in ,

Šokujúce a nezabudnuteľné filmy premietnu v Grôfkinom biografe

Záber z filmu Titán

Už od stredy 27. apríla prinesie Kino Film Europe v Bratislave nový pravidelný formát Grôfkin biograf v spolupráci s divadelným režisérom a performerom Tomášom Procházkom alias Grófkou. Každý mesiac predstaví radikálne a kontroverzné filmy, ktoré pohli nielen ním, ale hlavne svetovou kinematografiou. V premiérovom vydaní sa pozrie na šokujúce filmy režisérky Julie Ducournau. Nebude chýbať párty, DJ a ani uvítací drink.

Tomáš Procházka je divadelný režisér, autor, performer a drag queen, spoluzakladateľ pražskej queer skupiny House of Garbáge, rezident oceňovaného kabaretu PiNKBUS, „enfant terrible slovenského divadla“ a taktiež neskrývaný cinefil. V rámci Grôfkinho biografu bude Tomáš každý mesiac prinášať filmy, ktoré má rád, ktoré ho šokovali alebo o ktorých sa jednoducho chce porozprávať. Tento mesiac to budú filmy režisérky Julie Ducournau, ktorú Grófka považuje za objav desaťročia. 

„Julia Ducournau je pre mňa objav desaťročia. Prvýkrát som mal s ňou tú česť pri filme Titán, ktorý jej iba ako druhej žene-režisérke priniesol Zlatú palmu. Raw prišiel ako druhé sústo, no nadšenie zostalo rovnaké. Oba filmy sú tými výnimočnými umeleckými dielami, ktoré publikum rozdelia na dva tábory. Jeden ho zatratí ako samoúčelnú „blbosť“, druhý vidí hlbší význam. Sama režisérka nás majstrovským spôsobom pozýva čítať film ako kokteil žánrov. Kokteil, ktorý v nás prebúdza pocity, čo  sme dovtedy necítili, alebo sme sa ich báli artikulovať nahlas,“ opisuje svoje dojmy Tomáš Procházka alias Grófka. Ďalej pokračuje: „Diváci v Cannes pri jednom v kine zvracali, pri druhom z kina utekali. A vy máte možnosť obe tieto snímky zhliadnuť za jeden večer.“

Prvý film, ktorý Grófka v novom cykle uvedie, bude debutová snímka Julie Ducournau Raw, v ktorej vegetariánka Justine odchádza na veterinárnu školu a pri jednej z epizód šikany ju donútia zjesť mäso. Druhým filmom večera bude Titán, v ktorom sa po sérii nevysvetliteľných trestných činov stretne otec so svojím synom, ktorý bol 10 rokov nezvestný. 

Grôfkin biograf bude prinášať okrem poriadnej show a originálnych filmov aj špeciálnych hostí.

Po skončení projekcií sa diváci môžu tešiť na párty s DJ Vesnu. Divákom čaká aj uvítací drink.

Šokujúce a nezabudnuteľné filmy premietnu v Grôfkinom biografe

Čo si myslíš o článku?