in ,

Slovenská LGBTI+ scéna rastie, najnovšie pribudla draq queen skupina House of Foundation

Foto: Dorota Holubová

Spoločnú premiéru budú mať už túto sobotu na akcii Kiki Nation v Bratislave. Pódium na Sundecku im bude patriť presne o polnoci. 

Skupinu tvoria 4 queens: matkou je Liquid The Queen a spolu s ňou sú v house Cherry Tree Wood, Queen Kar’Ma a Miss Crisis. Prezradili nám, že sa do dragu pustitli, pretože cítili potrebu slobodne sa vyjadriť a dať priestor nielen dive vo vnútri, ale vlastne aj skutočnému ja. Mimochodom, o skvelé fotky sa im postarala fotografka Dorota Holubová. 

Liquid The Queen (Joey)

Už v detstve som v sebe cítil feminínnu energiu, ktorú som rád vypúšťal von cez prezliekanie sa, tanec, spev a herectvo. Bola zo mňa najväčšia pop diva v obývačke a nikto nemohol tvrdiť opak. Počas školy som sa venoval viacerým umeleckým aktivitám a bavili ma všetky rovnako. Od spevu, maľovania, digitálnej tvorby, divadla až po tanec. 

Okolo šestnástich som však so všetkým sekol a nastal môj prvý umelecký burnout, kedy som nevedel čomu sa venovať naďalej. Prechádzal som si temnejším obdobím kvôli svojej sexuálnej orientácii, čo spôsobilo veľký blok v tom, ako som sa verejne prezentoval, rozhodol som sa nepútať na seba prílišnú pozornosť. Jedna kamarátka ma nanútila pozrieť si epizódu RuPaul’s Drag Race a od prvej minúty som bol zmätený. Nie z toho, čo sa tam dialo, ale skôr z faktu, že som sa v tom dokonale našiel. Umelci, ktorí sa prezliekajú za opačné pohlavie a kombinujú všetky možné žánre a typy umenia v jednom? Dokonalé! Hneď som sa toho chytil a začal experimentovať s make-upom a kostýmami. Bolo to pre mňa veľmi oslobodzujúce a zábavné.

Slovenská LGBTI+ scéna rastie, najnovšie pribudla draq queen skupina House of Foundation
Foto: Dorota Holubová

Neskôr som sa presťahoval do Bratislavy a začal sa zaujímať o lokálnu LGBTI+ kultúru a snažil sa v nej nájsť drag queens. Žiaľ, zo začiatku bez väčšieho úspechu. Musel som dolovať hlbšie a trpezlivo čakať. Stretol som mnohých úžasných ľudí z komunity a spoznal aj ballroom na Slovensku, čo ma taktiež posunulo vpred kreatívne, ako aj osobnostne. Veľká vďaka patrí najmä trans ľuďom, ktorí ma dodnes inšpirujú a sú obrovskou hnacou silou, aby som sa prezentoval svetu bez hanby a taký, aký som. 

Drag mi v skratke otvoril dvere tam, kam som sa potreboval dostať osobnostne, umelecky a spravil ma oveľa láskavejším a otvorenejším. Preto v ňom aj dodnes pokračujem. Je pre mňa terapiou. Najviac ma na ňom bavia nekonečné možnosti sebaprezentácie. Raz som diva, inokedy mimozemšťan. Drag je slobodný bytostne aj kreatívne. Milujem sa premieňať make-upom a vystupovať. Spája všetky veci, ktoré ma bavia. Drag vie byť komický, hororový, seriózny, avantgardný, ale aj politický. Medze si každý drag umelec kladie sám. Baví ma v ňom prekonávať vlastné limity, keďže ako Liquid môžem robiť čokoľvek. Taktiež som sa vďaka dragu stal oveľa všímavejším. Túto energiu následne aplikujem aj do vlastného života.

Cherry Tree Wood (Kornel)

Odmalička som nerozumel binárnemu videniu rodu. Necítil som sa ako chlapec, a dievčaťom som tiež nebol. V telke chodil half-drag, polka mužská a polka ženská (bola to aj challenge season 7 RuPaul’s Drag Race) a to bolo blízke môjmu srdcu. Naša chodba bolo moje prehliadkové mólo a mama ma učila, ako si vytieňovať oči à la Liz Taylor v Kleopatre. Dlho to bolo iba niečo, čo sa dialo len v súkromí môjho domova.

Slovenská LGBTI+ scéna rastie, najnovšie pribudla draq queen skupina House of Foundation
Foto: Dorota Holubová

Po dvadsiatke som začal pokukovať po genderfluid móde a veľmi som chcel znovu nosiť vysoké opätky (hold 45-ky sa nenájdu v každom obchode), možu za to určite aj filmy Pedra Almodovara. V Londýne som sa dostal na párty, kde drag queens nielen vystupovali, ale chodili sa tam aj zabávať a vtedy som s tým začal experimentovať bez nátlaku vystúpenia … A potom sa ma raz Roman (Samotný) spýtal, či nechcem vystupovať na kabarete v Teplárni a mne sa splnilo to, po čom som roky túžil.

Na jednej strane milujem, že sa jednoducho možem obliecť tak, ako to cítim, a možem to pokojne aj vyhrotiť a neustále experimentovať s tým, čo ma baví. Taktiež je fajn, keď sa ľudia bavia, ale najviac ma teší, keď za mnou niekto príde a oznámi mi, že vďaka tomu, že sa nebojím takto vystupovať, cítia aj oni, že môžu byť viac sami sebou. Je to naraz platforma umeleckého sebavyjadrenia, ale aj podprahový aktivizmus.

Queen Kar’Ma (Daniel)

Nikdy som nemal príležitosť prejaviť moje kreatívne ja, nikdy som nemohol byť sám sebou, celý život som bol napomínaný za to, ako som sa vyjadroval, aké veci mám rád, ako sa správam a kým chcem v živote byť. Takýto druh výchovy, ponižovania a potláčania osobnosti naozaj žiadnej queer osobe neprajem. Nemôcť byť sám sebou je najväčší trest, aký môžeme v našom živote dostať.

Slovenská LGBTI+ scéna rastie, najnovšie pribudla draq queen skupina House of Foundation
Foto: Dorota Holubová

Po tom, ako som sa stal prázdnou schránkou a dlhé roky som len nezmyselne plával životom, som začal dospievať a znovu nachádzať ten teplý oheň, ktorý mi okolie nonstop hasilo a zakazovalo. Drag mi do života prišiel pomerne nedávno, no aktuálne je ako moja neexistujúca veľká sestra, ktorá mi dovolí byť kým chcem byť a pomáha mi objavovať sa. Nenúti ma škatuľkovať sa, nenúti ma zapadať, chce iba to, aby som sa cítil dobre a prejavil sa naplno.

Miss Crisis (Lukáš)

Už od narodenia som vedel, že som iný ako ostatní. Vždy som sa pozeral na svet skôr farebne než čierno-bielo. Bol som vždy veľmi citlivý, radšej som mal v ruke farbičky než futbalovú loptu. Radšej som sa hral s barbie ako s autíčkami. Radšej som sa s dievčatami hral na rodinu ako s chlapcami hral loptové hry. Vždy som bol odsudzovaný za to, kým som bol. Už od malého veku. Nikdy som nerozumel tomu, prečo práve ja. Prečo ja som ten iný, na ktorého sa neustále ludia musia pozerať tým zvláštným pohľadom sklamania a nedostatku. Nevedel som nájsť nikdy svoje útočisko. Cítil som sa slabý a nepotrebný na tomto svete.

Slovenská LGBTI+ scéna rastie, najnovšie pribudla draq queen skupina House of Foundation
Foto: Dorota Holubová

No jedného dňa som objavil drag… Drag vo mne zažal niečo, čo som doposiaľ necítil. Keď som sa namaľoval a obliekol do predstavy z mojej fantázie, zrazu nebolo podstatné, ako sa kto na mňa pozerá. Celý som sa rozžiaril pozitívnou energiou a radosťou. A potom som to pochopil. Drag mi dáva slobodu prejavu. Dáva mi silu, po ktorej som vždy túžil ako to malé dieťa, ktoré sa vždy cítilo nepotrebné. No drag toto všetko zmenil. Dnes viem, kto som, a milujem sa za to, aký som. A za to vďačím dragu. Nikdy by som nemenil. Pretože žiť svoju pravdu je najsilnejšie čo môžeš urobiť.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?