Záber z filmu Pre prípad dožitia
Záber z filmu Pre prípad dožitia

Deň, keď bola vyškrtnutá homosexualita zo zoznamu chorôb, pripomenie filmový večer Teplé kraťasy

Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii, transfóbii a intersexfóbii (IDAHOBIT), ktorý si svet pripomína 17. mája, sa uskutoční špeciálny filmový večer Teplé kraťasy. Premietanie výberu piatich krátkych filmov, ktoré organizuje Filmový festival inakosti a Jeden svet – medzinárodný festival dokumentárnych filmov, prinesie silné príbehy zo života LGBTI+ ľudí.

Podujatie sa koná v štyroch mestách, v Bratislave (Komunitné a integračné centrum In), Košiciach (Kino Úsmev), Banskej Bystrici (Záhrada CNK) a Rimavskej Sobote (Citadela) a je otvorené širokej verejnosti. Práve 17. mája v roku 1990 Svetová zdravotnícka organizácia vyradila homosexualitu zo zoznamu duševných chorôb. Cieľom filmového večera je nielen ponúknuť diváctvu kvalitné filmy, ale aj otvoriť dôležité diskusie o ľudských právach, rovnosti a akceptácii.

„Chceme, aby si čo najviac ľudí mohlo pozrieť skutočné príbehy LGBTI+ osôb a pochopiť, s čím sa stretávajú. Na Slovensku je žiaľ stále veľa predsudkov, dezinformácií a lží o LGBTI+ osobách. Mnoho ľudí má skreslenú predstavu o ich každodennom živote,“ uviedol Roman Samotný z Filmového festivalu inakosti.

„Jeden svet sa dlhodobo snaží prispievať k budovaniu odolnej, inkluzívnej spoločnosti, ktorá je pripravená zvládať výzvy v neustále sa meniacom a prepojenom svete. V tejto chvíli sa nám zdá mimoriadne dôležité, aby táto spoločnosť zvládla výzvu nenávisti k inakosti, ktorú medzi ľuďmi rozširuje časť politickej reprezentácie,“ povedala Eva Križková, riaditeľka festivalu Jeden svet.

Aké je to byť gejom na dôchodku? 

Diváci a diváčky si budú môcť pozrieť príbehy gejských, lesbických aj trans ľudí z domova aj zahraničia. Slovenský film Pre prípad dožitia režiséra Juraja Kréna rozpráva príbeh starnúceho geja, ktorého stvárnil herec Martin Huba. Film pripomína že LGBTI+ ľudia tu boli a sú aj medzi staršími generáciami. Zároveň otvára dôležitú otázku, či štát myslí na aj na starších LGBTI+ ľudí v otázkach dedenia a zabezpečenia na dôchodku.

Svadobná cesta zobrazuje príbeh dvoch transrodových žien v Grécku. Po traumatizujúcej udalosti s policajtmi Fay definitívne opúšťa krajinu. Sandra ju sprevádza na autobusovú stanicu, aby sa s ňou rozlúčila. Počas cesty autobusom však zažijú transfóbny útok dvoch spolucestujúcich.

Záber z filmu Svadobná cesta
Záber z filmu Svadobná cesta

V krátkom filme Kráľovná z vesnice zas sledujeme performera Dávida, ktorý sa v malej dedinke Křtetice pripravuje na dôležitý koncert. Snímka skúma tému autentickosti v prostredí, ktoré mu nie vždy rozumie.

Kompletný výber filmov

●      Pre prípad dožitia (réžia Juraj Krén)

●      Svadobná cesta (Honeymoon, réžia Alkis Papastathopoulos)

●      Klamár (The Pride Liar, réžia Andres Lübbert)

●      Šťastná rybka (Lucky Fish, réžia. Emily May Jampel)

●      Kráľovná z vesnice (réžia Emik Hirschner)

Súčasťou podujatia bude aj možnosť podporiť kampaň Dúhová stužka, ktorej cieľom je vyjadriť solidaritu s LGBTI+ ľuďmi, a ktorá podporuje dúhové organizácie a iniciatívy pôsobiace na Slovensku.Viac informácií a podrobnosti o jednotlivých premietaniach nájdete na webe Jedensvet.sk a Facebooku a Instagrame Jedného sveta.

Záber z filmu Šťastná rybka
Záber z filmu Šťastná rybka

O organizátorstve:

Filmový festival inakosti je festivalom, ktorý prináša filmové príbehy LGBTI+ ľudí a ich rodín. Jeho cieľom je osveta a scitlivovanie verejnosti, rovnako sa organizačný tím usiluje vytvárať bezpečný priestor, kde zažijú LGBTI+ prijatie.

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet  je vlajkovou loďou neziskovej organizácie Človek v ohrození. Najstaršie a najväčšie dokumentárne podujatie na Slovensku oslávilo v minulom roku 25.výročie. Diváctvu prináša výnimočné filmy svetovej kvality a upozorňuje na výrazne talenty domácej tvorby.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk