in ,

Gizka Oňová o dúhovej komunite: Ak je niekto gej alebo lesba, musí to ich rodina s láskou prijať

Foto: Archív Gizky Oňovej

Gizka Oňová sa teší medzi LGBTI ľuďmi veľkej obľube. Zažili sme ju ako narodeninové prekvapenie pre viacerých kamarátov-gejov. Nebráni sa ani spoluprácam s ľuďmi z dúhovej komunity. 

Obľúbená speváčka otvorene hovorí, že celý život je v kontakte s gejmi, prevažne zo sveta umenia. „Poznám sólistov baletu, umeleckého stolára, organizátorov kultúrnych podujatí. Väčšinou to boli muži, ktorí zastávali dôležitú funkciu, boli veľmi dôslední a držali slovo. Mala som s nimi iba dobrú skúsenosť. Vždy to boli veľmi citliví ľudia,“ objasňuje Gizka. Podľa jej slov o orientácii veľmi nehovorili, skôr boli zdržanliví. 

Speváčka potvrdila, že v umeleckom svete sa nikto veľmi nepozastavuje nad niekoho orientáciou. Myslí si, že by to malo byť samozrejmosťou úplne všade a doteraz nerozumie predsudkom. „Jeden rozumný človek toto nemôže riešiť. Každý má nejakú genetickú výbavu, niekto má modré oči, niekto silnejšiu postavu, niekto je Róm, niekto má inú orientáciu. To je vec, ktorú si človek nevyberie, ani vlastné gény a ani to, do akého prostredia sa narodíme,“ komentuje Gizka. 

Namiesto nenávisti a odmietania LGBTI ľudí by radšej videla pochopenie a prijatie. „Každá vnímavá matka musí vidieť od detstva, že to dieťa je iné ako ostatné. Ale s láskou ho musí prijať, aj súrodenci a blízki. Ten človek sa taký jednoducho narodil.“ Dôležitejšie je podľa jej slov to, čo ľudia spravia so svojim životom a aký odkaz po nich zostane. 

Nemám právo, aby som súdila

Otvorené srdce a pestrý svet, to sú veci, ktoré sú pre Gizku v živote kľúčové. Vysvetľuje to tým, že vyrastala v prostredí, kde sa hovorilo troma jazykmi a boli zastúpené všetky generácie.  „Takýto pestrý svet je základ mojej výchovy. Naučila som sa vďaka tomu, že nemôžeme iného odsudzovať za to, či je chudý, Maďar alebo lesba. Ja na to nemám právo,“ odkazuje speváčka.

Gizka Oňová o dúhovej komunite: Ak je niekto gej alebo lesba, musí to ich rodina s láskou prijať
Foto: GizelaOnova.eu

Priazeň ľudí z dúhovej komunity ju teší. Dôvod, prečo ju majú LGBTI ľudia v obľube, si vysvetľuje jednoducho. Správa sa k nim férovo, čo mnohí ocenia. „Keď je niekto slušný, dobrý, dôsledný, tak sa aj ja správam milo. Keď som napríklad robila tú televíznu Svokru, tak som chodila aj za rómskymi rodinami. A niekto by povedal, že ja by som tam za žiadnych okolností nešiel. Ale prečo nie? Šla som za nimi a veľa som premýšľala nad tým, prečo ich tak odsudzujeme. Videla som ich domovy a často som bola len príjemne prekvapená. Nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca len pre pôvod a orientáciu. Musíme v každom nájsť to dobré a tolerovať sa.“

Gizka na dúhovom Pride?

Speváčka je naklonená aj spolupráci s ľuďmi z dúhovej komunity. Naposledy sa objavila v skladbe Idem, riešim od Davida Key. Za sebou má aj video so Slaytiiinou – Adam sa jej postaral o nový mejkap. Na spoluprácu spomína v dobrom, chvíľu ju však mrzela jedna vec.

„Bol to perfektný chalan. Ale snažila som sa ho prehovoriť, aby si nenechal upraviť nos, chystal sa vtedy totiž na plastickú operáciu. Videla som však, že je to pre neho dôležité, aby sa cítil dobre. Keď som ho videla po operácii, tak som ho aj pochválila. Jednoducho som ho prijala takého, aký je. Ale myslím si, že o päť rokov sa bude inak prezentovať. Na niektoré veci treba dozrieť, chce to roky a skúsenosti.“ 

Zaujímalo nás aj, či by si Gizka vedela predstaviť, že by vystúpila na festivale dúhový Pride. Priznala, že sú akcie, ktoré uprednostňuje, a to najmä divadlo, vlastné koncerty či rôzne benefičné akcie, vystúpeniu na Pride je však otvorená: „Osobne si myslím, že by som s tým nemala problém.“


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Darkroom diaries: Keď je toxic nielen song od Britney Spears

Darkroom diaries: Keď je toxic nielen song od Britney Spears

Pre Máriu s dúhovou svätožiarou im hrozila basa, poľský súd ich nakoniec zbavil obvinení

Pre Máriu s dúhovou svätožiarou im hrozila basa, poľský súd ich nakoniec zbavil obvinení