in ,

O inakosti, odpúšťaní a nádeji je film Mosty, ktorý dorazil do slovenských kín

Zdroj: ASFK

Mosty, najnovší film uznávaného švédskeho režiséra Levana Akina, je možné vidieť už aj v našich kinách vďaka spoločnosti ASFK. Film mal slovenskú predpremiéru na Filmovom festivale inakosti. 

Snímka prináša hlboký ľudský príbeh starnúcej učiteľky Lii, ktorá sa vydáva do Istanbulu hľadať svoju stratenú neter. Levan Akin vytvoril emocionálne silnú drámu o generačných priepastiach a traumách, ale aj o hľadaní nového zmyslu života na pozadí pulzujúceho a výrazneho Istanbulu. Snímka mala premiéru na Berlinale, kde otvárala sekciu Panorama, a následne bola uvedená na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary, kde získala vynikajúce divácke ohlasy. Slovenskú predpremiéru mal film na Filmovom festivale inakosti, kde sa stretol rovnako s pozitívnym prijatím publika.

Lia, gruzínska učiteľka na dôchodku, sľúbila pred smrťou sestre, že nájde svoju dávno stratenú neter Teklu, ktorá je jej jedinou žijúcou príbuznou. Keď sa od suseda Achiho dozvie, že Tekla možno žije v Istanbule, vydajú sa ju spoločne hľadať. Mladík vidí v ceste z Gruzínska príležitosť vypadnúť z jednotvárneho života bez budúcnosti. Po príchode do Istanbulu objavia nádherné, životom pulzujúce mesto, ktoré zohráva vo filme kľúčovú úlohu. Zisťujú však, že hľadať niekoho, kto nechce byť nájdený, je ťažšie, ako si mysleli.

Mosty si okrem diváckych ohlasov vyslúžili aj pozitívne hodnotenia svetových filmových kritikov. Denník The Guardian film označil ako „inteligentný, emocionálne pútavý a sebavedomo zahraný film.“ Denník The Observer zas napísal: „Mosty sú úžasné. Je to bohatá a obohacujúca tapiséria postáv a kultúr, ktoré sa stretávajú a rozvíjajú.“

O inakosti, odpúšťaní a nádeji je film Mosty, ktorý dorazil do slovenských kín
Zdroj: ASFK

Jedným z kľúčových prvkov filmu je aj pohľad na trans komunitu v Istanbule. Levan Akin ju zobrazuje s nezvyčajnou dávkou empatie a autenticity. Mesto Istanbul, ktoré mnohí vnímajú ako tradičné a konzervatívne, režisér odkrýva v novom svetle – ako symbol nového života a odvahy žiť naplno a inak, napriek životným prekážkam.

„Film je založený na skutočnom príbehu, ktorý som počul, keď som sa pripravoval na nakrúcanie snímky A potom sme tancovali. Je o žene, ktorá cestuje z Gruzínska do Turecka a hľadá svoju trans neter. Podobne ako pri predchádzajúcom filme aj nakrúcanie Mostov bolo veľmi náročné, keďže LGBTI+ ľudia v Gruzínsku a Turecku žijú pod veľkým tlakom,“ dodáva režisér.

Švédsky filmár gruzínskeho pôvodu Levan Akin vo svojej tvorbe skúma spoločenské fenomény, rod a sexualitu. Debutoval komediálnou drámou Katinkina partia (2011), nasledovanou mysterióznym hororom Kruh (2015), adaptáciou úspešnej knihy pre mládež. Medzinárodné uznanie mu priniesol film A potom sme tancovali (2019), ktorý mal premiéru v Cannes a bol švédskou nomináciou na Oscara.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?