in ,

Neskrývaná láska ukazuje príbehy LGBTI+ ľudí, kniha bude mať krst v piatok

Foto: Dorota Holubová

Fotografka Dorota Holubová a novinár Michal Dudoň predstavia fotoknihu Neskrývaná láska, ktorá je venovaná LGBTI+ ľuďom na Slovensku. Kniha nadväzuje na úspešnú portrétnu sériu z roku 2020 s rovnomerným názvom, ktorú si prišli pozrieť prezidentka SR Zuzana Čaputová či holandský kráľ Willem-Alexander a kráľovná Máxima.

Hlavným cieľom knihy je osveta, snaha upozorniť na porušovanie ľudských práv a zvýšenie akceptácie LGBTI+ ľudí medzi širokou verejnosťou. 

Namiesto posunu v spoločnosti prišiel opak

Autori sa k projektu vrátili po teroristickom útoku pred Teplárňou, keď mali pocit, že je potrebné vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom na Slovensku. Knihu tak tvorí 44 portrétov a príbehov. „Po tragédii na Zámockej si ľudia mysleli, že nastane posun v spoločnosti, no ja som na druhý deň tušil, že bude ešte horšie,“ hovorí Štefan, ktorý sa do Neskrývanej lásky zapojil so svojím priateľom Marekom. „Odmietam, že by ma mali z mojej rodnej krajiny vyhnať útlak a reštrikcie. Netreba sa skrývať, ale veriť, a najmä snažiť sa o to, aby tu bolo lepšie,“ dodal Štefan.

Aj Denisa s Vandou sa zapojili do projektu Neskrývaná láska. „Orientácia nie je niečo, čo sa dá odstrániť či zaprieť, a ľudia, ktorí to skúšali, neboli šťastní. Je ale dôležité povedať, že žiť otvorene nie je jednoduché. Coming-outy sú však dôležité. Človek môže žiť slobodne, čo je pre psychické zdravie nevyhnutné,“ vysvetľuje Denisa.

Sama mala ale pocit, že coming-outom mnohých sklame. Veľa ľuďom aj dnes hrozí vyhodenie z domu či odmietnutie najbližšími. Preto je dôležité tento proces s niekým zdieľať a poradiť sa s blízkymi či odborníkom na psychické zdravie. „Ja som sa tiež radila s psychoterapeutkou. Potrebovala som niekoho, kto v tom bude so mnou, nech sa deje čokoľvek,“ spomína.

Nádej vidí v mladšej generácii

Po útoku na Zámockej sa okrem vlny solidarity zdvihla aj vlna nenávisti. „Ale ak mám porovnať čas pred 10 rokmi a teraz, je to určite lepšie. V niečom pozitívne závidím dnešnej mladšej generácii. Majú dostupné informácie, väčšie možnosti vyhnúť sa izolácii, minimálne už len pre online priestor,“ konštatuje Vanda.

Celkovo je podľa nej mladšia generácia otvorenejšia. To jej dáva nádej do budúcna. „Zdrojom môjho hnevu a sklamania je však absencia rovnoprávneho postavenia našich vzťahov. Do dnešného dňa som nedostala racionálny argument, prečo takáto úprava chýba, určite nespočíva v prevencii rozvracania tradičnej rodiny,“ poznamenala Vanda.

„Neskrývaná láska predstavuje kolekciu autentických portrétov a rôznorodých príbehov LGBTI+ ľudí zo Slovenska. Sú to ľudia, ktorí ľúbia svojich partnerov, partnerky, rodinu, a bez ktorých by tento svet nebol farebný,“ hovorí Dorota Holubová, ktorá ako prvá žena na Slovensku získala Grand Prix cenu v súťaži Slovak Press Photo. Cenu získala za fotografiu zachytávajúcu dav ľudí, ktorí sa zišli na proteste za práva LGBTI+ ľudí po teroristickom útoku na Zámockej ulici.

Neskrývaná láska ukazuje príbehy LGBTI+ ľudí, kniha bude mať krst v piatok

Ukazujú, že sú v prvom rade ľudské bytosti

V 21. storočí nemajú LGBTI+ ľudia rovnaké práva ako väčšinová spoločnosť, musia preukazovať odvahu a bojovať za slobodný život a svoju lásku. „Touto knihou im chcem vyjadriť poctu a odkázať, že stojím pri nich,“ pokračuje Holubová.

„Dúfam, že sa Neskrývaná láska dostane do rúk práve LGBTI+ ľuďom, ktorých inšpiruje a ukáže im, že sa to dá. Môžu žiť svoje autentické ja. Môžu mať plnohodnotné vzťahy, a čo je najpodstatnejšie: nie sú v tom sami, ich frustráciu zdieľa aj niekto ďalší,“ konštatuje Michal Dudoň, ktorý tvoril texty k Neskrývanej láske prostredníctvom rozhovorov s účastníkmi a účastníčkami projektu. Fotografie a citácie spoločne utvárajú jeden autentický celok, ktorý odráža príbehy a názory ľudí z LGBTI+ komunity.

Kniha ponúka pohľad do tvárí LGBTI+ ľudí a ich rodinných príslušníkov, priateľov či partnerov a partneriek. Odkrývajú svoje traumy, neistoty, silu, odvahu či dôvody, prečo nestrácajú nádej. Ukazujú, že sú v prvom rade ľudskými bytosťami, nie sú pokrútenou verziou reality, ktorá sa o nich vytvára v spoločnosti.

„Nemyslím si, že výchova detí v našej rodine prebieha inak ako v akejkoľvek inej rodine. Kritici, ktorí tvrdia, že deti nemôžu byť takto spokojné, by sa mali zamyslieť, či tá nespokojnosť nie je spôsobená práve ich prístupom. Mladí LGBTI+ ľudia by sa mali poučiť z chýb, ktoré robili generácie pred nimi, a mali by bojovať za to, čomu veria,“ hovorí Ľubomír. Ten sa v projekte objavuje so svojím partnerom a dvoma deťmi, ktoré spoločne vychovávajú.

Krst knihy Neskrývaná láska sa uskutoční 1. decembra 2023 o 18:00 v Art Books Coffee na Baštovej 6/B, v Bratislave. Knihu je možné si objednať cez Artattack shop & room alebo Døkument magazín sk. Knihu podporili Veľvyslanectvo holandského kráľovstva a Nadácia mesta Bratislavy.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?