoré boli zasa zväčša viac sexuálne ako emocionálne. James to však nikomu neuľahčoval, pretože sa snažil vyhýbať nálepkám. V neposlednom rade práve preto, že by musel prehodnotiť vlastnú mužnosť. V tej dobe bolo slovo „homosexuál“ synonymom zženštilého stereotypu, s ktorým sa nedokázal stotožniť. James hral basketbal a pretekal na autách. „Nie som homosexuál,“ povedal reportérovi, ktorý sa ho spýtal, či je gej. „Ale nežijem svoj život s jednou rukou zviazanou za chrbtom.“

 „Bol Američan a bol gej“

Spoločnosť Warner Bros. hneď po Deanovej tragickej autonehode podnikla kroky na „očistenie“ jeho životopisu. Zbavila sa problematických období jeho života, zamerala sa na jeho hnev a z rebela bez príčiny urobila produkt, ktorý bol pre rodičov dospievajúcich detí prijateľnejší. Rok po jeho smrti si spoločnosť Ballantine Books objednala u Williama Basta jeho biografiu. Tento autor sa bez akéhokoľvek nátlaku riadil príkazmi vydavateľa.

„Očistil“ teda Deanov život od všetkého queer, ​​aby aj po smrti chránil muža, ktorého miloval. Queer ľuďom však v Bastovej biografii a na Jamesovi neuniklo to, čo si heterosexuláne publikum nevšimlo. Vnímal to a rozumel tomu dramatik W. Somerset Maugham, ako aj budúci aktivista za práva LGBTI+ komunity Jack Fritscher. „James Dean bol mužný; bol blond; bol sexy; bol z Kalifornie; bol Američan; bol gej,“ spomínal Fristcher.

Iná generácia

Hoci mal Dean krátky život, filmové postavy outsiderov mu zaručili status hollywoodskeho sexsymbolu, ako aj gejskej ikony. O Deanovej orientácii sa diskutovalo aj napriek snahe vymazať tieto informácie z jeho životopisu. Na verejnosť postupne prenikali správy o jeho románikoch s mužmi vrátane spomínanej aférky s bývalým spolubývajúcim či tej s Williamom Bastom, ktorý písal jeho biografiu tak, aby vyhovovala väčšinovej spoločnosti.

Šírili sa viaceré dohady. Do centra pozornosti sa dostal aj jeho vzťah s rozhlasovým producentom Rogersom Brackettom. V roku 1996 si Deanova niekdajšia milenka Elizabeth Sheridan spomenula, že jej o romániku s ním povedal. Vráťme sa však ešte k Williamovi Bastovi, ktorý väčšinu svojej kariéry zasvätil Deanovmu príbehu. Vzťah s ním nakoniec zdokumentoval v knihe Surviving James Dean.

Rebel bez príčiny James Dean: Teplá ikona bez nálepky
Kniha od Williama Basta

Šírili sa dokonca klebety, že o Deana sa stavili Rock Hudson a Elizabeth Taylor pri nakrúcaní Deanovho posledného filmu Obor: „Elizabeth a Rock sa stavili o to, kto prvý dostane Jamesa Deana do postele,“ povedala herečka Noreen Nash, ktorá si vo filme takisto zahrala. „Ja som si myslela, že vyhrá Rock, ale Elizabeth si tým nebola taká istá. James bol utrápený, ale nádherný.“ Podľa Noreen vyhral stávku Rock niekoľko dní po natáčaní. Elizabeth nikdy nepoprela dohady o Deanovej sexualite.

V roku 2000 ho na 11. výročnom udeľovaní cien GLAAD Media Awards počas emotívneho prejavu nakoniec označila za jedného zo svojich homosexuálnych priateľov. Takmer rovnako tragické ako jeho krátky život boli časy, v ktorých žil: éra 50. rokov. Možno sa na minulosť dá pozerať s nostalgiou, ak ide o módu alebo hudbu, no 50. roky neboli veľmi progresívne, čo sa týka ľudských práv. Otázkou zostáva, čo by bolo s Jamesom, ak by žil v inej dobe, alebo ak by nezomrel v mladom veku pri autonehode. Faktom zostáva, že je pripomienkou jednej éry, Hollywoodu a ikonou.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?