in ,

Byť queer pre mňa znamená aj hodnotové nastavenie, hovorí Lotta Love

Lotta / Foto: Jakub Gulyás

Svoju identitu si uvedomila aj vďaka filmu Nebezpečné známosti. V súčasnosti je jednou z tvárí vizuálu Filmového festivalu inakosti, ktorý bude od 22. do 28. novembra v Bratislave. Dokonca je aj hlavnou postavou vo festivalovom spote. 

Inšpiruje odvážnymi performanciami a sebavedomým vystupovaním. Lottu Love poznáme vďaka burlesque, ktorú predviedla aj na kabaretoch v Teplárni, a je zakladateľkou skupiny Bratislava Burlesque. 

„Jeho umeniu sa venujem už skoro desať rokov. Celý čas som sa posúvala, rovnako ako moje chápanie samej seba ako umelkyne. Dnes už viem, že je pre mňa aktivizmus v tvorbe veľmi dôležitý. Chcem sa viac venovať queer umeniu a stále rozvíjať prácu s telom, identitou a hľadať ich zmysel v spoločnosti,“ vraví Lotta a dodáva, že cez umenie spoznáva samu seba. 

Teraz ju môžete vidieť aj v kampani Filmového festivalu inakosti, ktorý bude v Bratislave v novembri. Heslo kampane Inakosť spája by vedela doplniť aj o tvrdenie, že v spájaní zohráva dôležitú úlohu ľudskosť.

Byť queer pre mňa znamená aj hodnotové nastavenie, hovorí Lotta Love

Nebezpečné známosti a Shortbus

Sama by sa identifikovala ako queer, uvedomila si to pred pár rokmi. „Pochopila som vtedy, že moja sexuálna orientácia nemôže byť hlavným kompasom mojej identity. Byť queer pre mňa znamená aj politické a hodnotové nastavenie, prístup k životu a láske. Nechávam queerness presakovať celým svojím bytím.“

Pri prijatí identity jej pomáhali aj filmy. Hneď si vie spomenúť na Nebezpečné známosti z roku 1999, ktoré boli prerábkou známeho knižného príbehu o intrigánoch Valmontovi a markíze de Merteuil. Pôvodne sa dej odohrával v rokoch pred Francúzskou revolúciou, no moderná verzia ho preniesla do 90. rokov a hlavné úlohy si zahrali Ryan Philippe a Sarah Michelle Gellar.

Ďalším filmom, ktorý ju inšpiroval, je Shortbus z roku 2006 od významného predstaviteľa teplej kinematografie Johna Camerona Mitchella, ktorý pripravil aj adaptáciu úspešného muzikálu Hedwig and the Angry Inch. V Shortbuse sleduje skupinku niekoľkých obyvateľov New Yorku, ich vzťahy a sexualitu. „Táto otázka je dobrou pripomienkou si ich po toľkých rokoch pozrieť znovu,“ zareagovala Lotta na našu otázku.

Cítim aj prijatie a absolútnu lásku

Na Slovensku sa dnes cíti frustrovane, nahnevane a má strach, na druhej strane ale dopĺňa: „Rovnako mám však obrovské šťastie, že tu mám rodinu a priateľov, vďaka ktorým cítim aj mäkkosť, prijatie a absolútnu lásku.“ 

Lotta je v súčasnosti na voľnej nohe a naposledy si užila spoluprácu na diele s názvom Call for Love, ktorú pripravila pražská platforma Pinkbus. „Je to pre mňa definícia queer joy. Autorské dielo vytvorila Helena Araujo s Martinom Talagom a je to pre mňa nová skúsenosť, z ktorej sa veľmi teším.“ V Prahe malo dielo premiéru koncom októbra. Okrem toho v rámci vlastnej produkcie v Bratislava Burlesque Lotta vytvorila aj nový koncept burlesque brunch Glam&Eggs. „Umenie a koláčik, dokonalé!“


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?