in ,

Bál ma naučil prijať a niesť svoje telo, vraví Diesel, porotca na Ball of Shame

Foto: M. Ortenheim, M. Skaset

Diesel Meraki pôsobí na tanečnej scéne v Nórsku, no vo svojich vystúpeniach nezabúda na perzské korene. Sú často politickým stanoviskom. 

Pre Diesela bolo ťažké si predstaviť, že sa počas umeleckých vystúpení vyzlečie. Nemyslel si, že sa bude vedieť ukázať nahý pred cudzími ľuďmi, kedysi sa nevedel odhaliť ani vo verejných sprchách. Neskôr si však uvedomil, že príťažlivosť a pocit, že je človek sexy, nesúvisí s výzorom, ale s energiou, ktorú tanečník alebo tanečnica na pódiu vyžaruje. 

Na vogue báloch totiž môžete súťažiť v kategórii, ktorá sa volá Sex Siren a jej cieľom je čo najlepšie predviesť svoje telo. Diesel patrí v Škandinávii k jej častým víťazom. Okrem toho, že má pevné telo, jeho pohyb je aj plný charizmy. 

Prijal pozvanie stať sa porotcom šiesteho ročníka jedinečného vogue bálu na Slovensku, ktorý sa volá Ball of Shame a bude 24. septembra v bratislavskej Novej Cvernovke. Je to unikátna udalosť, ktorá ukazuje pestrosť queer kultúry.

Bál ma naučil prijať a niesť svoje telo, vraví Diesel, porotca na Ball of Shame

Súťažiaci nesmie spochybniť, kým je a čo chce robiť

„Narodil som sa vo Švédsku, no celá moja rodina pochádza z Iránu, odkiaľ ušla pred vojnou. Do Osla som sa potom presťahoval pred deviatimi rokmi a žijem tu dodnes,“ vysvetľuje počas rozhovoru na diaľku, na ktorý sa pripojil zo svojej kaviarne. 

„Bolo vždy ťažké prispôsobiť sa prostrediu s úplne inou kultúrou a jazykom, no dnes sa vo všeobecnosti Európania k utečencom správajú ešte horšie ako v minulosti.“ Tancu sa Diesel začal venovať v šestnástich rokoch, o vogue sa dozvedel pred dvanástimi, keď sa zúčastnil workshopu zameraného na tento štýl. Neskôr sa presťahoval do New Yorku, kde polroka študoval na Broadway Dance Center so zameraním na balet a súčasný tanec.

Bál ma naučil prijať a niesť svoje telo, vraví Diesel, porotca na Ball of Shame
Foto: M. Ortenheim, M. Skaset

Začal sa viac zaoberať klubovou kultúrou LGBTI+ komunity a dostal sa do Iconic House of Ninja, ktorý bol vôbec prvým housovom, čo predstavil vogue v zahraničí. Tu spoznal aj svojho prvého mentora Archie Burnett Ninja. Po návrate do Nórska sa stal otcom v House of Meraki. „Nebol som jeho zakladajúcim členom, no veľmi ma potešilo, keď ma oslovila jeho matka Cassandra, aby som ju doplnil. Potom sme prijali naše deti, s ktorými sme tancovali na kiki scéne a ktoré sa o bály zaujímali,“ dodáva Diesel.  

„Boli sme vyberaví v tom, koho prijmeme. Chceli sme vybudovať pevný základ pre náš kolektív. Každý hľadá iné kvality, my sme však nemali zoznam vecí, ktoré museli tanečníci a tanečníčky spĺňať. Museli sme s nimi skôr cítiť spojenie a pochopiť ich ambície.“

Politické stanovisko

Ako porotca v Bratislave bude v súťažiacich hľadať sebavedomie. „Pre mňa je vo vogue najdôležitejšia autentickosť, aby si jednotlivec dokázal pódium podmaniť,“ vraví. Tanečník alebo tanečnica podľa neho musí vystúpiť a ani na sekundu nespochybniť kým je a čo chce v umení robiť, bez ohľadu na to, v akej kategórii súťaží. 

Prvý raz vystúpil nahý na bále počas podujatia v Taliansku, keď sa v kategórii Sex Siren mali ukázať muži pripomínajúci Tarzana, kráľa džungle. Diesel mal vtedy dlhé vlasy a radil sa so svojím mentorom, či to má vyskúšať.

Bál ma naučil prijať a niesť svoje telo, vraví Diesel, porotca na Ball of Shame
Foto: M. Ortenheim, M. Skaset

„Bol som šokovaný, ako jednoducho a prirodzene som dokázal vystúpiť nahý. Necítil som žiadnu hanbu, skôr ma to posilňovalo.“ Hoci často chodí do posilňovne, jeho cieľom nie je výzor, ale pevné telo, udržiava sa v kondícii, aby dokázal predviezť zložitejšie pohyby. 

„Ľudia často nechápu, čo to obnáša, keď na pódiu vidia nahého chlapa. Bály ma naučili mnoho vecí, a nielen to, ako prijať svoje telo, ale aj ako sa narovnať a niesť ho. Ako ho sexualizovať bez toho, aby som cítil hanbu. Pre mňa ako otvorene teplého chlapa z Blízkeho Východu je to aj politické stanovisko: Som tu, existujem,“ dodáva poukazujúc na násilie, ktoré v kraji jeho pôvodu zažívajú queer ľudia. 

Predpredaj na Ball of Shame beží tu.

Čo si myslíš o článku?