in ,

Ondrej Nepela – gej, ktorého milovalo celé Česko-Slovensko

Najúspešnejší slovenský krasokorčuliar má u nás veľký rešpekt a úctu za svoju vytrvalosť a odhodlanie. Dnes by oslávil 70 rokov.

Narodil sa v roku 1951 v Bratislave do pomerne chudobných pomerov. Otec bol šofér nákladiaku, mama sa starala o Ondrejovu hendikepovanú sestru. Už ako 7-ročný sa zamiloval do krasokorčuľovania. Ráno pred školou bežal trénovať na ľad, po škole si obúval korčule opäť. Až do maturity nemal v škole žiadne úľavy.

Tvrdá drina sa vyplatila. Začali prichádzať jeden úspech za druhým. Za čo vďačí aj svojej oddanej trénerke Hilde Múdrej, ktorá mu poskytla obrovské zázemie a stala sa dôverníčkou.

Okrem množstva medailí z majstrovstiev sveta sa Ondrej mohol popýšiť zlatom z olympiády. Ocenili ho aj ako najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia. Jeho meno nesie aj zimný štadión v Bratislave.

Už počas jeho života bola verejným tajomstvom Ondrejova náklonnosť k mužom. Podľa tvorcov dokumentu o ňom, veľmi túžil po slobodnom živote, kde by mohol otvorene hovoriť o svojej orientácii. 

Ondrej zomrel v roku 1989 v Nemecku na následky ochorenia AIDS. Bol jedným z nás a nesieme si ho v srdciach. Na jeho počesť sme spravili v minulosti aj jedno vydanie párty Tepláreň.

Ondrej Nepela – gej, ktorého milovalo celé Česko-Slovensko

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Butch, alpha alebo femme. Ktorý z týchto typov lesieb si ty?

Butch, alpha alebo femme. Ktorý z týchto typov lesieb si ty?

Darkroom diaries: Nechceš si priznať, že tvoj frajer je násilník, tie facky nie sú len jeho „nálady“...

Darkroom diaries: Nechceš si priznať, že tvoj frajer je násilník, tie facky nie sú len jeho „nálady“…