in ,

Ako vám zmení život, keď sa konečne naučíte pomenovať, kým ste…

Boris Štromar z Pixabay

Matej sa rozhodol vyrozprávať pre Queer Slovakia svoj príbeh. Má 32 rokov, pre detskú mozgovú obrnu je na vozíku, v mnohom mu pomáhajú rodičia. O svojom živote sa rozhodol písať blog, ktorý bude zverejňovať aj na Facebooku pod profilom Handigay Matej. Tu je úvodná časť jeho príbehu o objavovaní vlastnej identity.

Som gay, som gay, som gay! Nie, nehovorím to preto, aby som bol zaujímavý. Nehovorím to ani preto, aby som sa o tom presvedčil. Už sa totiž o tom presviedčať nemusím.  Už je to nejaký ten rok, čo som si to uvedomil. Tušil som to predsa už dávno, ale muselo najprv ubehnúť veľa času, čo som bol ochotný pripustiť si túto výraznú časť mojej identity.

Som gay. Viem, že v tejto dobe to už tak zaujímavo neznie, chvalabohu. Ale nie každý si to môže povedať. Hoci sa tvárime, že žijeme v slobode, no vždy jej na krk dýcha netolerantnosť. Viete, čo je zaujímavé? Ako vám zmení život, keď sa konečne naučíte pomenovať, kým ste… Keď vyslovím tieto 3 písmená, občas mi to príde, ako keby som sa prerodil pre svoje okolie do novej identity.

Matej Handigay

Som gay, takto som to vyslovil už asi pred 7 rokmi. Vyslovil som to nahlas, zreteľne a zrozumiteľne. Konečne som to vyslovil aj sám pred sebou bez nejakých bočných úmyslov alebo odbočiek, že si to chcem len vyskúšať. Predtým som však zvažoval, že možno raz príde tá pravá a kvôli nej sa dokážem vzdať pekného pocitu, čo som prežíval (zatiaľ vždy na diaľku) s mužmi, ktorí boli možno na tom podobne ako ja.

Tieto kamarátstva na diaľku, dá sa zrejme povedať aj vzťahy, som najprv bral len ako mladícku skúsenosť, zvedavosť, chcel som si vyskúšať ten pocit. Dosiahnuť potešenie týmto spôsobom mi prišlo bezpečné. Radšej experimentovať takto, ako napríklad s drogami. Nemám pravdu?

Možno mi bude niekto oponovať, a ja s ním, napočudovanie, budem do istej miery aj súhlasiť. Mať možnosť naplno prežívať to, že som gay, mi vlastne prinášalo radosť a uspokojenie. A ako čas plynul, nedokázal som si toto potešenie odoprieť. Bol som slaboch? Ja si myslím, že nie. Do momentu, kým som sa odhodlal vysloviť to slovo, kto naozaj som, som bol stratený a zničený túžbou pochopiť sám seba. Dnes je to už inak. Som gay!


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Najlepšie teplé filmy, ktoré zrejme nepoznáte

Najlepšie teplé filmy, ktoré zrejme nepoznáte

Slovenský queer Instagram: Kam za teplou kultúrou?

Slovenský queer Instagram: Kam za teplou kultúrou?