in ,

Čo sa odohráva v hlave heteráka, keď mu dvorí gej?

Foto: Jens Lindner / Unsplash.com

Azda v každom človeku je kus dobyvateľa. Pocit, keď môže vynaložiť všetku svoju osobnostnú aj fyzickú výbavu na to, aby oslnil druhú stranu. Obzvlášť, keď tam stojí On – pekný, sčítaný, úprimný, otvorený a… hetero.

Je celkom bežné v teplej komunite, že si nejeden z nás neustráži emócie a nechá sa opantať charizmou muža, ktorého sexuálna orientácia nie je ani zďaleka rovnaká ako naša. A síce sa pravidelne stretávam skôr s egocentrickým postojom hetero chalanov, ktorí sú presvedčení, že čo gej, to jednoznačný fanúšik; pre tento článok som si však zvolil pohľad mužov, ktorí chcú byť tolerantní a priateľskí voči gejom. Občas to však práve zo strany gejov vypáli inak, než je žiadúce.

Spýtal som sa troch mužov v mojom okolí, ktorí sa tešia veľkej obľube, na ich skúsenosti so sympatiami zo strany gejov. Aby som zabezpečil anonymitu a čo najúprimnejšiu odpoveď, zmenil som mená.

Viem, ako sa cítia obťažované ženy

Tomáš je ženatý a má dve deti. Pohybuje sa v kreatívnom prostredí, kde natrafí aj na homosexuálov. Ako tvrdí, priamo mu prejavili sympatie maximálne trikrát. „Lichotilo mi to. Bolo to príjemné, no na druhej strane ma to, našťastie, k ničomu nezaväzovalo,” opísal pozitívnu stránku týchto skúseností.

Následne uvádza, že z iného uhlu získal náhľad na pocity žien, keď čelia záujmu mužov. „Neraz boli tie sympatie prejavované expresívne, príliš pubertiacky až otravne. Prekážali mi narážky, zvláštne pohľady, prehnaná sebadôvera v zmysle, že keby druhá strana chcela, mohla by ma kedykoľvek mať.” Myslí si, že v prípade mužov je riziko násilného postoja vysoké, pretože nemajú v tomto smere také zábrany ako ženy.

Tomášovi pritom homosexuáli neprekážajú a obdobné nepríjemnosti neberie ako prejav celej skupiny, ale skôr jednotlivca.

Rozdeľujem ľudí na dobrých a zlých

Rozvedený Roman, ktorý je taktiež otcom dvoch detí, žil v USA. Bežne sa mu stávalo, že mu rovnaké pohlavie prejavilo sympatie. Dostával telefónne čísla alebo ponuky na drink aj napriek tomu, že sa hlásil k svojej priateľke.

„Nikdy na mňa nikto nenaliehal a ani mi nedával žiadne nemravné návrhy. Iba raz ma na ulici zastavil chalan, ktorý mi ponúkal prácu fotomodela pre gej stránku alebo časopis. ‘Namotával’ ma, že je to ‘dobre’ platené. Vysmial som ho,” hovorí jeden zo šéfov úspešnej IT firmy.

Na otázku, či mu niektorá zo skúseností krivila pohľad na LGBTI komunitu, odpovedá, že primárne rozdeľuje ľudí na dobrých a zlých, nie na hetero- či homosexuálov.

Muži mi prejavujú oveľa viac náklonnosti

Patrik má medzi gejmi veľa priateľov. Je slobodný, má však priateľku už takmer desať rokov. Náklonnosť mu prejavuje viac mužov ako žien. Páčia sa mu milé komplimenty, no oproti Tomášovi a Romanovi má aj oveľa negatívnejšie skúsenosti.

„Raz ma formou SMS kontaktoval jeden pán. Chcel ma informovať, že ho veľmi priťahujem a navrhol mi sexuálne stretnutie. Inokedy zas opitý kamarát presviedčal druhého, že ma bude orálne uspokojovať, hoci vie, že som heterosexuál,” povedal. 

Nepríjemne sa cítil najmä pri návrhoch od úplne cudzieho človeka. Pri kamarátovi to ešte ako tak prekúsol, mal síce zvláštne pocity, no myslí si, že zafungoval alkohol ako egoboosting. 

Hoci tri názory zďaleka nespĺňajú reprezentatívnu vzorku pre vynášanie akýchkoľvek záverov, oslovení muži sa zhodujú sa, že skutočne nezáleží na sexuálnej orientácii, ale skôr ide o konkrétneho človeka, ktorý nevie držať na uzde svoje túžby. Je už len na sile jednotlivca vzdorovať pokušeniu prekračovať hranice na úkor potenciálneho priateľstva.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?