in ,

Ani ma nelajkuj. Bisexuálni ľudia sú tlačení k tomu, aby si vybrali

Foto: Pride.com

Podľa výskumov sa s bisexualitou stotožňuje viac žien než mužov. Prečítajte si druhú časť textu o bisexualite. 

K mužom cítim trochu väčšiu náklonnosť, ale možno preto, že som vyrastala v silne heteronormatívnej spoločnosti, akou Slovensko je, hovorí Miriam. Niekedy v puberte si uvedomila, že je bisexuálka, že ju priťahujú aj ženy. 

„Záleží mi skôr na osobnosti a charizme človeka, než na jeho pohlaví,“ dodáva.

Queer komunita je často vnímaná ako skupina rovnakých ľudí, hoci ich prežívanie môže byť odlišné. Spýtali sme sa niekoľkých bisexuálok a bisexuála, s akými stereotypmi bojujú a ako sa ich skúsenosti so sebaprijatím líšia napríklad od gejov a lesieb. 

Text sme rozdelili na dve časti, v tej prvej ste mohli čítať príbehy Patrika a Zuzany.

Predsudky môžu rozdielne zažívať bisexuálni muži a bisexuálne ženy. „Často som počula, že bi muži neexistujú, že keď sa mužovi raz páči muž, tak je navždy gej. Zažila som sexuálne narážky na ženy bisexuálky, akoby automaticky boli nymfomanky, čo chcú dostať do postele všetkých bez rozdielu,“ dodáva Miriam.

Presviedčali ma, že sa iba tvárim ako bisexuálna

„Nesúhlasím s tvrdením, že existujú dve pohlavia alebo dva rody,“ hovorí zasa Sasi. „Randila som aj s nebinárnymi osobami. Ľudia pre mňa nie sú príťažliví na základe rodovej identity, ani na základe toho, ako svoju rodovú identitu prejavujú. Na každom jednom človeku, ktorý mi príde atraktívny, sa mi páčia iné charakteristiky.“

Keď mala pätnásť, stretla Sasi človeka, ktorý jej vysvetlil slovo queer. Dovtedy nepoznala iné slovo, ktoré by jej pocity správne opísalo. Slovo bisexuálna začala používať až neskôr, keď zistila, že ľudia nemajú čas a väčšinou ani záujem pochopiť, čo queer znamená.

Aj ona sa stretla s predsudkami, na jednej zoznamke pre ženy napríklad videla popisy na spôsob: ani ma nelajkuj, keď si bi alebo trans. „Čo sa týka mojich vzťahov, s nebisexuálnou osobou som mala len jeden, a tam nebol žiadny predsudok. Problém bol skôr zo strany jej kamarátov, mimochodom gejov, ktorí ma pri prvom stretnutí presviedčali, že som naozaj lesba a iba sa tvárim, že som bisexuálna, aby som bola akceptovanejšia v spoločnosti.“

Sasi po čase pochopila, že nechce mať monogamný vzťah z rôznych dôvodov, ale bisexualita k nim nepatrila. Teraz má dlhšie nemonogamný vzťah s partnerom, ktorý je tiež bisexuál. „Tiež chcem podotknúť, že náš vzťah je rovnako vážny ako akýkoľvek iný. Ak človek pociťuje vo vzťahu žiarlivosť alebo strach, znamená to, že sa musí so svojím partnerom a partnerkou porozprávať a stanoviť si, čo potrebuje.“

Sasi sa snažila svoju sexualitu vysvetliť mame, ale tá ju nevedela pochopiť. „V čase, keď som bola vo vzťahu so ženou, tvárila sa, že o tom nevie. A ak som niekedy spomenula, že som stretla nejakého muža, hneď sa spýtala, či je to môj frajer. Takto sa spýtala aj na môjho terajšieho partnera. Najprv, či je ‘normálny’, teda heterák a potom, či spolu chodíme. Keď som povedala áno, tak už búchala šampanské. Musela som jej zdôrazniť, že stále má teplé dieťa.“

Bisexuálne ženy môžu zažívať viac diskriminácie

Život queer ľudí analyzovala v prieskume pred tromi rokmi Iniciatíva Inakosť a nedávno FRA (Agentúra Európskej únie pre základné práva). V oboch prípadoch sa výskumu zúčastnilo o polovicu menej bisexuálnych ľudí než gejov.

„V prípade štatistiky FRA sa zúčastnilo zo Slovenska najviac gejov (45 percent) a potom bisexuálnych žien (24 percent),“ dopĺňa jeden z autorov prieskumu Inakosti, Andrej Kuruc.

„Môžem len špekulovať. Vidno, že s bisexualitou sa identifikuje viac žien ako mužov. Môže to byť tým, že muži, ktorým sa páčia obe pohlavia, majú tendenciu identifikovať sa ako heterosexuálni. Môže za tým byť heteronormatívny tlak spoločnosti.“

Bisex vlajka | Foto: Whitney Easton
Bisex vlajka | Foto: Whitney Easton

Prieskum FRA uvádza, že bisexuálne ženy sú diskriminované podobne ako gejovia, no bisexuálni muži uvádzali diskrimináciu zriedkavejšie.

„Bisexuálni muži často končia v manželstve so ženami. Bisexuálne ženy sú zrejme otvorenejšie vo svojej identite a môžu zažívať viac diskriminácie, ale aj predsudkov v komunite, kde sa na ne tlačí, aby si vybrali. Bisexuálni ľudia sú všeobecne častejšie spochybňovaní vo svojej identite,“ uzatvára Andrej.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?