in ,

Dúhový darček pod stromček: vyšli nové slovenské kvír knihy

Foto: Curvd/Unsplash

V knižnej edícii Nomantinels vyšli pred sviatkami dve teplé knižné novinky: Príbehy o kvír vzťahoch a poviedkový debut Jany Varcholovej. Obe nájdete už v ponuke kníhkupectiev.

Príbehy o kvír vzťahoch

Trinásť textov o vzťahoch, ktoré sú queer a ktoré sa nezmestia do jednej škatuľky: zbierka textov Príbehy o kvír vzťahoch voľne nadväzuje na minuloročné Príbehy o coming-oute. Autorstvo magazínu QYS prináša trinásť rôznych pohľadov na vzťahy v rámci rôznych písmeniek LGBTI+ abecedy.

V jednom z nich sa autorka počas tranzície lúči so svojou starou rodovou identitou – aký s ňou mala vzťah? Ďalší prináša pohľad do bežného života dúhovej rodiny. Nechýbajú reflexie vzťahov queer párov, tých šťastnejších, ale aj tých, ktoré v nás živia úzkosti a možno by sme na ne radšej zabudli.

Dúhový darček pod stromček: vyšli nové slovenské kvír knihy

Pozrieme sa na také vzťahy, ktoré búrajú mýtus o tradičných vzťahových normách: niekto preferuje polyamóriu, niekto si volí byť single, niekto sa snaží prekonať závislosť od Grindru, niekto potrebuje otvorene hovoriť o svojej záľube v BDSM a niekto sex vôbec nepotrebuje, a možno ani romantiku. Niekto hľadá cestu z bludiska neuspokojivých vzťahov a niekto má bludisko pomyselných vzťahov s viacerými osobami vo svojej vlastnej hlave.  

Autorstvo: Ambrosia Bajtek, Nina Beňová, Marek Hudec, Zuzana Jakúbková, Dano Javoran, Sabrina Katonoff, Fru Kreas a Alica Kreas, Richard L. Kramár, Andrej Kuruc, Kristián Lazarčík, Sasi Moran, Michal Tallo, Tonie Thimble. Ilustroval: Viliam Slaminka

Kúpiť si Príbehy o kvír vzťahoch.

Jana Varcholová: Len trochu v poriadku  

Debutová zbierka poviedok Jany Varcholovej Len trochu v poriadku ukazuje komunitný život prevažne mladšej strednej generácie, ktorá sa tlačí na kope, a predsa sa cíti osamelo. Postavy v nej sa pozorujú, porovnávajú, scvrkávajú, vyvreskujú po sebe, občas požívajú nadmerné množstvá alkoholu či jedla na vyrovnanie sa so stiesňujúcim životom veľkomesta alebo vlastnými, nie vždy úplne štandardnými vzťahmi.

Dúhový darček pod stromček: vyšli nové slovenské kvír knihy

Autorka na ich zobrazenie využíva realistickú optiku, miestami drsnú a sarkastickú, ironicky odstupovú, so špecifickým nenásilným humorom. Ďalšou polohou je nenápadný prerod textu vychádzajúceho z realisticky pôsobiacej situácie do absurdity, často až kamsi k surreálnu, kde byť čudný je tou najnormálnejšou vecou na svete. Editovala Ivana Gibová.

Kupiť si knihu Len trochu v poriadku


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?