in ,

Maďarské queer párty v ohrození. Možno ich budeme robiť len v lese, hovorí dídžejka

Foto: Budapesť Pride

Pod rúškom pandemických opatrení Orbánova vláda prijíma zákony proti LGBTI komunite. Kultová séria párty OMOH sa v zlej spoločenskej situácii snaží prežiť, hovorí Slovenka Denisa Mihalisková.

Do Budapešti sa sťahovala pred ôsmimi rokmi. Denisa a jej priateľka neboli na Slovensku spokojné, za hranicami si rýchlo našli prácu aj nový byt. Teraz však vníma, že sa situácia pre maďarskú queer komunitu potichu a pod rúškom pandemických opatrení zhoršuje. „Nedávno sme sa pod vplyvom zákonov Orbánika rozprávali, že ak by sme sa znova rozhodovali, asi by sme sa sem neodsťahovali.“

Maďarské queer párty v ohrození. Možno ich budeme robiť len v lese, hovorí dídžejka
Foto: Archív DM, OMOH

Koncom roka maďarský parlament napríklad prijal dodatok k ústave, ktorý zamedzuje homosexuálnym párom adoptovať si deti, niekoľko mesiacov predtým zasa znemožnil trans ľuďom, aby si zmenili doklady, keď prejdú tranzíciou. Vláda navyše často šíri homofóbne a transfóbne názory. „Nezdá sa mi, že by sa na Slovensku situácia zhoršovala tak rýchlo, v Bratislave sa aspoň nevraciate späť do stredoveku,“ hovorí Denisa. 

Bojíš sa ísť von, bojíš sa niečo organizovať

Ako dídžejka s prezývkou Zora sa v Budapešti podieľa aj na organizovaní série queer parties s názvom OMOH. V maďarskej komunite je to kultová značka, podujatia sa od roku 2016 konali pravidelne raz za dva mesiace vo viacerých budapeštianskych kluboch. V poslednom čase však vláda s vplyvom v komunálnej politike začala v hlavnom meste likvidovať alternatívnu kultúru. 

„Po jednom začali zatvárať kluby, ako napríklad Corvin, kde sme OMOH často organizovali. Viackrát ma známi potom upozorňovali, dávajte si pozor, lebo príde razia. Bojíš sa ísť von do podniku, bojíš sa niečo organizovať.“

Hoci tím OMOH spolu stále komunikuje, nevie, ako bude Budapešť vyzerať po pandémii. Na pláne má akciu na podporu práv trans ľudí, ktorú im predtým stopol zákaz vychádzania. Naposledy sa mu podarilo ešte pripraviť ballroomový tanečný workshop obmedzený kvôli opatreniam na tridsať účastníkov a účastníčok. „Hrozné je, že tieto zákony proti queer ľuďom vláda prijíma v lockdowne, aby nikto nemohol protestovať. Pripomína to totalitu: light verzia,“ dopĺňa Denisa. 

Ktovie, koľkí sa vrátia k podujatiam

Mnohí organizátori z maďarskej pártyscény boli nútení si počas pandémie nájsť prácu napríklad v donáške jedla alebo v kanceláriách, jednoducho, aby prežili. „Ktovie, koľkí z nich sa budú chcieť vrátiť ku kultúre. A ktovie, kde budeme niečo organizovať, možno už iba v lesíku za mestom.“

Maďarské queer párty v ohrození. Možno ich budeme robiť len v lese, hovorí dídžejka
Foto: Archív DM, OMOH

Denisa si zatiaľ nevšimla, že by sa queer ľudia chystali na masový exodus z Maďarska, no niektorí predsa len postupne odchádzajú. Zvláštna spoločenská situácia je živená médiami, ktoré informujú v prospech vlády. Aj správy o maďarskom poslancovi zadržanom na ilegálnych gej orgiách v Bruseli boli v televízii skreslené.

Tím OMOH nesníva, že by sa mohol uchádzať o nejakú štátnu podporu, podujatia prežívajú vďaka predaju lístkov, zarobiť sa na tom však, pochopiteľne, nedá. Denisa sa dídžejingu a produkcii venuje popri inej stále práci. „Snažíme sa vytvoriť príjemné miesto pre komunitu, kde môže zabudnúť na okolitý svet,“ dodáva.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?