in ,

Vždy a bez hanby boli sami sebou, spomína na Matúša a Juraja ich kamarátka Iva

Prinášame vám príhovor od Ivy z Teplárne, ktorá bola blízkou kamarátkou Matúša a Juraja. Tieto slová zazneli pár dní späť na pietnom zhromaždení na ich počesť. 

„Nechcem tu byť. Nechcem tu byť a nemala by som tu byť. Volám sa Iva a práve teraz som mala stáť za barom v Teplárni. Myslím si, že všetci ale vieme, prečo namiesto toho stojím tu. Napriek tomu, že túto tému považujem za dôležitú, a za tému, o ktorej by sme najmä teraz nemali mlčať, nebudem teraz rozprávať o politike. 

Idem vám povedať o ľuďoch, na ktorých nesmieme zabudnúť, o mojich kamarátoch Jurajovi a Matúšovi. Obidvaja boli tak skvelí a výnimoční ľudia, že sa mi to len ťažko dáva do slov. Obaja boli veľmi inteligentní, vtipní, krásni, plní lásky a v neposlednom rade vždy a bez hanby autentickí. Obaja mali radi umenie, hudbu, tanec, zábavu s priateľmi, ale aj chvíle osamote. Mali radi anime, Juraj aj kórejské drámy. Matúš počúval techno, pop, Vocaloidov a mnohé iné veci,  dokonca aj vrátane slovenskej tvorby. 

Juraj počúval Beyoncé, mal rád Eurovíziu, ale aj muzikály, na ktoré pravidelne aj tancoval. Pre tých z vás, čo ste to nestihli zažiť, musím povedať, že ste o veľa prišli. Keď Juraj začal tancovať, strhol na seba pozornosť každého naokolo. Na jednu stranu ste sa túžili k nemu pridať a na druhú ste mali pocit že, si ani nezaslúžite byť v prítomnosti niehoho tak skvelého. Nemusel však ani začať tancovať na to, aby ste si ho okamžite všimli. Veľkú rolu v tom hral jeho neuveriteľne dokokonalý zmysel pre módu, no ešte väčší jeho neskutočná charizma. Napriek tomuto však nikdy nebol namyslený. Práve naopak. Vedel prijať každého a ľudí, ktorých ľúbil, ľúbil celým svojim srdcom a dával im to pocítiť pri každej možnej príležitosti. Toto všetko robil s takou ľahkosťou, až ste mali pocit, že inak sa žiť ani nedá. 

Jedna z prvých vecí, ktorú ste si zase mohli všimnúť na Matúšovi, bola jeho obrovská energia a otvorenosť. Vedel sa s hocikým porozprávať o hocičom a to takým spôsobom, že nech ste mali akokoľvek zlú náladu, po chvíli ste si všimli, že pominula, a vy sa proste len bavíte. Čím viac človek Matúša spoznal, tým viac si uvedomoval, že sa nachádza v prítomnosti naozaj skvelého človeka, ktorého radosť nebola len tak získaná, no bola práve o to žiarivejšia. 

Chcela by som vám povedať aj niečo, čo si uvedomujem už dlhšie, čo si uvedomujem aj vďaka Matúšovi a Jurajovi a v čom sa posledné dni neustále utvrdzujem. Držte spolu. Držte sa v živote ľudí, ktorých ľúbite a ktorí ľúbia vás. Držte sa ich, pretože práve títo ľudia sú to. za čo sa v živote oplatí bojovať. Držte sa svojích rodín, či už tých, do ktorých ste sa narodili, alebo tých, ktoré ste cestou životom našli a prijali za vlastné. A som presvedčená, že kým sa ľúbime a držíme spolu, zvládneme všetko, vrátane týchto ťažkých chvíľ.“

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.skČo si myslíš o článku?