in ,

Lukáš o tranzícii povedal aj trénerovi, ten mu dodal silu svojou ľudskosťou a pochopením

Foto: Iniciatíva Inakosť

Lukáš je 26-ročný transrodový muž z Košíc. Celý život sa venuje športu, v ktorom dosiahol mnoho úspechov. Jeho príbeh zverejnila Iniciatíva Inakosť v rámci série o živote transrodových ľudí na Slovensku.

Veľmi rád športujem. Za sedem aktívnych rokov v športe som vyhral mnoho zahraničných aj domácich súťaží, niekoľkokrát majstrovstvá Slovenska a tri roky som patril do reprezentácie. Nechcem, aby sa na tieto výsledky zabudlo len preto, že si zmením meno a rod. Tie výsledky sú stále moje a stáli ma mnoho práce. Raz som čítal o športovcovi, ktorý prešiel tranzíciou a všetky jeho úspechy mu boli odobraté len preto, že sa už volal inak. Nerozumiem, prečo by mali byť transrodoví ľudia v športe problém. Je mnoho pravidiel, ktoré sa musia dodržiavať. Každý šport má tie svoje a myslím si, že aj pre transrodových ľudí je v ňom miesto.

Krok do neznáma

Hoci už nešportujem súťažne, ale len pre svoje potešenie a zdravie, stále mám mnoho otázok a obáv. Ako urobiť comingout pred celým kolektívom? Čo ak s tým tréner nebude súhlasiť? Do akej šatne mám ísť? Budú s tým súhlasiť aj ostatní? Budem sa radšej sprchovať už len doma? Tieto otázky by sa niekomu mohli zdať banálne. Veď predsa každý vie, do akej šatne má ísť. Pre mňa, človeka v tranzícii, to však až také jednoduché nie je. Pri pohľade na mňa a moje telo ľudia nemusia vidieť to, čo vidím ja vo svojom vnútri.

Lukáš o tranzícii povedal aj trénerovi, ten mu dodal silu svojou ľudskosťou a pochopením
Lukáš so snúbenicou / Foto: Iniciatíva Inakosť

Práve v čase, keď som si pripravoval, čo o svojej skúsenosti poviem, som sa rozhodol urobiť comingout. Napriek všetkým obavám bol môj tréner veľmi chápavý a rešpektujúci. Od prvej chvíle ma začal oslovovať preferovaným menom a sám sa opýtal, do akej šatne by som chcel chodiť a s čím mi môže pomôcť. Toto som potreboval, kúsok ľudskosti a rozhovor, v ktorom som našiel pochopenie. Bolo veľmi jednoduché rozprávať sa s človekom, ktorý je ochotný pomôcť mi v tom, aby som sa predovšetkým ja cítil príjemne. A aby som nemusel stratiť to, čo je pre mňa v živote dôležité, a to šport a kolektív, ktorého som roky súčasťou. 

Lukáš spravil comingout aj doma pred rodinou. Akej reakcie sa dočkal? Celý príbeh nájdete na webe Inakosti.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Chceš pomôcť dúhovej komunite? Vieme, ako premeniť sen o férovej spoločnosti na realitu

Chceš pomôcť dúhovej komunite? Vieme, ako premeniť sen o férovej spoločnosti na realitu

Lesbickú lovestory s Kate Winslet aj prelomový gejský film uvidíte v kine už tieto dni

Lesbickú lovestory s Kate Winslet aj prelomový gejský film uvidíte v kine už tieto dni