in ,

Lil Nas X sa najprv modlil, aby bola jeho orientácia len prechodnou fázou. Dnes inšpiruje LGBTI+ ľudí

Sú to už dva roky, čo ľudí uchvátil song Old Town Road, a Lil Nas X ukázal, že jeho hudba nie je záležitosťou jedného hitu. Kid Cudi o ňom nedávno pre magazín Time napísal, že to, ako Lil Nas X láme rekordy a ako sa niektorí ľudia kvôli nemu cítia nekomfortne, je pravý rock’n’roll a Nas X je skutočnou rockovou hviezdou.

Montero Lamar Hill (aké je jeho pôvodné meno) dostal na kolená internet a aj celý svet. Kvôli jeho tvorbe si verejnosť začala všímať aj oblak homofóbie, ktorý sa vznáša nad hip-hopom. Lil Nas X je držiteľom viacerých ocenení vrátane American Music Award, dvoch cien BET Hip Hop Awards, piatich cien MTV Video Music Awards a dvoch cien Grammy.

Montero sa narodil v roku 1999 a je najmladší zo šiestich súrodencov. Ako sám povedal, už ako dieťa mal pocit, že bude súčasťou niečoho veľkolepého. Všetkých doma rád bavil a v počiatočných štádiách svoju hudbu nebral príliš vážne. Jednoducho to robil v rámci zábavy počas štúdia na škole.

Veľkú časť svojich tínedžerských rokov bol introvertom. Začal byť však aktívnejší na internete, konkrétne na Twitteri. Vytváral memes, kde ukazoval svoj vtip a dôvtip. Zároveň bojoval sám so sebou a so svojou orientáciou: modlil sa, aby to bola len jedna životná fáza. Keď mal 16-17 rokov však nakoniec prijal to, kým je.

Sľúbil si, že orientácia zostane tajomstvom

Keďže raper nemal peniaze na propagáciu svojej hudby, použil na reklamu spomínané memes. Old Town Road propagoval svojim jedinečným spôsobom. Medzičasom na sociálnej sieti TikTok vznikla „Yeehaw Challenge“, ktorá vystrelila skladbu do výšin. Napokon mu spoločnosť Columbia Records, ktorá zastupuje Beyoncé či Harryho Stylesa, ponúkla kontrakt. A práve počas prvého veľkého úspechu mal Montero verejný coming-out.

Lil Nas X v jednom zo svojich rozhovorov odhalil, že si nie je istý, či by sa vyautoval, ak by nebolo úspechu Old Town Road. Podľa jeho slov zrazu cítil, že ide o akúsi nutnosť mať coming-out, hoci predtým to tak v sebe nemal nastavené. Chcel sa však pohnúť dopredu a byť zároveň pri obrovskom úspechu samým sebou.

V marci tohto roku publikoval list pre svoje mladšie ja. „Viem, že sme sľúbili, že sa nikdy nevyautujeme, viem, že sme sľúbili, že nikdy nebudeme „ten“ typ homosexuála. Viem, že sme si sľúbili, že umrieme s tajomstvom… Ale toto otvorí dvere mnohým ďalším queer ľuďom, aby mohli jednoducho žiť,“ napísal Lil. „Vieš, je to pre mňa veľmi desivé. Ľudia budú nahnevaní, budú tvrdiť, že presadzujem nejakú agendu. Pravdou je, že to robím. Agendu, ktorá prinúti ľudí, aby sa nestarali druhým do životov a prestali diktovať, kto by mal aký byť.“

Homofóbia, hip-hop a budúcnosť

Lil Nas X sa stal priekopníkom v hip-hopovom svete. Bol pripravený na kritiku, o ktorej vedel, že príde. A naozaj prišla: pri klipoch na skladby Montero a Industry Baby. Vedel, že ľudia si budú robiť srandu zo scén v sprche s mydlom, a tak ich predbehol. Či už úmyselne alebo nie, hrdosť úspešného homosexuála viedla ostatných k odhaleniu vlastných predsudkov. Napríklad u rapera DaBaby, ktorý prejavil homofóbiu veľmi otvorene. 

Na druhej strane, Lila podporili umelci ako napríklad raper Jack Harlow, podľa ktorého dáva hlas mnohým ľuďom. Elton John povedal zasa pre Variety, že je jeho hrdinom: „Lil Nas X je odvážny provokatér, ktorý robí úžasnú a inšpiratívnu hudbu. Posúva hranice urban hudby tým, že z celého srdca prijíma svoju sexualitu a vizuálne premieta túto oslavu do sveta.“ Elton si myslí, že v hip-hopovom svete bolo aj je veľa homofóbie. Podčiarkli to nedávne komentáre DaBaby-ho na LGBTI+ komunitu a ľudí žijúcich s HIV/AIDS. Komentáre bohužiaľ jasne ukazujú, že je potrebné viac ľudí vzdelávať.

Nas X odmietol priamo riešiť negatívne komentáre raperov. „Pravdou je, že nechcem veľmi hovoriť  o homofóbii v rape, pretože mám pocit, že to je veľmi nebezpečná zóna,“ konštatoval v jednom z rozhovorov. Svoje budúce ja vidí ako niekoho, kto je vždy a všade. Chce robiť vo svete dobro a chce byť inšpiráciou pre ďalších a neustále sa zdokonaľovať. Chce byť niekto, kto vždy rozdáva lásku. Ako sám povedal, každý deň je novou šancou a prináša preňho niečo veľkolepé.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Na Slovensku ma dvakrát znásilnili. Zničilo to vzťah k môjmu telu a k iným mužom

Na Slovensku ma dvakrát znásilnili. Zničilo to vzťah k môjmu telu a k iným mužom

Exkluzívne videá: Poď sa pozrieť, čo sa dialo na Ball of Shame

Exkluzívne videá: Poď sa pozrieť, čo sa dialo na Ball of Shame